Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   "Właśnie Izrael" książka Elego Barbura i Krzysztofa Urbańskiego
19 maja 2006, 18:35 , aktualizacja 18 grudnia 2006, 15:40
Eli Barbur autor powieści "Strefa Ejlat"
12 maja 2006 roku do księgarń w całej Polsce trafiła książka Elego Barbura, stałego korespondenta RMF FM na Bliskim Wschodzie oraz Krzysztofa Urbańskiego, dziennikarza Rzeczpospolitej pt. "Właśnie Izrael". Jest to 'gadany' przewodnik po teraźniejszości i historii Izraela.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Sic!. Jest to napisana barwnym, żywym i przystępnym językiem rozmowa-rzeka o współczesnym Izraelu, jego historii i perspektywach. Autorzy-rozmówcy to: Eli Barbur, mieszkający w Tel Awiwie wieloletni korespondent polskich mediów na Bliskim Wschodzie (obecnie radio RMF FM), oraz warszawski dziennikarz Krzysztof Urbański ("Rzeczpospolita"). Okazuje się, że powszechnie znane z mediów fakty wyglądają zupełnie inaczej, kiedy są widziane i dyskutowane "od środka", z perspektywy przyjacielskiej pogawędki. Właśnie Izrael to bogate kompendium wiedzy o współczesnym Izraelu - wiedzy nieobecnej w przewodnikach, a niezbędnej dla pełnego zrozumienia tego kraju.

Dzięki przyjętej konwencji, "Właśnie Izrael" jest lekturą niezwykle przyjazną czytelnikowi, a jednocześnie oferującą mu wiele informacji i anegdot. Rozmowa Urbańskiego z Barburem obejmuje tematy od wojenno-wojskowych, poprzez kulturę, obyczaje i media, aż do chasydów, osadników oraz imigrantów z Rosji. Powszechnie znane z mediów fakty wyglądają zupełnie inaczej, kiedy są widziane i dyskutowane „od środka”, z perspektywy przyjacielskiej pogawędki. Niektóre podane tu informacje są wręcz szokujące, jak np. ta o anektowaniu Wzgórz Golan przez Izrael w dzień po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Inne – z dzisiejszej perspektywy zabawne, jak ta o zablokowaniu izraelskiego występu Beatlesów przez Goldę Meir.Obok tego pojawiają się też w książce wątki osobiste, oparte na przeżyciach Elego Barbura, występującego tu jednocześnie w roli dziennikarza, jak i obserwatora, turysty, przewodnika i żołnierza-rezerwisty. Sporo miejsca poświęcają też autorzy wątkom polsko-żydowskim. Istotnym uzupełnieniem tekstu są zamieszczone w książce zdjęcia.

Właśnie Izrael to bogate kompendium wiedzy o współczesnym Izraelu – wiedzy nieobecnej w przewodnikach, a niezbędnej dla pełnego zrozumienia tego kraju. Dlatego też książka Urbańskiego i Barbura może stanowić znakomite uzupełnienie tego typu publikacji – dla tych, którzy chcą „wiedzieć więcej”.

Książka ma 240 stron

Niemal dokładnie rok temu w księgarniach pojawiła się "Strefa Ejlat" Elego Barbura, promowana przez autora w Warszawie. [wiecej]

Także książka "Właśnie Izrael" będzie szeroko promowana przez autorów:
 • 19 maja 2006 roku o godz. 17.00. Eli Barbur i Krzysztof Urbańskibędą gośćmi warszawskiego EMPiKu na Nowym Świecie - Spotkanie oraz rozmowę o publikacji i Izraelu poprowadzi Mirosław Pęczak (tygodnik "Polityka").
 • 22 maja 2006 roku o godz. 18.30 Rzut oka na współczesny Izrael – spotkanie z Elim Barburem, współautorem książki „Właśnie Izrael” – prowadzi Piotr Paziński. Spotkanie odbędzie się w IX Dni Książki Żydowskiej w Fundacja im. M. Schorra
 • 21 maja 2006 roku o godz. 13.00 spotkanie z Autorami na 51. Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, stoisko Wydawnictwa Sic! sektor A, nr 108.

  Książkę "Właśnie Izrael" bez trudu znajdziecie w księgarniach także w tyc internetowych - cena ok. 35zł. FAN FM poleca!

 • Grzegorz Nałęcz, FAN FM

  Przeczytaj również:
 • Eli Barbur promuje "Strefę Ejlat" (30 marca 2005)
 • Powieść "Strefa Ejlat" Eli Barbura (9 marca 2005)


 •   Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz