Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   eLO RMF - piszą o nich gazety
28 czerwca 2008, 20:12 , aktualizacja 20:27
Dziennikarze eLO RMF stają się coraz bardziej sławni. Radiowa szkółka RMF FM na Kopcu Kościuszki skupia licealistów z Krakowa (ponad 100 osób z 16 szkół), którzy dostali niespotykaną dotąd szansę - naukę kunsztu radiowego u boku najlepszych dziennikarzy w Polsce. To swoiste szlifowanie dziennikarskich diamentów zainteresowało gazety - jedną z nich jest Biznes Szkoła.
Kopalnia dziennikarskich diamentówSą bardzo młodzi, zabójczo pomysłowi i niesamowicie ambitni. Nadal uczą się w liceum, a już mają spore doświadczenie w branży dziennikarskiej. Nie ukończyli jeszcze osiemnastu lat, a pracują w radiu i prowadzą własne audycje.

Dziennikarz eLO RMF
Wyprawa do Wnętrza RMF II
Mają własny pomysł na sukces, jasną wizję przyszłości i wyciskają z życia, ile się da. - A mówią, że marzenia się nie spełniają - uśmiecha się jeden z nich. - A jednak!

Młodzi radiowcy z radia eLO RMF uwielbiają swoje zajęcie. Pracują w prawdziwej rozgłośni i tworzą profesjonalne (choć młodzieżowe) audycje - w tym wieku (w wieku licealnym) lepszego przygotowania do przyszłej pracy zawodowej nie można sobie wymarzyć. - Do tego nasze zajęcie nie przeszkadza nam w nauce - zgodnie zapewniają.

Jak młodzież, to młodzież!
Dziennikarka eLO RMF
Wyprawa do Wnętrza RMF II


Pomysłodawcy eLO RMF wyszli z założenia, że radio, które gra dla młodzieży, musi być tworzone przez samą młodzież. Przecież tylko oni znają swoje rzeczywiste potrzeby i oczekiwania. - Dlatego zostawiamy im całkowitą swobodę co do treści i formy audycji, z trzema zastrzeżeniami: nie pozwalamy na łamanie prawa (także autorskiego), na uprawianie na antenie agitacji politycznej oraz na używanie wulgarnego języka - tłumaczy koordynator projektu, Michał Zazula. Jego słowa potwierdzają uczniowie.

- Tematyka audycji, jakie prowadzimy, jest zależna tylko i wyłącznie od nas - mówi Anita Ościak z I Prywatnego LO. - Sami decydujemy o każdym słowie i każdej piosence - zapewnia z kolei Karolina Hau z V LO.

A jaką konkretnie muzykę grają? - Ja puszczam rock. Dlaczego? Bo po prostu kocham rock - śmieje się Mateusz Półchłopek, uczeń państwowej "ósemki". Jan Pirowski z VII LO dorzuca: - Staramy się nie puszczać "komerchy", ale raczej muzykę, której słucha młodzież.

Poligon doświadczalny

dziennikarki eLO RMF
Wyprawa do Wnętrza RMF II
eLO RMF powstało, jak zapewniają założyciele, "z braku młodych, dobrze przygotowanych dziennikarzy radiowych". Uczniowie za swoje audycje co prawda nie otrzymują wynagrodzenia, ale zyskują jakże cenny, dziennikarski szlif.

- Liczymy, że projekt ten zaowocuje sporą gromadką ludzi, którzy będą znali się na radiu i ogólnie na dziennikarstwie i nie jest tak naprawdę ważne, czy zostaną u nas, czy pójdą do innych mediów - byleby połknęli dziennikarskiego bakcyla - tłumaczy M. Zazula i dodaje, że eLO RMF to swoisty "poligon doświadczalny" dla młodych dziennikarzy.

I tak młodzi radiowcy, współpracując z samą "śmietanką" RMF FM, poznają wszelkie tajniki pracy w radiu. - Uczę się kunsztu radiowego od najlepszych specjalistów w Polsce! Kto by chciał z tego rezygnować? - pyta Anita.

Jednak to nie wszystko. Jak zapewnia Janek, "RMF to prawdziwa szkoła życia". Przytakują mu inni. - Dzięki eLO RMF zrozumiałam, co znaczy odpowiedzialność i współpraca, ale też nauczyłam się lepiej obserwować świat wokół mnie i zapisywać każdą ciekawą myśl, bo nigdy nie wiadomo, co może się przydać w programie - zdradza rozpromieniona Karolina. W podobnym tonie wypowiada się Anita: – Projekt ten dał mi możliwość rozwoju zainteresowań, poznałam nowych ludzi, nawiązałam nowe znajomości. Nasi eLO-wi nauczyciele przekazali mi swoją wiedzę, skrupulatnie pokazywali, jak posługiwać się sprzętem, jak czytać, jak wymawiać, jak pisać...

Wywiad z Drzyzgą! Na jutro!

studio eLO RMF/RMF Extra
Wyprawa do Wnętrza RMF II
Uczniowie kochają to, co robią. Pracę w radiu traktują jak przygodę, rozrywkę, wyzwanie, a nawet – spełnienie marzeń. – Wydaje mi się, że większość z nas traktuje to trochę jak przygodę, ale każdy ma nadzieję, że w przyszłości będzie mógł kontynuować to, co zaczął w RMF. Nigdy nic nie wiadomo! – mówi Dagmara Leśniak, uczennica XXIX LO, a Janek dodaje, że ta przygoda sprawia mu wiele frajdy i przyjemności. Z kolei Anita tłumaczy, że jej „niedoścignionym wzorcem” jest Monika Olejnik, a dzięki eLO RMF może podążać jej śladami. – Dano mi szansę spełnienia marzeń i uwierzcie, że wielu młodych ludzi chciałoby być na moim miejscu – mówi z przekonaniem. Podobnie jest z Karoliną, która w przyszłości chciałaby być zagraniczną korespondentką. Karolina przekonuje, że praca w eLO RMF jest dla niej „czymś więcej”. – To jest niesamowicie pasjonujące: siadać w studio i prowadzić swój własny program – mówi.

Podobnie pasjonujące zajęcie ma Mateusz. – W eLO RMF prowadzę program publicystyczny – chwali się, dodając równocześnie, że przeprowadza rozmowy ze znanymi osobami. Rozmawiał już z Ewą Drzyzgą, Niną Repetowską, Tomaszem Olbratowskim, a także z Marcinem Jędrychem, Robertem Janowskim i Jerzym Fedorowiczem. Dodajmy, że ma zaledwie 17 lat.

Tematy tabu? Nic z tych rzeczy!

Pozostali także nie mogą narzekać na brak ciekawych zajęć. Jedni na antenie odpowiadają na nurtujące nastolatków pytania („gdzie pójść na randkę?”, „jak zachować się na imprezach?”), drudzy rozmawiają na kontrowersyjne tematy („religia w szkole”, „legalizacja marihuany”), a jeszcze inni tworzą audycje na przykład o grach RPG. – Były dziesiątki naprawdę dobrych audycji, setki średnich i trochę słabszych – mówi M. Zazula, nie mogąc wybrać tej jednej jedynej, która najbardziej utkwiła mu w pamięci. Jedno jest pewne: o radiowcach z eLO RMF i o ich audycjach zapewne jeszcze usłyszymy. Przecież to nie tylko „poligon doświadczalny”, ale także – a może przede wszystkim – wielka „kopalnia dziennikarskich diamentów”.

Jarosław Kowal - Biznes Szkoła


eLO RMF to działające od 15 stycznia 2008 roku młodzieżowe radio internetowe działające pod banderą radia RMF FM i nadające prosto z jego studia (na Kopcu Kościuszki). W projekt ten jest obecnie zaangażowanych 16 szkolnych redakcji, a każda liczy najczęściej po 7 osób wyselekcjonowanych przez nauczycieli oraz specjalistów z RMF FM (w sumie jest to ponad 100 osób). Audycje prowadzone są jedynie w dni robocze (w weekendy na razie nadawana jest tylko muzyka oraz powtórki programów) w godzinach 17-22.

eLO RMF działa także w wakacje. eLO RMF można znaleść na www.MiastoMuzyki.pl


Grzegorz Nałęcz, Biznes Szkoła
Zdjęcia: www.biznes-szkola.pl; FAN FM

Przeczytaj również:
  • 4 nowe stacje w MieścieMuzyki.pl (28 czerwca 2008)
  • Turniej eLO RMF vs. RMF FM (19 czerwca 2008)
  • FAN FM: Jak powstało eLO RMF ? (14 stycznia 2008)
  • 18 stacji w Mieście Muzyki na 18 lecie RMF FM (2 stycznia 2008)


  •   Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz