Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   RMF Classic musi walczyć o swoje częstotliwości
2 czerwca 2005, 12:21
RMF Classic nadaje w Gdańsku i Wrocławiu zaledwie od października 2004 roku, okazuje się jednak, że najbardziej kulturalne radio w Polsce musi ponownie ubiegać się o przyznane na podstawie ogłoszenia KRRiTv z 23 września 2003 roku częstotliwości. Konstytucyjny organ zarządzający koncesjami radiowymi i telewizyjnymi rozpisał nowy konkurs na zajmowane przez RMF Classic częstotliwości 88,4MHz i 99,2MHz odpowiednio w Gdańsku i Wrocławiu.


Zaledwie po 8 miesiącach nadawania i 20 miesiącach od poprzedniego konkursu, RMF Classic musi ponownie walczyć o być albo nie być w Gdańsku i Wrocławiu. Wynika to z faktu, że posiadająca koncesję na te częstotliwości spółka Opera FM Sp. z o.o. z Krakowa uzyskała pierwszą koncesję na nadawanie właśnie w Krakowie dokładnie 7 lat temu (częstotliwości 88,4MHz i 99,2MHz zostały do niej włączone). Ważność koncesji na częstotliwość 87,8MHz dobiega końca 26 sierpnia br. KRRiTv rozpisała więc konkurs na wszystkie częstotliwości, które posiada spółka Opera FM Sp. z o.o., czyli także na te dopiero co przyznane w Gdańsku i Wrocławiu. To już kolejny, po braku automatycznego odnawiania koncesji, dziwny przepis polskiego prawa.

Ogłoszenie datowane na 17 maja pojawiło się na stronach KRRiTv 31 maja 2005 roku. Nadawany program ma mieć charakter wyspecjalizowany muzyczno-literacki. Szczególny nacisk ma być położony na muzykę klasyczną, operę, musical, piosenkę poetycką, aktorską, kabaretową, muzykę etniczną, filmową i literaturę.

W poprzednim konkursie o częstotliwości 88,4MHz w Gdańsku i 99,2 MHz we Wrocławiu obok RMF Classic ubiegały się Jazz Radio i Radio NRJ.

Termin składania wniosków upływa 15 lipca 2005 roku.

Ufamy, że niespodzianek w kwesti częstotliwości RMF Classic w Gdańsku i Wrocławiu nie będzie i spółka Opera FM Sp. z o.o. należąca do Broker FM S.A. uzyska ponownie koncesję ze wszystkimi trzema częstotliwościami 87,8MHz w Krakowie, 88,4MHz w Gdańsku i 99,2MHz we Wrocławiu. Nowy konkurs powinien być tylko formalnością.

Koncesja na 87,8MHz w Krakowie jest pewna, gdyż o tę częstotliwość ubiega się tylko radio RMF Classic.

Przypominamy, że RMF Classic nadaje także w Warszawie na 98,3MHz oraz w Szczecinie na 98,0MHz. Koncesje na nadawanie programu w tych miastach posiadają odpowiednio spółki ARCOLA Sp. z o.o. oraz RMF CLASSIC - SZCZECIN Sp. z o.o. obydwie z Krakowa z siedzibą na Kopcu Kościuszki. Koncesje te są ważne odpowiednio do maja 2008 roku i do maja 2009 roku.

Ponadto RMF Classic walczy ze spółką O'le o częstotliwość 92,8 MHz w Opolu. Zaraźliwie kultutralne radio w Polsce stara się także o częstotliwość 91,2 MHz w Katowicach, o którą ubiegają się też spółki Studio Filmowe Jowisz S.A. z Wrocławia, Aida Film Production S.A. z Wrocławia, Karolina Sp. z o.o. z Tych i Region Sp. z o.o. z Krakowa (właściciel radia RMF MAXXX).

Spółka OPERA FM złożyła także wnioski koncesyjne o przyznanie częstotliwości w Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Toruniu, Bydgoszczy, Gdyni i Lublinie.

RMF Classic dostępny jest także na platformach cyfrowych Cyfra+ i Polsat Cyfrowy oraz w internecie - słuchaj poprzez Streamer FM.

Grzegorz Nałęcz, FAN FM; RadioPolska; KRRiTv


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz