Przemyśl 12 października Radio RMF FM przyjechało ze swoim cyklem "Fakty z Twojego miasta" do Przemyśla. To miasto wygrało w internetowym głosowaniu na stronach RMF24.pl
Dużo przed świtem reporter RMF FM Krzysztof Kot wyjechał więc z Lublina w długą podróż do jednego z najstarszych miast w Polsce, które swój największy rozkwit zawdzięcza cesarzowi Franciszkowi Józefowi I. Z Krakowa przyjechał wóz satelitarny z technikiem Józefem Polewką, bez którego nie byłoby możliwe realizowanie na żywo "Faktów z Twojego miasta". Odkrycia archeologiczne wskazują o istnieniu osady w tym miejscu w czasach Cesarstwa Rzymskiego.
Ekipa RMF FM pojawiła się tutaj na zaproszenie słuchaczy, którzy przez cały dzień opowiadali nam o walorach swojego miasta, zabrali na wycieczkę po okolicy oraz zaprosili na pyszną galicyjską pizzę z kaszą.
Do Przemyśla przyjechał również reporter FAN FM Krzysztof Leszczyński, by zobaczyć jak realizowany jest cykl "Fakty z Twojego miasta", a przy okazji podziwiać uroki tysiącletniego miasta położonego niedaleko polsko-ukraińskiej granicy.
Poznawanie miasta rozpoczęliśmy od unikatowego, pochyłego Rynku, na którym zaparkował wóz satelitarny i skąd nadawane były Fakty w ramach cyklu "Fakty z Twojego miasta". Miasto położone jest "na siedmiu wzgórzach", na styku kultur wschodu i zachodu. Podobnie jak Lwów czy Kraków, Przemyśl ma dużo budowli secesyjnych, stąd nazywany jest "małym Lwowem" lub "małym Krakowem".
Dzięki uprzejmości przemiłych mieszkańców, którzy zaprosili RMF FM do swojego miasta, wybraliśmy się na małą wycieczkę po okolicy. Na początku pojechaliśmy na przedmieścia Przemyśla, by zobaczyć pozostałości Twierdzy Przemyśl. Budowa pierwszych fortyfikacji rozpoczęła się w 1854 roku. Powodem był kryzys w stosunkach z Rosją wywołany wojną krymską. Wtedy zaczął powstawać obóz warowny składający się z ziemnych szańców. Zobaczyliśmy pozostałości fortu I "Salis-Soglio", który wybudowany został w latach 1883-1886 oraz fort pancerny XV "Borek" zbudowany w latach 1895-1897.
W drodze powrotnej zajrzeliśmy do przemyskiego fajkarza, by zobaczyć jak powstają, palone na całym świecie, słynne przemyskie fajki. Wstąpiliśmy również na przepiękny, niedawno odnowiony dworzec kolejowy wybudowany w 1859 roku, a gruntownie przebudowany na okazały neorenesansowy gmach w 1895 roku. W holu możemy zobaczyć 12 malowideł Feliksa Wygrzywalskiego i Jana Talagi. Warto przyjechać do Przemyśla pociągiem i zacząć wycieczkę po tym mieście właśnie od przepięknego dworca PKP.
Krzysztof Leszczyński
|