Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   INTERIA.PL po raz drugi spółką dnia!
29 listopada 2005, 10:20
Jeden z trzech największych polskich portali internetowych INTERIA.PL odnosi sukcesy nie tylko w świecie wirtualnym. Spółka INTERIA.PL po raz drugi w ciągu ostatnich 2 tygodni została określona przez maklerów mianem "spółka dnia". Cena akcji osiągneła rekordowo wysoki poziom.

Nawet 18 zł płacono za akcję INTERII.PL na wczorajszej sesji. Choć to najwyższy kurs walorów krakowskiego portalu w jego giełdowej historii, to jest nadal o 22% niższy od ceny emisyjnej - informuje Parkiet.

INTERIA.PL sprzedawała akcje po raz pierwszy w 2001 r. po 23 zł. Wprawdzie entuzjazm inwestorów wierzących w moc internetu szybko opadł, jednak portal zdążył z sukcesem uplasować emisję akcji i zredukować o ponad 87% zapisy inwestorów. Na debiucie prawa do akcji INTERII.PL wzrosły do 26 zł. Potem notowania firmy już tylko spadały.

Ostatnimi czasy między innymi dlatego, że portal po kilku latach giełdowej historii zaczął przynosić zyski. Kurs stopniowo nadrabia straty. Na poniedziałkowej sesji zyskał 7,2%, a pod koniec dnia za akcję krakowskiej firmy płacono 17,95 zł. Akcje portalu zyskały tym samym więcej niż cały rynek (Warszawski Indeks Giełdowy wzrósł o 0,73%), a firmy medialne (WIG-Media zyskał 0,32%). Tak duży jednorazowy wzrost ma zapewne charakter spekulacyjny, bo w ostatnim czasie nie napłynęły z firmy żadne usprawiedliwiające go informacje.

Można to również traktować jako potwierdzenie tezy wielokrotnie wygłaszanej przez przedstawicieli zarządu spółki. Zgodnie z nią, na wzrostowym rynku internetowe firmy zachowują się lepiej niż pozostałe branże. (Niestety, równie niesymetryczna zależność pojawia się w odwrotnej sytuacji: w czasach dekoniunktury kursy firm utrzymujących się z reklamy w internetowej sieci również szybciej spadają).

INTERIA.PL znajduje się wśród liderów małych spółek. Spółce sprzyja nie tylko przynależność do grupy małych spółek, ale także popularność sektora mediów. Od początku roku dwie największe firmy w tej branży - Agora i TVN - zyskały odpowiednio 20 i 80%. Notowania INTERII.PL podskoczyły o 74%. Kurs konkurencyjnego Onetu poszedł w górę o 41%.

Puls Biznesu, 22.11.2005, informował, że INTERIA.PL obok BROKERA FM i TVN należy do "medialnej supertrójki".

Grzegorz Nałęcz, FAN FM; biznes.interia.pl
Parkiet; Puls Biznesu


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz