47. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   47. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu
47 Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu przeszedł już do historii. Festiwal po raz pierwszy nie odbył się w amfiteatrze z powodu jego remontu, a w kampusie Politechniki Opolskiej, w innym niż wcześniej planowano terminie. Pierwotnie trzydniowe święto polskiej muzyki miało odbyć się w czerwcu, jednak z powodu kwietniowej tragedii Telewizja Polska przeniosła Festiwal na wrzesień.

W tym roku impreza była wielkim wyzwaniem dla organizatorów, ponieważ całą infrastrukturę trzeba było stworzyć od podstaw. Mimo to, wbrew obawom wszystko się udało i po tygodniu prób Festiwal mógł się rozpocząć.

Próby które kończyły się grubo po północy miały różny przebieg, choć warto wspomnieć o super tajnej próbie Dody, która kazała ochronie wyprosić dziennikarzy, aby żaden szczegół przygotowanego przez nią show nie przedostał się do mediów. Pomimo zakazu kilku dziennikarzom udało się pozostać przed sceną, dzięki czemu niektóre media miały zdjęcia z tej próby jak i opis wszystkiego, co będzie się działo w trakcie koncertu Dody.

W piątek na zapleczu sceny tradycyjne już jak od kilku lat pojawił się wóz satelitarny RMF –u z Jackiem Skórą na pokładzie. Do Opola przyjechała również Barbara Zielińska z RMF Wrocław, aby relacjonować wszystko, co się dzieje na scenie, za kulisami i w Opolu w trakcie Festiwalu. Relacje pojawiały na antenie bardzo często zarówno w Faktach o pełnej godzinie jak i Faktach Kulturalnych.

Piątek to koncert Serialowych Przebojów Lata. W głosowaniu na najlepszą piosenkę tej części Festiwalu zwyciężył kawałek „Pokaż na co cię stać” zespołu FEEL. Kolejną atrakcją tego wieczoru były kabarety, które jak zawsze rozbawiły opolską publiczność. Na scenie zaprezentowały się kabarety: Moralnego Niepokoju, Neo-Nówka, Paranienormalni, OT.TO Formacja Chatelet i Marcin Daniec.
Występy kabaretów podzielono na dwie części, natomiast między nimi na scenie wystąpili debiutanci:

1. Anna Szatybełko
2. Juliusz Nyk
3. Małgosia Główka
4. Małgosia Rostoczyńska
5. Martyna Ciok
6. Zero Procent
7. Żaneta Plotnik - laureatka konkursu MOK-u w Opolu
8. Małgorzata Janek - laureatka Szansy na sukces

Z tego grona zwycięzcą i zdobywcą nagrody Anny Jantar został Juliusz Nyk który wygrał piosenką grupy Dżem –Sen o Victorii .W zakulisowych wywiadach nie krył on zdziwienia i zaskoczenia zwycięstwem, a nawet twierdził że to nie on zasługuje na nagrodę tłumacząc, że na scenie byli lepsi od niego. Kolejną niespodzianką w trakcie koncertu debiutantów był występ Dody ze swoim show.

Sobota to już od 11 lat to koncert Superjedynek. Plebiscytowi temu patronuje od samego początku radio RMF FM i portal Interia.pl .Nagrody W tym roku trafiły do:

Agnieszki Chylińskiej (kategorie PRZEBÓJ ROKU oraz PŁYTA POP),
Zespołu IRA (kategorie PŁYTA ROCK, ZESPÓŁ oraz SUPERJEDYNKA SUPERJEDYNEK)
Rapera Tede (kategoria PŁYTA HIP-HOP)
Zespołu Volver (kategoria DEBIUT ROKU)
Kasi Kowalskiej (kategoria WOKALISTKA)
Oraz do Stachurskyego (kategoria WOKALISTA)

Wielkim zwycięzcą tego koncertu okazała się grupa IRA mimo, że w trakcie prób przed występami wokalista zespołu, Artur Gadowski stwierdził w rozmowie z wrocławską reporterką RMF FM Barbarą Zielińską, że trudno mu będzie wygrać np. z Robertem Gawlińskim. IRA oprócz zdobyła oprócz Superjedynki za płytę rock i za zespół roku , jeszcze jedną nagrodę – Superjedynkę Superjedynek, za najlepszy występ tego wieczoru.

Wszyscy laureaci tuż po zejściu ze sceny pojawiali się w specjalnym namiocie i pozowali fotoreporterom ze statuetkami. Koncert ten prowadzony był przez przez Paulinę Chylewską ,Roberta Janowskiego oraz Aleksandrę Rosiak. Tuż po koncercie Superjedynek przyszła pora na występ Zenona Laskowika i Waldemara Malickiego z Kabareciarnią w towarzystwie Filharmonii Dowcipu. Zenon Laskowik strasznie obawiał się powrotu na scenę ale po 30 latach przerwy, jednak po raz kolejny udało mu się rozbawić opolską publiczność do łez .Dostał on również tego dnia nagrodę Grand Prix od Telewizji Polskiej za całokształt swojej pracy artystycznej. Występy te zakończyły się grubo po północy a publiczność z żalem opuszczała widownie.

Niedziela należała do grupy Kombii. Zespół wystąpił w recitalu ze swoimi największymi przebojami oraz piosenkami z płyty „O miłości” udowadniając publiczności w Opolu oraz przed telewizorami, że członkowie zespołu i ich muzyka są jak dobre wino- im starsi tym lepsi. Ich przeboje nuciła cała widownia. Kombii dostało również nagrodę TVPolonia dla „Artysty Bez Granic” oraz złotą płytę za najnowszy album „O miłości”. Zespół nie omieszkał podziękować wszystkim fanom oraz radiu RMF FM za to, że promuje ich muzykę. Festiwal zakończył koncert z piosenkami Kabaretu Starszych Panów w nowych wykonaniach i zaskakujących aranżacjach. Na scenie pojawili się min. Paweł Kukiz, Maciej Maleńczuk, Ania Wyszkoni , Kasia wilk, Jerzy Połomski czy Renata Przemyk. Koncert ten po raz kolejny udowodnił że piosenki z repertuaru Starszych Panów są przez znane i lubiane przez znakomitą większość Polaków. Gospodarzami tej części wieczoru byli Grażyna Torbicka i Artur Żmijewski.

Nagrodę dziennikarzy i fotoreporterów akredytowanych w tym roku przy 47.KFPP dostała Doda która miała problem z mikrofonem w trakcie występu. Warto wspomnieć jeszcze kilka wydarzeń towarzyszących Festiwalowi .W piątek w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki na opolskim rynku odsłonięto gwiazdę Kasi Sobczyk .W sobotę natomiast w opolskiej Alei Gwiazd odcisk swoich dłoni zostawił zespół FEEL. Nie obyło się bez problemu bo gips w którym zespół odciskał dłoń za pierwszym razem okazał się za twardy i odciśnięcie trzeba było powtórzyć ale za drugim razem przy błysku fleszy wszystko się udało. W niedzielę miało miejsce kolejne odsłonięcie gwiazd w rynku - tym razem tego zaszczytu dostąpili zespół Kombii oraz pani Irena Santor.

Również miasto Opole zaangażowało się w promocję Festiwalu i wypuściło na ulice muzyczny autobus oraz ustawiło na rynku kiosk muzyczny z przebojami gwiazd które odsłoniły swoje gwiazdy w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. Miejmy nadzieję, że za rok Festiwal znowu zagości w amfiteatrze który pnie się powoli do góry i powoli już robi wrażenie.

fot. Mariusz Kunicki - FAN FM Opole


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz