 |
RMF FM z koncesją do 2018 roku! |
4 lipca 2007, 11:11 , aktualizacja 11:52
KRRiTv podczas posiedzenia we wtorek, 3 lipca 2007 roku, przedłużyła ogólnopolskim stacjom radiowym, w tym RMF FM, koncesję na nadawanie programu do 2018 roku. To zaskakująca decyzja, gdyż termin ważności obecnej koncesji RMF FM upływa dopiero w maju 2008 roku.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji tym razem zadziałała z 10 miesięcznym wyprzedzeniem. Żółto-niebieska stacja ma zapewnione istnienie w polskim eterze przez kolejne 10 lat i 10 miesięcy do maja 2018 roku (RMF FM będzie miał wtedy 28lat!). To bardzo ważna informacja dla wiernych słuchaczy. Wszyscy doskonale pamiętamy batalię o obecną koncesję żółto-niebieskiej stacji.
25 maja 2001 roku wraz z wejściem w życie nowej koncesji dla radia RMF FM przestało istnieć 15 oddziałów regionalnych , pracę straciło blisko 200 osób. Arbitralne i podważane wielokrotnie przez polskie sądy (w tym Najwyższy Sąd Administracyjny) rozstrzygnięcie koncesyjne KRRiTv z 2001 roku pozbawiło RMF FM możliwości rozszczepiania programu. Największa sieć radiowa mimo protestów słuchaczy i znanych osób przestała istnieć. Polacy zostali pozbawieni wiadomości lokalnych, lokalnych prognoz pogody oraz lokalnych informacji dla kierowców "Traffić".
Odebranie możliwości rozszczepiania programu zniszczyło najlepszy pomysł na radio w Europie - połączenie ogólnokrajowości z lokalnością. W maju 1994 roku, kiedy RMF FM otrzymał pierwszą w Polsce ogólnopolską koncesję radiową z możliwością rozszczepiania programu rozpoczęła się realizacja największego i najlepszego projektu radiowego w Europie. Powstało radio ogólnopolskie i zarazem lokalne. Każdy z 15 oddziałów RMF wyposażony w sztab reporterów realizował zarówno program lokalny jak i ogólnopolski. Dzięki temu słuchacze w wiadomościach nadawanych wtedy 15 minut przed pełną mogli otrzymać informacje z kraju i ze świata, a podczas lokalnych wejść usłyszeć o tym co dzieje się w ich mieście i regionie oraz dowiedzieć się o utrudnieniach na drodze.
Odnowiona koncesja z maja 2001 roku nie przewidywała już możliwości rozszczepiania programu. Członkowie KRRiTv pozbawili słuchaczy rzetelnych wiadomości lokalnych. Dziennikarze RMF FM stracili pracę. KRRiTv odbierając możliwość rozszczepień swoją decyzję argumentowała chęcią obrony rozgłośni lokalnych. Obecnie lokalne rozgłośnie można policzyć zapewne na palcach obu rąk. Sądy wielokrotnie przyznawały rację RMF FM - apelowały do KRRiTv o zmianę decyzji i przywrócenie rozszczepień dla RMF FM - mimo to Krajowa Rada Radiofonii nie cofnęła zakazu rozszczepień, co było i jest ogromną szkodą dla polskiej radiofonii. Jak wszyscy wiedzą sytuację wykorzystały inne rozgłośnie realizując proces zszywania programu. Najlepszym tego przykładem jest sieć Eska, która wykupiła lokalne stacje radiowe, tak bronione przez KRRiTv, i tworzy w nich programy lokalne z dużą domieszką ogólnokrajowych pasm - czyli de facto zszywa program.
Nowa koncesja dla RMF FM na lata 2008-2018 roku podobnie jak obecna nie przewiduje możliwości rozszczepiania programu.
Grzegorz Nałęcz, FAN FM
|