Jubileuszowa Gala rozdania Oscarów - raport FAN FM
25 lutego 2008, 13:45 , aktualizacja 28 lutego 2008, 13:16
80. ceremonia rozdania Oscarów rozpoczęła się o godz. 2 w nocy czasu polskiego. Już godzinę wcześniej w RMF FM Magda Miśka i Michał Kowalewski gospodarze tej wyjątkowej nocy w RMF FM zaprosili słuchaczy na nocny program, jak się okazało jedyny taki radiowy program "na żywo", poświęcony wydarzeniom dziejącym się w Kodak Theatre at Hollywood & Highland w Los Angeles.
To właśnie tam tradycyjnie odbyła się uroczystość wręczenia najważniejszych nagród filmowych za rok 2007.
Nie mieliście okazji posłuchać - żałujcie. Mamy dla Was specjalne podsumowanie oscarowej nocy RMF FM i poranka, który przygotował RMF Classic.
Poza specjalnym programem, również w Faktach RMF tematem wiądącym były wydarzenia związane z Oscarami. Prowadził je tej nocy Piotr Dobosz.
Przypomnijmy, że jubileuszowa, 80 Gala miała również polskie akcenty.
Przede wszystkim nominowany w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego "Katyń" Andrzeja Wajdy.
Na złotą statuetkę szansę mieli także:
- pracujący w USA operator Janusz Kamiński, nominowany za zdjęcia do "Motyla i skafandra";
- zrealizowany w koprodukcji polsko-angielskiej film "Piotruś i Wilk" (nominacja i OSCAR w kategorii krótkich filmów animowanych). Film wyreżyserowała Suzie Templeton, a scenografię stworzył Marek Skrobecki. Obraz jest ekranizacją baletu Sergiusza Prokofiewa. Obraz został zrealizowany w łódzkim studiu filmowym "Se-ma-for!";
- kanadyjski film animowany "Madame Tutli-Putli" według Witkacego, w reżyserii Macieja Szczerbowskiego i Chrisa Lavisa.
O nagrodach decydują nie krytycy, ani widzowie, tylko prawie 6000 członków Akademii Filmowej, którzy we wtorek, 19 lutego, zakończyli oddawanie głosów. Reprezentują oni wszystkie zawody w branży filmowej, od producentów, reżyserów i scenarzystów, po aktorów, scenografów, dźwiękowców i specjalistów od efektów specjalnych. I to oni zdecydowali o tym, że "The Oscar goes to..." :
Najlepsze Kostiumy - Alexandra Byrne – Elizabeth: Złoty wiek
Najlepszy Film Animowany - Ratatuj
Najlepsza Charakteryzacja - Didier Lavergne i Jan Archibald - Niczego nie żałuję
Najlepsze Efekty Specjalne - Michael Fink i Bill Westenhofer – Złoty Kompas
Najlepsza Scenografia - Dante Ferretti i Francesca Lo Schiavo - Sweeney Todd
Najlepszy Aktor Drugoplanowy - Javier Bardem – To nie jest kraj dla starych ludzi
Najlepszy Aktorski Film Krótkometrażowy - Le Mozart des Pickpockets Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany - Piotruś i Wilk
Najlepsza Aktorka Drugoplanowa - Tilda Swinton - Michael Clayton
Najlepszy Scenariusz Adaptowany - Joel i Ethan Coen – To nie jest kraj dla starych ludzi
Najlepszy Dźwięk - Scott Millan, David Parker i Kirk Francis – Ultimatum Bourne’a
Najlepszy Montaż Dźwięku - Karen Baker Landers i Per Hallberg - Ultimatum Bourne’a
Najlepsza Aktorka - Marion Cotillard – Niczego nie żałuję
Najlepszy Montaż - Christopher Rouse – Ultimatum Bourne’a
Najlepszy Film Zagraniczny - Fałszerze
Najlepsza Piosenka - Falling Slowly
Najlepsze Zdjęcia Robert Elswit – Aż poleje się krew
Najlepsza Muzyka - Dario Marianelli – Pokuta
Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny - Freeheld
Najlepszy Film Dokumentalny - Taxi to The Dark Side
Najlepszy Scenariusz Oryginalny - Diablo Cody - Juno
Najlepszy Aktor - Daniel Day Lewis - Aż poleje się krew
Najlepszy Reżyser - Joel i Ethan Coen – To nie jest kraj dla starych ludzi
Najlepszy Film - To nie jest kraj dla starych ludzi
Także z 4 "polskich" szans na Oscara przypadł nam tylko jeden.
Wybitny scenograf Robert Boyle, mający już 98 lat otrzymuje honorowego Oscara za całokształt twórczości.
Głównymi bohaterami uroczystości stali się bracia Coen, których film „To nie jest kraj dla starych ludzi” zdobył aż trzy statuetki.
Tegoroczną galę Oscarów poprowadził popularny komik Jon Stewart.
OSKAROWA NOC W RMF FM
Co roku Gala rozdania Oscarów to wielkie filmowe święto, także na antenie RMF FM oraz RMF Classic. W tym roku żółto-niebieska stacja jako jedyna rozgłośnia radiowa relacjonowła, na żywo, na bieżąco, nie tylko w Faktach, ale poświęcając na wydarzenia z Teatru Kodaka cały nocny program. Poprowadzili ją:
- Magda Miśka, która jest dyplomowanym kierownikiem produkcji filmowej na codzień prowadząca programy w RMF Classic, od poniedziałku do czwartku "Wieczory Bardzo Filmowe" oraz
- Michał Kowalewski, dziennikarz RMF FM, na codzień przygotowujący i prowadzący popołudniowe wydania Faków RMF.
Program prowadzony był ze studia Faktów RMF FM.
Oprócz ciekawostek, prezentacji nominowanych i faworytów pojawiła się muzyka filmowa, ta oscarowa. Prowadzący opowiadali również co pewien czas co działo się w Teatrze Kodaka, jak ubrane są gwiazdy przechodzące po najsłynniejszym czerwonym dywanie, jak zachowywali się zdobywcy Oscarów, jak przemawiali itp.
Zastanawiali się nad szansami polskich nominacji, w szczególności za film nieanglojęzyczny. To w tej katgorii nominację otrzymał film "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy, który ma na koncie 4 nominacje i jednego Oscara - za całokształ twórczości. Niestety nie udało się. Kolejne podejście tego reżysera do Oskara w tej kategorii i kolejna porażka. Choć może już sama nominacja powinna cieszyć? Twórcy filmu nie załamali się, werdykt przyjęli ze spokojem i ucieszyła ich już sama nominacja.
Opowiadali też słuchaczom o swoich prywatnych typach, sukcesach i rozczarowaniach wynikami członków Akademii.
W programie byli także goście, znany z RMF Classic - Stanisław Janicki. Jeden z największych w Polsce znawców kina. Jest dziennikarzem, krytykiem filmowym, reżyserem, scenarzystą. Przez ponad 30 lat był autorem pamiętnego programu telewizyjnego "W Starym Kinie". Możecie usłyszeć jego filmowe felietony na antenie Inspirującego Radia. "Odeon" Stanisława Janickiego w każdy poniedziałek o 18:30.
Pojawiły się również fragmenty wywiadu Bronisława Maja z Andrzejem Wajdą przeprowadzonego dla RMF Classic. Pana Bronisława słuchacze RMF FM doskonale powinni pamiętać z programu "Spółdzielnia Usług Literackich SZATNIA" lub z RMF Classic, gdzie kontynuował ten cykl przygód swoich bohaterów. Do każdej z wymyślonych przez siebie postaci opracowywał teksty i naśladował ich głosy.
O 2:30 polskiego czasu rozpoczęła się już właściwa część gali, czyli pierwsze roztrzygnięcia, pierwsze statuetki znalazły swoich właścicieli.
Jak co roku waszyngtoński korespondent RMF FM pojawia się na filmowej gali. Kiedyś przez długie lata był nim Grzegorz Jasiński, później Jan Mikruta, aż wreszcie obecnie jest nim - Łukasz Wysocki. To jego pierwsza oscarowa gala relacjonowana na żywo z magicznego Teatru Kodaka. Oczywiście nie zabrakło bezpośrednich relacji Łukasza w najważniejszych chwilach Gali oraz głosów zza kulis, z hotelu, gdzie odbywał się bankiet.
W programie komentarz na gorąco, dotyczący tegorocznych zdobywców Oscarów.
Nie mieliście okazji posłuchać nocnego programu? Reporterzy FAN FM w tę noc nie spali po to, byście mogli teraz przeczytać pełną relację z nocy oscarowej w RMF FM i posłuchać fragmentów tej audycji:
powitanie słuchaczy
nominowani i typy prowadzących
Stanisław Janicki o Oscarach "wczoraj i dziś"
roztrzygnięcie w kategorii film nieanglojęzyczny
fragment wywiadu z Andrzejem Wajdą
podsumowanie zdobywców Oskarów
pożegnanie prowadzących ze słuchaczami
A tak było w studiu Faktów RMF:
Magda Miśka z RMF Classic w studiu Faktów RMF podczas specjalnej oscarowej nocy w RMF FM
Michał Kowalewski i stos kartek z oscarowymi ciekawostkami dla słuchaczy
Magda Miśka i Michał Kowalewski prowadzą oscarową noc w studiu Faktów RMF FM
realizator Tomasz "Orzech" Orzechowski za stołem mikserskim oraz Michał Kowalewski czyta prognozę pogody na godzinę 5:00
Poranek w RMF Classic pod hasłem "Oscarowe Śniadanie Mistrzów".
Po całej nocy spędzonej przy mikrofonie RMF FM prowadząc noc oscarową z Michałem Kowalewskim Magda Miśka spotkała się ze słuchaczami RMF Classic. Już od 7 rano zaczęło się "Oscarowe Śniadanie Mistrzów", a wraz nim najlepsza muzyka filmowa, wywiady, goście, a także zaproszenia do kin dla słuchaczy na nagrodzone filmy. Pojawiły się rozszerzone fragmenty ekskluzywnej rozmowy z Andrzejem Wajdą, którą przeprowadził, tuż przed nocą oscarową Bronisław Maj, gościem był także Krzysztof Penderecki, wybitny polski kompozytor opowiedział o idealnej muzyce filmowej, na miare Oscara oraz Paweł Edelman o przyjemności robienia filmów z przyjaciółmi.
Po za tym w programie Magda Miśka na spokojnie, bez zbędnej gorączki, która towarzyszyła programowi w RMF, przeanalizowała i podsumowała tegorczną, jubileuszową 80. cereminię rozdania Oscarów.
Można było pozwolić sobie na nieco chłodniejszą, spokojnieszą analizę, bo upłynęło już troche czasu od emocji związanych ogłoszaniem werdyktów członków Akademii Filmowej.
O samej oscarowej Gali prowadząca program powiedziała m.in, że była przeprowadzona sprawnie, wg zaplanowanego wcześniej scenariusza, okraszona historycznymi obrazkami z okazji tegorocznego jubileuszu. Dodała również z pewnym zawodem w głosie, że cerominia była poprawna, bez żadnych skandali, nawet małych skandalików.
W trakcie trzygodzinnego programu usłyszeliśmy muzykę do takich znanych i cenionych obrazów jak:
"Pasja" - John Debney, "Rio Bravo" - Dimitri Tiomkin, "Piraci z Karaibów" - Klaus Badel, "Casablanka" - Herman Hupfeld, "Ojciec chrzestny" - Nino Rota,
"Piekna i bestia" - Alan Menken, "Titanic" - James Horner, "Krol Lew" - Hans Zimmer, "Tajemnica Brokeback Mountain" - Gustavo Santaolalla,
"Romeo i Julia" - Nino Rota i na zakończenie pojawiła się "Deszczowa piosenka" - Herb Nacio Brown
Fakty RMF Classic o 7, 8 i 9 prezentowała tego poranka Patrycja Wiśniewska, znana z nocnych pasm w RMF FM.
Posłuchajcie fragmentów audycji:
kolejny wycinek obszernej rozmowy Bronisława Maja z Andrzejem Wajdą
podsumowanie oscarowych wyników przez prowadzącą
dźwięk kończący audycję - specjalny poranek w RMF Classic