Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   



RMF FM ma już 16 lat!
14 stycznia 2006, 22:40
Radio RMF FM - największa komercyjna stacja radiowa w Polsce obchodzi dziś swoje 16 urodziny. Dokładnie 15 stycznia 1990 r. na krakowskich falach eteru mogliśmy po raz pierwszy mogliśmy posłuchać sygnału nowego radia. Przez te 16 lat na antenie radia RMF wydarzyło się bardzo wiele. Radio wielokrotnie zmieniało swoją twarz i od wielu lat jest najchętniej słuchaną stacją w Polsce.

16 lat temu punktualnie o godz. 12:00 na częstotliwości 70,06 FM w Krakowie pojawił się sygnał radia RMF. Na początku Radio Małopolska Fun emitowało swój program przez kilka godzin dziennie. Pozostały czas wypełniała retransmisja francuskiego radia Fun (stąd w nazwie stacji pojawiła się właśnie ta nazwa). RMF prawie natychmiast został okrzyknięty prawdziwym "cudem nad Wisłą". Radio zaczęło od samego początku łamać wszelkie stereotypy, które przez lata rządziły polską radiofonią.

Radio rozwijało i rozwija się cały czas. W 1991 r. RMF miało już 24-godzinny własny program z pełnym serwisem informacyjnym. Rok później było pierwszym polskim radiem, które nadawało swój program satelitarnie. W 1993 r. program RMF mogli słuchać nawet mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.

Wyjątkową datą był maj 1994 r. Wtedy to RMF otrzymało historyczną, bo pierwszą koncesję na nadawanie ogólnopolskiego programu radiowego i lokalnych serwisów informacyjnych.

RMF FM to Radio, a radio to przede wszystkim ludzie je tworzący. Przez 16 lat istnienia przez studia na Kopcu Kościuszki przewinęło się bardzo wielu prowadzących. Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich, ale warto wspomnieć m.in. Edwarda Miszczaka, Ewę Drzyzgę, Krystynę Lasoń, Grażynę Bekier, Marcin Wronę, Marcina Jędrycha, Piotra Metza, Tomasza Słonia, Tomasza Berezowskiego, Andrzeja Sołtysika, Briana Scotta, Macieja Wójcika, Michała Kubika, Jana Burdę, Andrzeja Wiernika i wielu wielu innych.

RMF FM to także fantastyczne programy, które na stałe wbiły się w pamięć słuchaczy. To m.in. "Rano Mogę Fruwać", "Ni w 5, ni w 9", "Lista Hop-Bęc", "JW23", "Metzoforte", "O zmRocku", "ReMiFa - koncert tygodniowy", "Technikum Mechanizacji Muzyki", "Szkółka niedzielna", "Wasza muzyka", "Świat filmu", "Ryłkołak", "Rock Malowany Fantazją", "Na językach", "Poza zasięgiem". RMF FM to również niezapomniane konkursy: "Konkurs trzech pytań", "Poranny toster", "Za dużo, za mało", "Rosyjska ruletka", "Polowanie na Seaty", "Monopol mieszkaniowy" i "Odyseja kosmiczna 2001".

Oczkiem w głowie radia były zawsze świeże i aktualne Fakty. Od samego początku mocną stroną stacji było wykorzystywanie najnowszych technologii w przygotowywaniu szybkiego i profesjonalnego serwisu informacyjnego. RMF FM jako pierwsza stacja radiowa otworzyła pierwszą - i zgodnie z "polskim prawem" już chyba ostatnią - sieć oddziałów regionalnych. Pierwsze wozy satelitarne oraz reporterskie w Polsce należały właśnie do RMF FM. Dzięki temu reporterzy ciekawie relacjonowali m.in. igrzyska olimpijskie w Atlancie, byli najbliżej kryzysu w Zatoce Perskiej i podczas wojny w Iraku. 11 września 2001 Radio RMF FM przygotowało najdłuższy w historii polskiej radiofonii serwis informacyjny. Przez 480 minut non-stop RMF FM relacjonował tragiczne wydarzenia w USA. Korespondenci RMF FM jako pierwsi dziennikarze radiowi opisywali wydarzenia wojenne w Pakistanie i Afganistanie. Swoisty sprawdzian dojrzałości radio przeszło w czasie wydarzeń związanych ze śmiercią Jana Pawła II.


A co przyniósł 16-ty rok działalności?

15 stycznia 2005 roku RMF FM zmieniło swoje logo. W nowym logotypie po raz pierwszy nie ma maskotki radia - smoczycy Matyldy.

Przeprowadzono kilkumiesięczny wielki casting na muzycznego prezentera RMF FM, którego zwycięzcą po III etapach zmagań został Daniel Dyk - w nagrodę otrzymał pracę w żółto-niebieskiej stacji.

Radio RMF FM zorganizowało wiele konkursów dla słuchaczy m.in. konkurs na 15 lecie, w którym rozdano 225 tys. zł. W lutym rozpoczął się Pojedynek Gigantów. Przez 10 tygodni wyłoniono 50 finalistów, którzy w czerwcu stanęli przed szansą wygrania 1 mln złotych podczas wielkiego finału na sopockim molo. Zwycięzca Finału Pojedynków Gigantów odjechał nowym kabrioletem.

To był pierwszy, ale nie ostatni samochód oddany w ręce słuchaczy RMF FM w 2005 roku. W wakacje rozdano 10 kolejnych - marki Chevrolet Spark podczas letniej akcji "Wyprawa po Słońce". Przez całe wakacje po Polsce podróżował "Wehikuł Czasu RMF FM" przenoszący kolejne miasta do czasów historycznych.

2005 rok to także koncerty plenerowe wpisane w historię RMF FM. W lato słuchacze mogli uczestniczyć w 20 imprezach z cyklu "Koncertowe Lato", które współorganizował tygdnik Naj i telewizja Polsat.

We wrześniu na zorganizowany przez Scenę FM koncert Stinga na warszawskim Bemowie przybyły setki tysięcy osób.

RMF FM wydał kilka płyt. Krążek podsumowujący 15 lat działalności ukazał się w styczniu. W maju na rynku pojawiła się "Najlepsza Muzyka 2005", a we wrześniu dwupłytowy album "RMF FM - Najlepsza Muzyka".

5 października RMF FM wyemitował 1000 notowanie POPListy Darka Maciborka.

Pracownicy RMF FM wydali kolejne książki. Eli Barbur "Strefę Ejlat", Tomasz Olbratowski "Wstawaj Szkoda DN(i)A", a Małgorzata Kościelniak "Siedem Dni".

Przez ostatnie 12 miesięcy nastąpiły też zmiany kadrowe. Radio RMF FM opuścili: Krzysztof Obrzud, Tomasz Kasprzyk, Piotr Salak, Aleksandra Bajka, Marcin Wąsiewicz, Cezary Potapczuk, Piotr Lichota.

Do RMF FM powrócił Sebastian Szczęsny i Krzysztof Kot, a pracę rozpoczęli Aneta Goduńska, Marcin Lorenc, Monika Selimi (obecnie RMF MAXXX), Tomasz Brhel i Małgorzata Świtała.

Korespondent RMF FM w U.S.A. Grzegorz Jasiński wrócił do Polski na Kopiec Kościuszki, jego miejsce zajął Jan Mikruta. Aleksandrę Bajkę na placówce w Rzymie zastąpiła Agnieszka Milczarz. Od września "Kontrwywiad" czyli poranne rozmowy z gościem prowadzi Kamil Durczok.

RMF FM zakupiło dwa wozy reporterskie - jeden pracuje w Warszawie, drugi w Krakowie.

RMF FM zmieniło partnera prasowego. Po kilku latach ponownie nawiązano współpracę z Gazetą Wyborczą.

Po raz pierwszy słuchacze RMF FM byli głównym elementem kampanii promocyjnej radia - można powiedzieć, że odegrali w niej GIGANTYCZNĄ rolę. To słuchacze byli bohaterami spotów reklamowych, to słuchacze jak zawsze zdobywali cenne nagrody i po raz pierwszy w historii mieli szansę na 1 mln. złotych. Jesienną akcję promocyjną pod hasłem "Najlepsza Muzyka" firmowały gwiazdy polskiej i światowej muzyki.

Radio RMF FM patronowało także wielkim imprezom sportowym jak Puchar Świata w Skokach Narciarkich w Zakopanem, czy też Tour de Pologne.

W maju RMF FM utworzył IBOR - Instytut Badania Opinii RMF FM.

W 2005 roku nie zabrakło także tradycyjnych akcji plenerowo-antenowych jak Olimpiada FM 2005 i "Choinki pod Choinkę 2005".

Relacje z niemal wszystkich akcji RMF FM znajdziecie na FAN FM w dziale WYDARZENIA

RMF FM relacjonował szczyt Rosja-U.S.A., zamachy terrorystyczne w Londynie oraz wybory prezydenckie i parlamentarne.
Jednak najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku było przejście z "życia do życia" Ojca Świętego Jana Pawła Wielkiego. RMF FM relacjonując to wydarzenie pobił wtedy rekord zaskoczenia - pokazał pełen profesjonalizm i dojrzałość.[więcej]

Przebieg ostatnich dni na ziemskiej drodze Wielkiego Polaka opublikowano we wspólnej książce RMF FM i Tygodnika Powszechnego - ""Czuwanie. 1-8 kwietnia 2005"

RMF FM utrzymał pozycję lidera na polskim rynku radiowym.

Redakcja FAN FM, FAN FM


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz