Historia RMF Classic sięga swymi korzeniami roku 1998, kiedy to rozpoczęła nadawanie stacja OPERA FM, która prezentowała jedynie muzykę z gatunku opery. Program był emitowany przez spółkę Opera FM, należącą do koncernu medialnego BROKER FM.
OPERA FM
Opera FM to autorski pomysł pierwszego prezesa RMF FM Stanisława Tyczyńskiego, który sam kolekcjonował kolejne utwóry nadawane w tym niszowym radiu. Opera FM nadawała na częstotliwości 87,8MHz w Krakowie.
"OPERA FM przez całą dobę prezentuje muzykę sceniczną w najlepszych wykonaniach. Arcydzieła mistrzów opery, ale również utwory mało znane, których nie usłyszysz nigdzie indziej.
Tę szansę da Ci tylko jedno radio. Zapraszamy!" 
RaMóFkę, a raczej playlistę radia Opera FM prezentowały lokalne krakowskie gazety
Od 1999 roku playlista Opery FM pojawiała się także na stronie internetowej www.opera.fm.pl. Oto jeden z przykładów:
playlista z 04 października 1999 roku08:53 W. A. Mozart "Wesele Figara" - G. Taddei, A. Moffo, E. Schwarzkopf
11:27 R. Strauss "Arabella" - K. Te Kanawa, F. Grundheber, G. Fontana
14:04 H. Berlioz "Benvenuto Cellini" - N. Gedda, Ch. Eda-Pierre, R. Soyer
16:45 C. M. von Weber "Abu Hassan" - P. Schreier, I. Hallstein, Th. Adam
17:37 V. Bellini "Norma" - M. Callas, Ch. Ludwig, F. Corelli
20:19 G. Verdi "Nieszpory sycylijskie" - M. Arroyo, P. Domingo, R. Raimondi
23:26 J. Ph. Rameau "Les Fetes d'Hebe" - S. Daneman, S. Connolly, P. Agnew
01:56 R. Wagner "Zygfryd" - L. Suthaus, F. Frantz, M. Modl
06:04 G. A. Benda "Romeo i Julia" - Ch. Immler, H. Kordes, H. Treusch
Radio miało swoją stronę internetową, która na przestrzeni 5 lat bardzo się zmieniła. W 1998 roku zawierała jedynie taką oto grafikę:
Rok później zaczęto prezentować playlistę na bieżący tydzień. W 2000 roku na stronie
www.opera.fm.pl wraz ze zmianą layoutu strony, pojawiły się libretta prezentowanych oper. W styczniu 2003 ponownie zmieniono wygląd strony internetowej radia Opera FM uzupełniając ją o codzienne anegdoty, aktualności i kalendarium. Kolorystyka zmieniła się z fioletowej na beżową. Od października 2003 roku strona OPERY FM stała się tożsama ze stroną internetową RMF Classic.
Pod koniec działalności w 2003 roku biblioteka muzyczna Opery FM zawierała ponad
500 tytułów (ale różnych wersji nagraniowych utworów było dużo więcej). Często były to pozycje niedostępne na polskim rynku płytowym, prawdziwe "białe kruki" wśród nagrań muzyki klasycznej, a zwłaszcza operowej.
RMF Classic

27 października 2003 r. nastąpiła premiera serwisu internetowego nowej sieci radiowej - RMF CLASSIC.
Jednocześnie, tego samego dnia nastąpiło przejęcie w Krakowie częstotliwości 87,8 FM przez RMF Classic. Tym samym OPERA FM zakończyła nadawanie. Ten dzień uznaje się za oficjalną datę startu Kulturalnej stacji spod znaku RMF.
1 grudnia 2003 r. Radio wystartowało ze swoim programem. W trzech miastach: w Szczecinie na 98.0MHz w Warszawie na 98,3MHz i Krakowie 87.8MHz oraz w internecie, na Cyfrze+ i Cyfrowym Polsacie.
Przez kolejne lata stacja wygrywała kolejne konkursy KRRiTv na częstotliwości i pojawiła się w: Gdańsku 88,4MHz, Wrocławiu 99,2MHz, Łodzi 105MHz, Białymstoku na 90,0MHz, w Bydgoszczy na 95,1MHz, Toruniu 105,5MHz oraz Katowicach na 94,1MHz.
Koordynatorem projektu został znany wszystkim z anteny RMF FM świetny dziennikarz radiowy, podróżnik, fotografik –
Paweł Pawlik .
Fragmenty rozmowy Krzysztofa Leszczyńskiego, redaktora FAN FM, z Pawłem Pawlikiem o powstaniu RMF Classic z marca 2004 roku:
Jak to się zaczęło:„Już od kilku lat grało z Kopca radio Opera FM, nadające non stop
najpiękniejsze opery świata. Słuchaczy miało niewielu, zasięg też niewielki - raz na jakiś czas ładowało się płyty do specjalnego odtwarzacza i samo grało...
Ot, taka baaaardzo niszowa stacja dla koneserów, ale to był zalążek
dzisiejszego RMF Classic.
Kiedy pojawiła się szansa na poszerzenie zasięgu na inne miasta uznaliśmy,że gra jest warta świeczki, ale wiadomym było, że trzeba będzie trochę zmodyfikować profil programu i dostosować się, odrobinę chociaż, do reguł stacji komercyjnej. W końcu Bach, Mozart i inni tworzyli muzykę nie całkiem bezinteresownie...
Zatem stacja grająca ich muzykę też musi się liczyć z kosztami, a na pokrycie wydatków trzeba zarobić...”Powstanie playlisty:„Pomysł na RMF Classic zaczęliśmy praktycznie realizować na początku 2003 roku. Wiadomo było, że będziemy grać muzykę klasyczną, operową i filmową. Początkowo planowaliśmy włączenie do repertuaru także piosenki poetyckiej, aktorskiej i jazzu..., ale trudno byłoby uzyskać niezbędną spójność brzmienia.
Najpierw zgromadziliśmy kilka tysięcy utworów reprezentujących to co
najlepsze ze wszystkich tych gatunków.
Potem, w trakcie wielu godzin wspólnego słuchania, po kolei eliminowaliśmy to co nam "nie grało"...
Zostało to, co słychać. Oczywiście ta baza będzie się zmieniać. Będą dochodzić nowe utwory (szczególnie te z muzyki filmowej), będą nowe wersje wykonań muzyki klasycznej. Szkoda tylko , że nie możemy grać współczesnej muzyki klasycznej - koszty jakie musielibyśmy ponieść w związku z opłatami praw autorskich są ogromne. No i w końcu - kto wie?
Być może kiedyś dojdą te nurty, które na tym etapie musieliśmy pominąć...”Czego możemy się spodziewać włączając RMF Classic:„RMF Classic to stacja przede wszystkim dla tych, którzy chcą odpocząć od hałasu i chaosu codzienności. Wytchnienie i ukojenie ma dać muzyka, muzyka szlachetna, muzyka najpiękniejsza...
Żeby ją docenić trzeba należeć do pewnej wspólnoty wrażliwości...
Do tej wspólnoty może należeć każdy. Duże wrażenie zrobił na nas list od
chłopaka, który przyznał, że na co dzień słucha wyłącznie muzyki techno - na przemian z RMF Classic...
Wyróżnia nas to, że my o tej muzyce i o tych , którzy ją stworzyli mówimy trochę inaczej niż inni. Mówimy w sposób przystępny, bez ględzenia, bez wymądrzania się.
Traktujemy tę muzykę jako tę część kultury, którą można przyswoić każdemu kto tylko zechce...
Bo być może chce wielu , ale nikt im do tej pory tego umiejętnie nie
pokazał. Poza tym RMF Classic to informacja o najważniejszych wydarzeniach kulturalnych, no i wreszcie miejsce gdzie można dostać bilety np.do Filharmonii, Opery, Kina...”
RMF Classic w 2005 roku zmieniło swój logotyp.
akcje promocyjne
W grudniu 2004 w 5 miastach, w których nadawało RMF Classic (Kraków, Gdańsk, Wrocław, Szczecin, Warszawa) zorganizowano niezwykłe prapremiery fimu Andrew Lloyda Webbera "Upiór w Operze" - [więcej].
To w RMF Classic po raz pierwszy zaprezentowano klasyczne spojrzenie na muzykę z gier komputerowych. "Klasyka wchodzi w grę" to cykl audycji pojawiających się co piątek od 25 października 2005 roku. Cykl przygotowywał inicjator programu, miłośnik i znawca tego nowego gatunku Mateusz Pawlak, a prowadził Wojciech Musiał.
"Efekt Mozarta" - to kolejne wydarzenie kultularno-promocyjne. W Empikach badano wpływ muzyki Mozarta na zdolność logicznego myślenia. [więcej]
RMF Classic stał się także współorganizatorem się I. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Jednym z bardziej spektakularnych wydarzeń były plenerowe koncerty na Błoniach oraz pokaz filmu Drużyna Pierścienia na ogromnym telebimie - ścieżka dźwiękowa grana była "na żywo" przez ogromną orkiestrę symfoniczną, stuosobowy chór złożony z krakowskich śpiewaków, zespoły chłopięce i solistów - [więcej]
Znani Zasłuchani w RMF Classic – od 10. maja 2008 roku znane osobistości kultury, sztuki, polityki i sportu zdradzają na antenie, ile znaczy dla nich RMF Classic.
www.rmfclassic.pl
Strona www.rmfclassic.pl od samego początku prezentuje bieżący repertuar oraz aktualności ze świata kultury i sztuki. W lutym 2005 roku na www.rmfclassic.pl uruchomiono sklep internetowy oferujący melomanom muzykę klasyczną i filmową. Sklep on-line działał do maja 2007. Na www.rmfclassic.pl można znaleść Encyklopię Muzyki bogatą bazę Filmów.
Fakty RMF Classic
początkowo RMF Classic nie podawał bieżących informacji z kraju i ze świata. Później wprowadzono poranne Wiadmości, które zwykle prowadził Piotr Dobosz z RMF FM. Od września 2008 roku Fakty RMF CLASSIC pojawiają się na antenie co godzinę od 7-mej do 17-tej od poniedziałku do piątku i od 9-tej do 14-stej w soboty. Fakty przygotowuje zespół doświadczonych dziennikarzy RMF FM.
Bliskie Spotkania
od początku istnienia stacji niedzielne przedpołudnia zarezerwowane są na spotkania z ciekawymi gośćmi, z którymi rozmawiają co tydzień inni dziennikarze Classica. Przez te kilka lat wśród znakomitości, których mogliśmy poznać byli m.in:
- Małgorzatą Walewską - światowej sławy śpiewaczką operową i laureatką licznych konkursów śpiewaczych
- Stanisław Soyjka - piosenkarz
- Sławomir Mrożek - pisarz
- Tomasz Olbratowski – dziennikarz RMF FM, felietonista, satyryk
- Rafał Blechacz – pianista, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego
- Andrzej Wajda - reżyser
- ENNIO MORRICONE - kompozytor
- Jan Englert – aktor
- Jan Kobuszewski – aktor, satyryk
- Krzysztof Wielicki – himalaista
To tylko kilka znanych osób, które gościły na antenie RMF Classic w „Bliskich spotkaniach” w niedziele między 9 a 13.
