Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie
30 maja 2008, 21:49 , aktualizacja 22:06
W Krakowie trwa I Festiwal Muzyki Filmowej. Organizowany jest on przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic. Od 29 do 31 maja 2008 roku przygotowano wiele atrakcji i konkursów. Festiwal zwieńczy niesamowita - pierwsza w Polsce - publiczna prezentacja muzyki do Drużyny Pierścienia. FAN FM gorąco poleca!


30 maja zabrzmi legenda muzyki francuskiego kina – Eric Serra. Kompozytor znany jest przede wszystkim ze współpracy z jednym z najznakomitszych reżyserów francuskich – Lukiem Bessonem, który wypowiadając się o swoich filmach stwierdził, że on sam jest w nich „oczami”, a Eric Serra „uszami”. Słowa te odpowiadają doskonale repertuarowi, który usłyszymy w Krakowie. Eric Serra, posługując się różnorodnymi środkami wyrazu, potrafi wykreować muzykę, która silnie pobudza wyobraźnię i jest niezwykła pod względem brzmienia i muzycznych rozwiązań.
W otwartym plenerowym koncercie Serra i stworzona przez niego RXRA Group zaprezentują znane kompozycje z legendarnych produkcji Bessona: Wielkiego Błękitu, Nikity, Leona Zawodowca, Piątego Elementu, Joanny d’Arc, i innych. Wraz z Erikiem Serrą wystąpią znakomici muzycy: Thierry Eliez, Emile Parisien, Jim Grandcamp, Jon Grandcamp, Sydney Thiam.

Serra jest bardziej rockowym niż klasycznym kompozytorem filmowym, jednak fakt, że tworzy prawie wyłącznie do filmów Bensona, jest zjawiskiem wartym szerszej uwagi. Muzyka Serry opiera się na nastrojowych i melodyjnych kompozycjach, wykorzystujących, oprócz gitary czy perkusji, cały arsenał ciekawych elektronicznych brzmień, doskonale wpisanych w projekty filmowe Bessona. Podczas koncertu na Błoniach zabrzmi m.in. jeden z najbardziej znanych fragmentów partytury filmu Wielki Błękit – The Big Blue Overture.

Ponadto w programie:
Rico’s Gang Suicie – Proctor z filmu Nikita
La Raya, My Lady Blue, Homo Delphinus, Let Them Try z filmu Wielki Błękit
Five Millennia Later, Little Light of Love z filmu Piąty Element
Golden-Eye Ouverture z filmu Golden-Eye
It’s Only Mystery oraz Congabass z filmu Metro
Leon the Cleaner – Noon z filmu Leon Zawodowiec
Talk to Him z filmu Joanna d’Arc
Bogo Matassalaï z filmu Artur i Minimki


31 maja (sobota), Krakowskie Błonia, godz. 21.00

Finał Festiwalu stanowić będzie pierwsza w Polsce publiczna prezentacja muzyki do Drużyny Pierścienia – pierwszej części trylogii Petera Jacksona, stworzonej na podstawie nieśmiertelnej powieści J.R.R. Tolkiena Władca Pierścieni.

Muzyka do Drużyny Pierścienia została nagrodzona Oscarem ze względu na jej niezwykłą spójność, obejmującą wszystkie części dzieła. Partytura Shore’a ceniona jest nie tylko za tę integralność tematów, lecz także za takie aspekty, jak barwna orkiestracja, wykorzystanie rzadkich instrumentów, pochodzących z różnych kultur, czy konsekwentna i przejrzyście realizowana rola chórów. Wskazany sposób kształtowania dzieła muzycznego koresponduje istotnie z uniwersalną przestrzenią kulturowych, historycznych i literackich odwołań, zaczerpniętych wprost z powieści Tolkiena.

Ogromna orkiestra symfoniczna, stuosobowy chór złożony z krakowskich śpiewaków, zespoły chłopięce i soliści wspólnie wykonają dzieło Shore’a dla wielotysięcznej publiczności. Koncert, który odbędzie się na specjalnej, wysokiej na 18 metrów scenie, towarzyszyć będzie pełnometrażowej projekcji filmu z napisami w języku polskimi, prezentowanej na jednym z największych w Europie ekranów.

Wykonawcy:
Sinfonietta Cracovia
Chór Pro Musica Mundi
Chór Chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nikolai
Kaitlyn Lusk (USA) - mezzosopran
Ludwig Wicki (Szwajcaria) – dyrygent


KONKURS
31 maja 2008 roku zostanie przeprowadzony konkurs na najciekawsze przebranie za postać z Władcy Pierścieni J. R. R. Tolkiena. Aby wziąć w nim udział, należy przyjść w stosownym przebraniu oraz z wypełnionym zgłoszeniem w godz. 17.00–18.00 na Rynek Główny w Krakowie w okolice Wieży Ratuszowej.
Pięćdziesiąt najciekawiej – zdaniem jury – przebranych osób otrzyma po podwójnym zaproszeniu na koncert połączony z projekcją filmu Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia, który odbędzie się 31 maja 2008 roku o gogz. 21.00 na krakowskich Błoniach, w ramach I Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.BILETY:

Ceny biletów:

Koncert 30 maja (Błonia): wstęp wolny
Koncert 31 maja (Błonia): sektory A1 i A2 - 50 zł, sektory B1 i B2 - 30 zł; miejsca siedzące

Miejsca sprzedaży biletów:

Punkty Sieci Informacji Miejskiej w Krakowie:

- ul. św. Jana 2, tel. 012 421 77 87
- Wieża Ratuszowa, Rynek Główny 1, tel. 012 433 73 10
- Pawilon Wyspiański 2000, pl. Wszystkich Świętych 2, tel. 012 616 18 86

oraz www.ticketonline.pl

Przy grupowym zakupie biletów, w liczbie powyżej 10, przysługuje 10% rabatu.

W miarę wolnych miejsc w dniu koncertu 31 maja będą sprzedawane wejściówki.


Grzegorz Nałęcz, PR RMF
Zdjęcia: PR RMF

Przeczytaj również:
  • RMF Classic: I. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie (21 kwietnia 2008)


  •   Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz