Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Tomasz Olbratowski "Wstawaj Szkoda DN(i)A"
18 maja 2005, 12:33
Najlepszy satyryk w kraju, codziennie bardzo dosadnie komentujący polską rzeczywistość na antenie Radia RMF FM napisał książkę! Tomasz Olbratowski, bo o nim mowa, zafundował nam nowy, niezawodny lek na chandrę - dostępny bez recepty - nie w aptece lecz w księgarni. By go kupić nie trzeba konsultować się ani z lekarzem ani z farmaceutą! Jedyne przeciwwskazanie to uczulenie na dobry humor. Zalecenie FAN FM: przeczytaj od deski do deski!

"Uważam, że wyrazy szczególnego szacunku słusznie mi się z mojej strony należą, ze względu na liczne pasmo sukcesów, z których największym jest szacunek, jakim się u siebie cieszę, który to szacunek uzyskałem dzięki estymie, jaką zdobyłem u siebie".

Felietony Tomasza Olbratowskiego przez jednych nazywane są silnym lekiem psychotropowym, przez innych po prostu antidotum na chorą rzeczywistość. Porusza w nich tematy polityczne, społeczne, obyczajowe i kulturalne, komentuje afery, a wszystko napisane jest w sposób lekki i efektowny. Jeśli chcesz zaryzykować i nie boisz się zmian w postrzeganiu otaczającego cię świata, jeżeli nie straszny ci wzrost ostrości widzenia, sięgnij po Wstawaj, szkoda DN(i)A!

TOMASZ OLBRATOWSKI

Początki kariery: Dziennikarz agencyjny Radia RMF FM. Już wtedy zaznaczyła się jego odpowiedzialność zawodowa. Dopisał kiedyś do informacji o manewrach wojsk niemieckich, polskich, rumuńskich i jakichś tam jeszcze, które odbywały się w dziewięćdziesiątym którymś akapit: "ostatnie tego typu manewry pod Berlinem odbyły się wiosną 45-go". Kolega czytający serwis informacyjny to przeczytał na antenie. Do dziś Olbratowski nie rozumie, dlaczego kolega się nie cieszył z tego powodu.

Środki: Przez jakiś czas pracował jako sekretarz redakcji. Mnóstwo spraw było na jego głowie, głównie starał się wyglądać na zajętego. Kiedy przychodził pracownik ze sprawą mówił zajętym głosem: "stary, nie teraz, nie teraz, muszę to dokończyć, bo mi szef łeb urwie!". Kiedy potrzebował ruchu brał kartkę i chodził sobie po radiu, gdy ktoś na niego spojrzał przykładał zwiniętą w piąstkę rękę do ust, o tak, i przybierał zamyślony wyraz twarzy wpatrując się w arkusz, kiwał głową i ze zrozumieniem pukał ręką w kartkę.

Boki: Na boku w domu pisze felietony. Podczas pisania używa wszystkich liter alfabetu nie wyłączając literki "rz", która niewiadomo dlaczego go śmieszy. Dzięki pisaniu felietonów i funkcji programu WORD odkrył w 2001, że słowo "rzadki" pisze się we wszystkich kontekstach przez "rz". Do 2001 uwarzał (zachować pisownię!), że "rzadki" w sensie "nie gęsty" pisze się przez "rz", a "rzadki" w sensie "nie częsty" pisze się przez "ż". Jest dumny ze swego odkrycia, choć jego poprzednie przekonanie wydaje mu się logiczniejsze. Osiągnięcia zawodowe: Sformułował pierwsze prawo administracyjne Olbratowskiego: Nie odzywanie się na zebraniu, znacznie skraca czas zebrania. (Gdybyż wszyscy się do niego stosowali!) Usprawnił funkcjonowanie sekretariatu redakcji zmniejszając znacznie ilość spraw do załatwienia dzięki przesunięciu o pół metra prawą nogą kosza na śmieci pod fax. Od siedmiu lat wygłasza felietony, a mimo to uniknął rozwiązania stosunku o pracę.
Zainteresowania: Hobby

Tomasz Olbratowski zapytany przez Jana Guję z Business Consulting Telekomunikacja czy "słucha Pan tego co sam wygaduje na antenie?" odpowiedział:

"Rany! Nie słucham. Jeszcze bym oszalał. Albo wpadł w narcyzm. A propos wygadywania, ja mam niewielką wadę wymowy – lekko seplenię, a jestem jedynym człowiekiem występującym na co dzień w RMF-ie, który nie ma, obowiązkowych u nas zajęć z logopedą. Prezes Tyczyński twierdzi, że moja wymowa idealnie pasuje do tych głupot, które wygaduję. Prezes bardzo liczy na moja wadę wymowy."

"Wstawaj szkoda DN(i)A"
liczba stron: 248
wymiary: 125 x 183 mm
okładka: miękka
premiera: czwartek 19 maja 2005r.
cena: 18,5zl (zamów) lub 19,9zł (zamów)

Premiera książki i spotkanie z seryjnym prześmiewcą Tomaszem O. odbędzie się w sobotę 21 maja 2005 roku w godzinach 10.30 - 11.30 w Warszawie podczas Międzynarodowych Targów Książki na stoisku 449 w sektorze D w Pałacu Kultury i Nauki.
Spotkanie poprowadzi Krzysztof Skiba!

Dla tych, którzy nie mogą przybyć na spotkanie w sobotę mamy dobrą wiadomość. Tomasz Olbratowski spotka się z czytelnikami także w niedzielę 22 maja 2005 roku w tym samym miejscu w godzinach 15.00-16.30.

Grzegorz Nałęcz, FAN FM; BCT; Zysk i S-ka
Zdjęcia: Zysk i S-ka


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz