Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   RMF Classic: "Ogrody Piosenek" w Lublinie
28 lipca 2008, 22:24 , aktualizacja 22:33
W dniach 23-26 lipca odbył się po raz kolejny, a pod patronem RMF Classic pierwszy festiwal literackiej i autorskiej "Ogrody Piosenek". To jedyny taki festiwal w kraju, gdzie młody wykonawca ma szanse zaśpiewać swój własny, autorski recital. Corocznie odbywa się on w lubelskim Ogrodzie Saskim, w Muszli Koncertowej.

W tegorocznej edycji festiwalu wystąpiło 10 wykonawców, którzyprzez 4 dni prezentowali swój repertuar. Ostatniego dnia, w sobotę po wysłuchaniu wszystkich artystów zebrało się jury w składzie:
1. Jan Poprawa (Kraków) - przewodniczący jury. Redaktor Naczelny pisma Piosenka. Historyk piosenki, wykładowca w PWST w Krakowie .
2. Grażyna Ruszewska (Lublin). Redaktorka Radia Lublin. Autorka Książek dla dzieci.
3. Janusz Grzywacz (Kraków). Kompozytor, pianista jazzowy. Twórca grupy Laboratorium. Autor muzyki do kilkudziesięciu przedstawień teatralnych i filmów.
4. Jan Wołek (Kazimierz Dolny). Autor piosenek i malarz, konferansjer. Twórca programów estradowych i telewizyjnych.
5. Marek Gałązka (Sopot). Kompozytor i wykonawca piosenek. Twórca festiwali Przystanek Olecko i Europejskie Spotkania Bardów w Sopocie.

To oni wyłonili zwycięzcę tegorocznego festiwalu "Ogrody Piosenek".

W czasie narady jury zaśpiewała popularna, nie tylko na lubelszczyźnie, ale w całej Polsce - Lubelska Federacja Baradów. To jedyna w swoim rodzaju formacja estradowa proponująca własne rozumienie rozrywki. Czerpie wzorce z muzyki etnicznej i z ambitnych nurtów światowego rocka i popu. Charakteryzuje się niespotykaną potęgą głosów, a także wyjątkową dbałością o stronę muzyczną i tekstową. Warte podkreślenia jest, że zarówno muzyka jak i tekst są przeważnie dziełem członków zespołu.

Repertuar LFB składa się z ok. 300 piosenek, bardzo różnych w charakterze. To pozwala zaistnieć jej w salach filharmonii z towarzyszeniem orkiestry i zakręcić kilkutysięczną widownią Festiwalu Kultury Ekologicznej, gdzie prezentowała programy wywiedzione z muzyki etnicznej Kresów.

Skład Federacji:
- Marek Andrzejewski - śpiew, kompozycje, teksty, gitara
- Tomasz Deutryk - perkusja
- Jan Kondrak - śpiew, kompozycje, teksty
- Krzysztof Nowak - gitara basowa
- Piotr Selim - śpiew, kompozycje, instrumenty klawiszowe
- Jola Sip - śpiew

Stale współpracują: Paweł Odorowicz - altówka, Katarzyna Wasilewska - skrzypce, Piotr Bogutyn - gitara elektryczna.

W koncercie przedstawili swoje interpretacje wierszy Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Sebastiana Klonowica, Szymona Szymonowica, Franciszka Kniaźnina, Wincentego Pola, Kajetana Koźmiana, Bolesława Leśmiana, Józefa Czechowicza, Edwarda Stachury i Kazimierza Grześkowiaka. Scenariusz i reżyseria koncertu - Jan Kondrak.

Po ponad dwu godzinnym występie LFB nastąpiło roztrzygnięcie konkursu i ogłoszenie zwycięzcy tegorocznej edycji festiwalu. Zwyciężyła Gabriela Lencka z zespołem z Warszawy. Laureatka II nagrody SFP w Krakowie, I OFPA Rybnik, Laureatka PPA we Wrocławiu, Pamiętajmy o Osieckiej w Warszawie, OPPA w Warszawie. Urodziła się 18 sierpnia 1987 roku w Żyrardowie. Uczy się w Szkole Muzycznej II st. na Wydziale Piosenki w Warszawie, studiuje lingwistykę stosowaną hiszpańsko-angielską na Uniwersytecie Warszawskim.
Gabriela Lencka była jedną z faworytek festiwalu i go wygrała. Co zadecydowało? Po obejrzeniu jej finałowego występu myślę, że niesamowity głos, umiejętność przechodzenia z niskich na wysokie dźwięki i odwrotnie, przebojowość i tekty. Zwyciężczyni wystąpiła w krótkiej różowej sukience, zaśpiewała kilka utworów, które pozytywnie zaskoczyły i rozśmieszyły zebraną późnym wieczorem publiczność.

Próbki jej możliwości głosu znaleźć można jak na razie w serwisie youtube:
http://pl.youtube.com/watch?v=-Oet63UyraQ&feature=related

Poza emocjami konkursowtymi widzowie festiwalu na zakończenia każdego dnia mogli wysłuchac koncertów specjalnych. Poza wspomnianą wcześniej Federacją wysłuchaliśmy także: Andrzeja Garczarka z zespołem, Strachy na Lachy oraz koncert najśmieszniejszych piosenek na świecie.

Laureatka w nagrodę otrzymała możliwość nagrania dla TV 20-minutowego koncertu, który zagrała tuż po ogłoszeniu wyników.

Podczas festiwalu obecna była Magdalena Olejnik z PR RMF, która dbała o to, by obecny był RMF Classic. Niestety w ostatnim dniu, w związku z wymogami telewizyjnymi musiały zostać zdjęte wszelkie banery, sponsorów i patronów medialnych, także banery RMF Classic. Jak dowiedziałem się od Pani Magdy inspirująca stacja jest bardzo popularna w Lublinie, mimo że, wciąż nie ma nadajnika naziemnego.

Pomimo bardzo usilnych starań ze strony Radia nieustannie są jakieś trudności uniemożliwiające odbiór naziemny RMF Classic w Lublinie. Koneserzy tej stacji jednak nie zrażaja się trudnościami i masowo słuchają przez internet, m.in. na www.MiastoMuzyki.pl.

Lubelski festiwal "Ogrody Piosenek" był szeroko promowany na antenie RMF Classic. O szczegółach także o planach, co po festiwalu, inspirującej stacji dowiecie niebawem z FAN FM.

Krzysztof Leszczyński, FAN FM
Zdjęcia: Krzysztof Leszczyński


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz