67. Tour de Pologne - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   67. Tour de Pologne
Etap I - Sochaczew- Warszawa

Wystartowała największa pod względem organizacyjnym i prestiżowym sportowa impreza w Polsce. 67. Tour de Pologne rozpoczął się w Sochaczewie. Metę I etapu zaplanowano w Warszawie, gdzie wcześniej kolarze przemierzyli ośmiokrotnie ponad 8km pętlę. Na miejscu był fotoreporter FAN FM.

I etap liczył 175,1 km. Bardzo szybko z peletonu uciekło 4 kolarzy wśród nich Polak Błażej Janiaczyk. Ich przewaga stopniała szybko na pętlach po ulicach Warszawy. Dodatkowo na 1,5km przed metą byliśmy świadkami groźnej kraksy. Ostatecznie na mecie zameldował się cały peleton, a na jego czele Włoch Jacopo Guarnieri.

Zobacz fotoreportaż

http://fanfm.strefa.pl/imprezy/tdp2010/

Etap III - Sosnowiec- Katowice

Był to najkrótszy, sprinterski etap. Kolarze wystartowali z Sosonowca przed godzina 16-tą, by już po 45 minutach pojawić się w Katowicach na pierwszej z 7 zaplanowanych niespełna dwunastokilometrowych rund miejskich. Z tych powodów był to bardzo ciekawy etap.

Meta została usytuowana przy ul. Korfantego, tuż przy Spodku, najbardziej charakterystycznym miejscu w stolicy Śląska.
Ponieważ dojazd do Katowic zajął kolarzom niewiele czasu, to najwięcej emocji, ucieczek, akcji zaczpenych w peletonie rozgrywało się na katowickich rundach. Wszystko obserwowały tłumy kibiców ze Śląska, jak i przyjezdni. Najwięcej osób zgromadziło się oczywiście w okolicach mety.

Warto jeszcze dodać, że dojazd do mety wiódł lekko z górki, więc prędkości jakie rozwijali kolarze w tym miejscu dochodziły od 80 do nawet 100 km. Całe szczęście, że szosa przeschła po przelotnych opadach deszczu, jakie w ciągu popołudnia przechodziły nad regionem. Zwracał na to uwagę Andre Greipel. Sygnalizował to nawet sędziemu, że w przypadku, jakby spadł deszcz, zrobiłoby się ślisko, to on finiszował nie będzie, gdyż byłoby to zbyt niebezpieczne przy tych prędkościach.

Zwycięzcą etapu został Białorusin Jauheni Hutarowicz. Liderem wyścigu pozostał Allan Davis. Na mecie 3. etapu był również reporter FAN FM.

Zobacz fotoreportaż Krzysztofa Leszczyńskiego z III etapu!
Etap VI - Oświęcim- Terma Bukowina Tatrzańska

Przed startem VI etapu 67. Tour de Pologne odbył się wyścig dla kolarzy-amatorów. Nie był to jednak tradycyjny wyścig dla dzieci i młodzieży szkolnej pod patronatem Nutelli, a wyścig dla wszystkich odważnych, którzy nie bali się gór.

Czesław Lang przygotował dwie trasy o różnym stopniu trudności.
FITNESS: 20 km
Nowy Targ (rynek) - Gronków - Białka Tatrzańska - Terma Bukowina Tatrzańska

SPORT: 45 km
Nowy Targ (rynek) - Gronków - Szaflary - Bańska Sierockie - Biały Dunajec - Gliczarów - Terma Bukowina Tatrzańska

Żadna z tras nie unikała ciężkich, trudnych wydolnościowo podjazdów.

Reporter FAN FM przyglądał się wyścigowi amatorów z miejsca, które będzie ważnym punktem dziesiejszego etapu Tour de Pologne, tj. z miejsca wjazdu na rundę tatrzańską, tuż przy skrzyżowaniu Wierchów Olczańskiego i Rusińskiego przy Willi Zbójnicówka.
Najważniejsze w tym wyścigu było pokonania własnych słabości oraz wielka satysfakcja, że przejechało się najcięższe fragmenty tegorocznego Touru. Wszystkim udało się dojechać do mety.

Zobacz fotoreportaż z Tour de Pologne Amatorów!
Po zmaganiach kolarzy- amatorów przyszedł czas na wyścig zawodowców.
Wszystko zaczęło się o 13.20 w Oświęcimiu. Kolarze zatrzymali się na chwilkę przed hitlerowskim obozem Auschwitz, gdzie minutą ciszy oddali hołd pomordowanym w czasie II wojny światowej.

Kręte, górskie, wąskie dróżki to charakterystyka trasy do Termy Bukowina Tatrzańska. Do tego, zawodnikom towarzyszyła dość zmnienna pogoda- od upału i słońca, po deszcz, burze i chłodny wiatr.

Z dobrej strony pokazywali się Polacy, ale nie Ci, na których liczyliśmy najbardziej. Miło jednak było, kiedy w czołowej uciekającej grupie jechali Marcin Sapa z Lampre i Michał Gołaś z Vacansoleil. To wszystko co najlepsze na dziesiejszym etapie czekało nas po zjeździe z Gliczarowa Górnego i wjeździe do Bukowiny Tatrzańskiej. Wjazd na rundę tatrzańską rozpoczął się ostrym skręt, który nastąpił po dość szybkim zjeździe z góry. To na te chwile czekaliśmy z największą niecierpliwością - dwie rundy tatrzańskie (po 11,8 km każda). Tuż przed tą "atrakcją" mieliśmy podjazd o nachylaeniu 20% do miejscowości Sierockie(941 m.n.p.m.). Wielu kolarzy nie wytrzymało trudów etapu, część się wycofała, wielu też zostało zdublowanych.

Z bardzo dobrej strony pokazał się tutaj i walczył z najlepszymi góralami Marek Rutkiewicz. Pięknie prowadził na rundach, niestety został został dopadnięty na około 3 km przed metą przez grupę pościgową. Ostatecznie zajął on 10 pozycję. Dziewiąty był Sylwester Szmyd.

Meta "królewskiego" etapu usytuowana została na tzw. Klinie w Bukowinie Tatrzańskiej w pobliżu basenów termalnych. Troszkę sparaliżowało to dojazd do tej przepięknej górskiej miejscowości, ale i tak mimo wszystko warto było tam przyjechać i zobaczyć kolarzy na żywo w akcji.

Zwycięzcą etapu został Bauke Mollema (Rabobank), który po samotnym ataku, na trzy, cztery kilometry przed metą, wygrał szósty etap. Liderem pozostał Daniel Martin (Garmin).

Obejrzyj filmy Reportera FAN FM:
Zobacz fotoreportaż Reportera FAN FM z Bukowiny Tatrzańskiej:
Etap VII - Nowy Targ- Kraków

Po górskich, trudnych zmaganiach przyszedł czas na ostatni etap 67. Tour de Pologne. Po raz trzeci meta naszej najlepszej imprezy sportowej odbyła się w Krakowie przy Al. Focha.

Ostatni etap zwany jest zwykle etapem przyjaźni. Nie tym razem. Nikt bowiem nie zdobył we wczorajszym etapie takiej przewagi, by być pewnym wygranej. Stąd częste ucieczki i pogonie, w których aktywny udział brał Polak - Jacek Morajko.

W królewskim, stołecznym mieście Krakowie powitaliśmy kolarzy przed 19-stą. Na szczęście przejaśniło się, gdy zawodnicy wjeżdżali na rundę. Padało i to solidnie jeszcze chwile wcześniej. Zwycięzcą etapu został Daniel Greipel z Team HTC-Columbia, natomiast cały Tour wygrał Daniel Martin z Garmin-Transitions.

Obejrzyf fotoreportaż z wjazdu peletonu na metę VII etapu 67. Tour de Pologne!
Z dobrej strony pokazywali się na całej trasie Polacy. Niestety nie udało się im wygrać żadnego z etapów, a tym bardziej całego zawodowego Touru. Szczególną sympatię kibiców zdobył Marek Rutkiewicz, walczący o zwycięstwo na etapie do Bukowiny Tatrzańskiej. W klasyfikacji generalnej najlepszym z naszych okazał się Sylwester Szmyd z grupy Liquigas.

Zobacz fotoreportaż z dekoracji Najlepszego Polskiego Zawodnika i Zwycięzcy 67. Tour de Pologne:

Podsumowanie 67. Tour de Pologne!

Kolejny już rok Radio RMF FM objęło patronatem medialnym kolarską imprezę z cyklu UCI Pro Tour. Całą tourową trasę przejechali Wojciech Słoń i Kuba Wasiak, którzy zapewniali relacje na bieżąco w Faktach oraz prowadzili specjalne Fakty Sportowe z miast startów/met etapów. Obsługę techniczną zapewnił wóż satelitarny i dowodzący nim Józef Polewka.
Na wybranych etapach Touru pojawiali się również fotoreporterzy FAN FM. Towarzyszyliśmy kolarzom oraz przede wszystkim żółto-niebieskiej ekipie RMF-u na etapach do Warszawy, Katwowic, Bukowiny Tatrzańskiej i Krakowa.


________________________________________________________________________
Tekst: Krzyszfot Leszczyński, Grzegorz Nałęcz
Foto: Krzysztof Leszczyński, Grzegorz Nałęcz, Grzegorz Wojtal
Wideo: Krzysztof Leszczyński


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz