Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Dzień Wszystkich Świętych w RMF Classic
31 października 2007, 10:43
W czwartek 1 listopada RMF Classic będzie przypominać historię cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej, położonych na terenach obecnej Małopolski a dawnej Galicji Zachodniej.

Razem z autorami poświęconej tym miejscom książki - "Otwórzcie bramy pamięci" - dziennikarką Agnieszką Partridge i fotografikiem Rafałem Korzeniowskim - odwiedzą kilka najpiękniejszych, z ponad 370 cmentarzy, jakie powstały na polach bitew Wielkiej Wojny, w latach 1914-1918.

Są to miejsca niezwykłe, bo zaprojektowane ze szczególną starannością, zbudowane z wielkim artyzmem i malowniczo położone. Do ich powstania przyczynili się bowiem artyści - i to nie tylko austriaccy i niemieccy, ale również polscy... Leżą tu zgodnie obok siebie dawni wrogowie - Austriacy, Niemcy i Rosjanie, spoczywają tu także Czesi, Węgrzy, Polacy i Włosi...

Wiele z tych cmentarzy zostało zniszczonych tuż po I wojnie światowej, wiele zostało zapomnianych i zrujnowanych w czasach PRL-u. Dopiero w latach 90-tych ubiegłego wieku rozpoczęto ich odbudowę i rewaloryzację, także z pomocą austriackiej organizacji Czarnego Krzyża. Wiele z nich nadal wymaga jednak szczególnej opieki - są bowiem wstrząsającym świadectwem dawnych bratobójczych walk i pomnikami tysięcy, często bezimiennych, żołnierzy...

Niezwykłe historie tych miejsc i ludzi tam spoczywających tylko na antenie RMF Classic w dniu 1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych.

Krzysztof Leszczyński, RMF Classic


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz