Przedstawiamy Państwu historię wyjątkowego miejsca, które wpisało się na stałe w pejzaż Krakowa. Oto historia Kopca Kościuszki.
 |
 Widok Kopca Kościuszki od zachodu, ok. 1850 r., rys. sepia |
Wstęp
Kopiec Kościuszki to miejsce szczególne dla polskiego narodu. Kiedyś budowa kopca była jedyną formą wyrażenia hołdu dla rozebranej przez zaborców Polski oraz wybitnego przywódcy, jakim był Tadeusz Kościuszko. Budowla ta trwa od wielu pokoleń. Jest symbolem narodowej tożsamości, walki o wyzwolenie.
Kopiec Kościuszki od samego początku objęty został opieką społecznego Komitetu Kopca Kościuszki, by wspólne dzieło wszystkich Polaków nie popadło w zapomnienie. Kopiec jest częścią krakowskiego krajobrazu. Jest miejscem chętnie odwiedzanym przez krakowian i turystów, bowiem panorama, która roztacza się z jego szczytu, zapiera dech w piersiach.
Historia
Tadeusz Kościuszko zmarł 15 października 1817 r. w Szwajcarii. Smutna wiadomość o jego śmierci dotarła do Krakowa na początku listopada. Społeczeństwo zaczęło się domagać sprowadzenia zwłok przywódcy do kraju. 23 czerwca 1818 r. trumnę ze zwłokami Kościuszki złożono w katedrze na Wawelu. Zaczęto obmyślać sposoby uczczenia pamięci Tadeusza Kościuszki. Trwały długie narady, zanim wybrano formę pomnika. Widok dwóch wcześniejszych krakowskich kopców - mogił Krakusa i Wandy, podsunął myśl postawienia tego typu pomnika.
Na miejsce sypania kopca wybrano wzgórze bł. Bronisławy (znane w Krakowie również jako Sikornik). Wzgórze to było największym wzniesieniem wokół miasta. Roztaczała się z niego wspaniała panorama, która sięgała aż do Tatr. Siostry Norbertanki odstąpiły bezpłatnie teren pod mogiłę Tadeusza Kościuszki.
By uświęcić to miejsce, postanowiono sprowadzić ziemię z pod Racławic, gdzie 4 kwietnia 1794 odbyła się słynna bitwa. Do sypania mogiły zaproszono wszystkich obywateli, dla których czyn ten był przejawem patriotyzmu. 15 października 1820 r. wbito 30 metrowy maszt jodłowy, który miał wytyczać środek koła oraz pomagać w orientacji wysokości kopca. Kopiec rozpoczęto sypać dzień później. Odczytana akt erekcyjny, który następnie zasypano. Wszyscy z wielkim entuzjazmem pracowali przy mogile Kościuszki: kobiety, żołnierze, duchowni oraz zwykli mieszkańcy. Oprócz ochotników pracowali także robotnicy najemni. Nadzór nad pracami powierzono Komitetowi Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki, który powołano 24 listopada 1820 r. W lecie 1821 r. przywieziono na miejsce budowy ziemię zebraną z pobojowiska pod Maciejowicami. W 1823 r. przysłano ziemię z miejsca bitwy pod Dubienką.
 |
 Widok Kopca Kościuszki i fortyfikacji z lotu ptaka (stan przed 1997 r.), materiały RMF FM |
23 października 1823 r. zakończono oficjalnie prace przy budowie 34 metrowego Kopca Kościuszki. 16 czerwca 1860 r. ułożono na szczycie głaz (sprowadzony z Tatr granit) z wykutym napisem "KOŚCIUSZCE"
Forty
W latach 1850-1854 Austryjacy otoczyli Kopiec Kościuszki fortyfikacjami. Fortyfikacje te znajdują się na szlaku "Twierdzy Kraków". Od początku lat 90-tych w fortach tych znajduje się Hotel FM - "Pod Kopcem" oraz siedziba Radia RMF FM. Większa część fortów jest zaadaptowana dla potrzeb RMF FM i nie można ich oglądać od środka. Turyści mogą jedynie odwiedzać kaponierę bastionu pod Kopcem Kościuszki, gdzie czynna jest stała wystawa poświęcona Tadeuszowi Kościuszce oraz holl Hotelu "Pod Kopcem". Dla gości hotelowych przygotowano wspaniale zaaranżowane pokoje.
 |
 Kopiec Kościuszki po remoncie. Zdjęcie pochodzi z kamery internetowej RMF FM. |
Katastrofa budowlana i remont
Słynne polskie wzgórze zostało uszkodzone przez potężne deszcze w lipcu 1997 roku. Od tego czasu przez pięć lat trwała walka o uratowanie Kopca Kościuszki przed kompletnym zniszczeniem. By uratować Kopiec powołano do życia Komitet Honorowy Ratowania Kopca Kościuszki, który zajął się zbieraniem funduszy na kosztowne prace. Kapitalny remont kosztował ok. 14,7 mln zł. W odremontowaniu słynnego wzgórza mają udział liczni sponsorzy, darczyńcy, w tym RMF FM. Prace remontowe przeprowadziła firma HYDROTEST - SKANSKA. Konstrukcję wzmocniono ponad 500 palami, wyposażono ją w instalację odwadniającą. Powstały nowe alejki, przebudowano szczyt. Oficjalna uroczystość otwarcia Kopca Kościuszki po remoncie miała miejsce 10 listopada 2002. Prezydent Rzeczypospolitej Polski Aleksander Kwaśniewski przekazał Kopiec narodowi, przecinając symboliczną wstęgę.
Historię Kopca Kościuszki opracowano na podstawie informacji zawartych na stronie miejskiej prezentacji internetowej MAGICZNY KRAKÓW, stronie RMF FM oraz na podstawie informacji własnych.