Twoje Miasto w RMF FM i TVP Info - podsumowanie FAN FM wakacyjnej, radiowo-telewizyjnej akcji
W wakacje na antenach radia i telewizji - w ramach wielkiej multimedialnej akcji - odkrywane były ciekawostki i atrakcje polskich miejscowości! W każdą sobotę dziennikarze RMF FM i TVP INFO odwiedzili jedno z polskich miast. Zostały one wybrane spośród propozycji nadsyłanych na rmf24.pl w formie wiersza, a te najlepsze były nagradzane rowerem od RMF FM. Był to informacyjny projekt multimedialny o największej w kraju skali.
Pierwszy przystanek: Gniezno - 27 czerwca W pierwszej stolicy Polski multimedialny konwój, a z nim prowadzący Magdalena Wojtoń (RMF FM) i Michał Adamczyk (TVP INFO) odwiedzili katedrę, która miała powstawać już za czasów Mieszka I. To właśnie w niej koronowano pięciu królów. Również w tym miejscu poznaliśmy historię św. Wojciecha, który spoczywa w tej katedrze, a jego życie zostało opisane na drzwiach gnieździeńskich. Następnie program wzbogacił występ chóru "Dzwon", który działa od ponad 150 lat. Gniezno leży w Wielkopolsce, a więc nie mogło zabraknąć kuchni regionalnej. Popisowym daniem są pyry z gzikiem, czyli ziemniaki gotowane w mundurkach z dodatkiem białego sera. Na koniec reporter RMF FM - Adam Górczewski - przejechał się kolejką wąskotorową, która w czasie wakacji jest atrakcją turystyczną.
Drugi przystanek: Frombork - 4 lipca Od XIV wieku Frombork był jednym z ważniejszych miast Warmii. Znajdowała się tam m.in. siedziba Kapituły Warmińskiej. Magdalena Wojtoń z RMF FM i Michał Adamczyk z TVP INFO wspominali też o Wzgórzu Katedralnym. Znajduje się tam zbudowana w XIV w. katedra, a w niej organy barokowe. W dawnym pałacu biskupim znajduje się obecnie Muzeum Mikołaja Kopernika. Położenie Fromborka sprawia, że każdego roku małe miasteczko odwiedzają tysiące turystów. Skutecznie wypocząć można na plaży miejskiej, czy w pobliskich lasach. Nie zabraknie również kulinarnych perełek takich jak sandacz po fromborsku.
Trzeci przystanek: Lublin - 11 lipca Relację przygotował Krzysztof Leszczyński, będący na miejscu w dniu wydarzenia. Polecamy fotoreportaż FAN FM
Przystanek czwarty: Łańcut - 18 lipca Historia Łańcuta sięga XIV wieku. Znajduje się tu zamek, który został wzniesiony na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629 - 1642. Kwitło tutaj życie muzyczne i teatralne, bywało wielu znakomitych gości. Jedną z atrakcji parku zamkowego jest storczykarnia. Można w niej znaleźć około 900 gatunków i odmian storczyków. Będąc w Łańcucie nie sposób nie wspomnieć o powozowni, która powstała w latach 1892-1902. Mieści się w nich największy w Polsce zbiór karet, bryczek, powozów i sań. Ogółem w stajniach i wozowni umieszczono ponad 120 eksponatów z różnych epok i różnych firm z całej Europy.
Piąty przystanek: Bolesławiec - 25 lipca Bolesławiec to polska stolica bluesa. To tu organizowany jest w sierpniu festiwal, na którym spotykają się pasjonaci muzyki z całej Polski. W centrum miasta znajdują się liczne zabytki, a także bolesławska starówka. Na obrzeżach miasta istnieje wiadukt kolejowy, który wyglądem przypomina akwedukt. Magda Wojtoń i Michał Adamczyk informowali, że Bolesławiec to jedno z najstarszych miast na Dolnym Śląsku oraz miejsce słynące z ceramiki w kolorze kobaltu. Reporter RMF FM, Bartłomiej Paulus, miał okazję ozdobić kilka ceramicznych wyrobów. Warto odwiedzić Muzeum Ceramiki, gdzie możemy obejrzeć ponad sześć tysięcy eksponatów obrazujących rozwój tej sztuki. A raz do roku organizowane jest święto ceramiki.
Przystanek szósty: Kołobrzeg - 1 sierpnia Multimedialny konwój RMF FM i TVP INFO zawitał do Kołobrzegu. Molo, latarnia morska, forty i jedna z najpopularniejszych plaż nad Bałtykiem. Latem kurort jest oblegany przez turystów. Zimą tłumnie odwiedzany przez kuracjuszy. Kołobrzeg może pochwalić się najdłuższym na Bałtyku molo. Konstrukcja ma aż 220 metrów, wieczorami jest pięknie podświetlona. Naturalnymi skarbami miasta są źródła solanki oraz złoża borowiny. W mieście i jego okolicach wyznaczone są 3 szlaki turystyczne, a najwyższy punkt widokowy to latarnia morska, z której panoramę widoków można obejrzeć poniżej.
Siódmy przystanek: Giżycko - 8 sierpnia Giżycko w krainie Wielkich Jezior Mazurskich to kolejny punkt na trasie wakacyjnej akcji Twoje Miasto w RMF FM i TVP INFO. Stolica polskiego żeglarstwa kusi turystów nie tylko pięknym krajobrazem, lasami, jeziorami, ale też zabytkami i miejscowymi specjałami kuchni. Joanna Dunikowska i Michał Zieliński opowiadali o twierdzy Boyen, moście obrotowym, historii miasta oraz o kulinarnych specjałach. Sękacz - ten przysmak prezentował się na ekranach telewizorów oraz w eterze. Giżycka kuchnia oparta jest przede wszystkim na łatwo dostępnych tu rybach i artykułach leśnych.
Przystanek ósmy: Wałbrzych - 15 sierpnia Niegdyś miasto górnicze, dziś przyciąga turystycznymi atrakcjami. Największa to trzeci pod względem wielkości w Polsce Zamek Książ, który liczy ponad czterysta komnat. Zachwyca także okolica. Zamek w sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego. Zachwycają także alejki wybudowanej na początku XX wieku palmiarni, w której dziś można oglądać 250 gatunków roślin. Wizyta konwoju RMF FM i TVP INFO skupiła się także na tym co pod Wałbrzychem. Mianowicie górnictwo rozwijało się tutaj przez blisko pięćset lat. W 1996 roku po raz ostatni spod ziemi wyjechał wagonik z węglem. W 2000 roku powstało Muzeum Przemysłu i Techniki, osiem lat później Park Wielokulturowy Stara Kopalnia.
Dziewiąty przystanek: Wieliczka - 22 sierpnia Powstała w Wieliczce kopalnia to jeden z najstarszych przemysłowych zakładów na świecie. Istnieje od średniowiecza, choć dokładna data jej powstania nie jest znana. To obecnie jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce. W kopalni jest prawie dwa i pół tysiąca komór, ale tylko około stu jest udostępnionych zwiedzającym. Sól z Wieliczki wykorzystywana jest też w leczeniu. Od roku obok kopalni stoi tężnia solankowa. Za rok w Brzegach pod Wieliczką odbędą się główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży.
Ostatni, dziesiąty przystanek: Nowy Targ - 29 sierpnia Ostatnim miastem, które odwiedziła ekipa wakacyjnej akcji Twoje Miasto RMF FM i TVP INFO to Nowy Targ. Jest to prawdziwa stolica Podhala. Krzyżują się tu główne drogi i łączą się najważniejsze rzeki regionu. Zaledwie 13 kilometrów od Nowego Targu znajduje się zupełnie wyjątkowe miejsce - Jaskinia Obłazowa, położona tuż przy malowniczym przełomie rzeki Białki. W mieście zaś znajduje się wyjątkowa kaplica wybudowana na planie krzyża Virtuti Militari przed wizytą Jana Pawła II w Nowym Targu. W mieście wybudowano wiele schronów. W jednym z nich kilka lat temu utworzono IZWiS - Izbę Zimnej Wojny i Socjalizmu.
Była to druga edycja wakacyjnej akcji RMF FM i TVP INFO. W tym roku multimedialny konwój odwiedził 10 miast. Wspólnie ze słuchaczami, telewidzami oraz mieszkańcami poszczególnych miejscowości, były odkrywane najciekawsze atrakcje i miejsca. RMF FM rozdało 10 rowerów za wierszyki, w których musiały się znaleźć kluczowe słowa: RMF FM i TVP Info. Więcej informacji oraz zdjęć możecie znaleźć na stronach rmf24.pl