Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   



RMF FM ma już 17 lat!
15 stycznia 2007, 07:22 , aktualizacja 18:36
15 stycznia 1990 roku w południe z krakowskiej Chorągwicy po raz pierwszy popłynął w eter sygnał Radia RMF - wtedy jeszcze Radia Małopolska Fun. Od lat RMF FM jest niezmiennie liderem rynku radiowego w Polsce. W 17-tym roku działalności najważniejszym wydarzeniem była zmiana właściciela Grupy RMF.


  MIX na 17-te Urodziny RMF FM





15 stycznia 1990 roku, punktualnie o godzinie 12:00, Radio Małopolska FUN, pierwsze radio prywatne w Polsce, rozpoczęło nadawanie swojego programu z Krakowa. Dziś jest to największą i najbardziej nowoczesną ogólnopolską stacją radiową. W październiku 1991 r. Radio RMF FM miało już 24-godzinny własny program z pełnym serwisem informacyjnym. Rok później było pierwszym, które mogło być odbierane przez satelitę Astra. W lutym 1993 r. zaczęło na żywo wysyłać program do Stanów Zjednoczonych.

W maju 1994 roku RMF było pierwszą rozgłośnią, która dostała koncesję ogólnopolską. W tym samym dniu uruchomionych zostało szesnaście nadajników a pracę rozpoczęło 15 lokalnych oddziałów radia. Po pół roku Radia RMF FM słuchało już 7 mln osób.

RMF FM to Radio, a radio to przede wszystkim ludzie je tworzący. Przez 17 lat istnienia przez studia na Kopcu Kościuszki przewinęło się bardzo wielu prowadzących. Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich, ale warto wspomnieć m.in. Edwarda Miszczaka, Ewę Drzyzgę, Krystynę Lasoń, Grażynę Bekier, Marcin Wronę, Marcina Jędrycha, Piotra Metza, Tomasza Słonia, Tomasza Berezowskiego, Andrzeja Sołtysika, Briana Scotta, Macieja Wójcika, Michała Kubika, Jana Burdę, Andrzeja Wiernika i wielu wielu innych.

RMF FM to także fantastyczne programy, które na stałe wbiły się w pamięć słuchaczy. To m.in. "Rano Mogę Fruwać", "Ni w 5, ni w 9", "Lista Hop-Bęc", "JW23", "Metzoforte", "O zmRocku", "ReMiFa - koncert tygodniowy", "Technikum Mechanizacji Muzyki", "Szkółka niedzielna", "Wasza muzyka", "Świat filmu", "Ryłkołak", "Rock Malowany Fantazją", "Na językach", "Poza zasięgiem", "Koniec wieku". RMF FM to również niezapomniane konkursy: "Konkurs trzech pytań", "Poranny toster", "Za dużo, za mało", "Rosyjska ruletka", "Polowanie na Seaty", "Ekspedycja po 30 Felicji", "Monopol mieszkaniowy" i "Odyseja kosmiczna 2001".


17-ty rok działalności rozpoczął się od 9 edycji Olimpiady FM - po raz pierwszy na Krupówkach w Zakopanem stanął żółto-niebieski multimedialny namiot.

Pod koniec stycznia RMF FM po raz kolejny pokazał swój profesjonalizm relacjonując katastrofę budowlaną na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich. Po raz kolejny RMF FM zawiesza nadawanie normalnej ramówki, aby całkowicie poświecić program relacjom z najistotniejszych wydarzeń. W kilkudziesięciogodzinnym specjalnym wydaniu Faktów emitowane były relacje poszkodowanych i światków katastrofy, rozmowy z ekspertami budowlanymi, bezpośrednie informacje od członków ekip ratowniczych, komunikaty policji. Dziennikarze RMF FM jako pierwsi byli wraz ze strażakami i ratownikami w "strefie zero". Specjalne wydanie Faktów RMF trwało ponad 8 godzin. Przerwano Olimpiadę FM 2006.
W kwietniu RMF FM uczcił I rocznicę śmierci papieża Jana Pawła Wielkiego. Specjalny program "Rok bez Niego" trwał 7 godzin.
W kwietniu także RMF FM szeroko informował o 20 rocznicy wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu - Fakty RMF nadawano z wnętrza elektrowni atomowej w Iganlinie.
W grudniu pojawiły się specjalne Fakty poświęcone 25 rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego.
Liczba newsów na www.rmf.fm osiągnęła liczbę 100 000.

W lutym wystartowała kampania promocyjna "RMF FM - Najlepsza Muzyka", w której udział wzięły największe gwiazdy światowej i polskiej muzyki rozrywkowej Shakira, Celine Dion, Carlos Santana, Grzegorz Markowski, Krzysztof Krawczyk i Robert Gawliński. Tuż przed wyborami samorządowymi ruszyła kontrowersyjna kampania RMF FM - "Łabędzi Śpiew Gąsiora" - Tolek Wiśniewski z LSD, Józef Pelagia Rakieta z Plandeki Obywatelskiej, Waldek Kargul z Partii Włościańskiej, Lechosław Gęsiński z SIS-iu, Romuald Wytrych z Ligi Morskich Rodzin oraz Jędrzej Fliper z Samogwałtu prezentowali na billboardach swoje hasła wyborcze.

W lutym także Fakty RMF zaczęły prowadzić duety, a na antenę powrócił Bogdan Zalewski. Fakty Kulturalne od marca prowadzi Kasia Sobiechowska-Szuchta, która zastąpiła Kasię Gramse-Matusiak. Na antenie RMF FM zadebiutował Kabaret Pod Wyrwigroszem i ich "Między Bugiem a Prawdą". Konrad Piasecki na początku roku odszedł do TVP, gdzie był reporterem Panoramy, by powrócić we wrześniu do RMF FM, gdzie obecnie prowadzi "Kontrwywiad". Z mapy korespondentów RMF znikły Rzym, Wiedeń i Barcelona. Pracę w RMF FM zakończyła Beata Lubecka (radio Zet), Mira Skórka (Polsat), Paweł Sikora (N Sport), Sylwia Paszkowska (TVN Style), Piotr Sadziński, Witek Odrobina, Piotr Moc i Tomasz Maszczyk. Pracę rozpoczął Daniel Matolicz, Marek Świerczyński, Mariusz Piekarski i Michał Zieliński, Paweł Oksanowicz, Paweł Żuchowski, Patrycja Wiśniewska, Kuba Wasiak oraz Marta Grzywacz.

RMF FM wydał dwupłytowy album "RMF FM Najlepsza Muzyka na Wiosnę". Także dwupłytową "Najlepszą Muzykę 2006" oraz "Najlepszą Muzykę - Jesień 2006". Darek Maciborek wydał swoją składankę "POP&Colors".

W 2006 roku nie zabrakło także imprez plenerowych organizowanych przez RMF FM. Olimpiada FM 2006 rozgrzała podhalańskie stoki. 1 maja 2006 roku odbyła się uroczystość proklamowania IV RP. Wręczono Ordery Budowniczych IV RP.
W maju także ruszyła trasa koncertowa "Maj Miłość Muzyka". W 6 polskich miastach wystąpili Varius Manx, De Mono, Patrycja Markowska, Kasia Kowalska, Goya, Bajm, Ewelina Flinta, T. Love i Monika Brodka. W wakacje słuchacze RMF FM i czytelnicy Naj mogli bawić się w 20 kurortach podczas "Koncertowego Lata 2006". Tuż przed świętami słuchacze RMF FM mogli liczyć na tradycyjne "Choinki pod Choinkę".

RMF FM relacjonował także największe imprezy sportowe jak np. PŚ w Skokach Narciarskich, IO Turyn 2006, Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Niemczech, czy 63. Tour de Pologne.

RMF FM to także wspaniałe konkursy. "Tysiąc na godzinę" - to nowy konkurs antenowy, w którym stawka rosła w ogromnym tempie i sięgała niejednokrotnie 15.000zł a raz doszła nawet do 16.000PLN i 17.000PLN. Rozdano także 4 Citroeny C3 oraz 10 Fiatów Panda Premius podczas wakacyjnej akcji "Wakacje z Agentem".

Na antenie RMF FM pojawiły się dwa nowe programy - "Wolne Żarty" - Tomasza Olbratowskiego i Tomasza Skorego oraz znakomity program, a raczej projekt muzyczny Darka Maciborka RMF Live (6 multimedialnych wydarzeń muzycznych w 6 klubach w całej Polsce).

W 17-tym roku działalności słuchaczy RMF FM zaskoczyła wiadomość o zmianie właściciela Grupy RMF. Stanisław Tyczyński - założyciel i prezes Radia RMF FM sprzedał swoje udziały w spółce-matce Broker FM. Nowym właścicielem Grupy RMF FM została firma Bauer. Zaskoczenia nie kryli także pracownicy RMF FM, którzy otrzymali maila następującej treści "Dzisiaj główni akcjonariusze Brokera /w tym ja/, podpisali umowę sprzedaży wszystkich akcji na rzecz wydawnictwa Bauer. Każdy ma prawo, pierwszy powiedzieć: Dość /w tym ja/ Widzimy się na wigilii /w tym ja/" - autorem wiadomości był Stanisław Tyczyński.

Dziękujemy za wspaniałe 17 lat i czekamy na kolejne. Już za rok RMF FM będzie obchodzić "osiemnastkę"!

Grzegorz Nałęcz, FAN FM
Dźwięk: RMF FM

Przeczytaj również:
  • RMF FM ma już 16 lat! (14 stycznia 2006)
  • 15 lat minęło jak jeden dzień - urodziny RMF (17 stycznia 2005)
  • 15-te urodziny RMF FM (14 stycznia 2005)
  • 14 lat Radia, Muzyki i Faktów (15 stycznia 2004)
  • 14 lat RMF FM - podsumowanie (15 stycznia 2004)
  • 13 rok z RMF FM (15 stycznia 2003)


  •   Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz