Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Sukces krakowskiego Sylwestra
6 stycznia 2009, 20:00
Sylwester 2008 na krakowskim Rynku Głównym przyciągnął 180 tysięcy osób, które bawiły się razem Leoną Lewis, Kate Ryan, Kasią Kowalską, Natalią Kukulską oraz z Tatianą Okupnik. Wieczór sylwestrowy na Rynku Głównym stał się kolejnym potwierdzeniem najwyższego artystycznego poziomu imprez organizowanych przez Kraków


Muzyczne i multimedialne show oraz międzynarodowe gwiazdy zapewniły wspaniałe przeżycia mieszkańcom i gościom miasta. Organizatorzy przygotowali największy w Polsce sylwestrowy „parkiet” – do dyspozycji uczestników zabawy oddano 21 tys. m², które podczas tej wyjątkowej nocy odwiedziło 180 tys. osób. O północy na największym rynku Europy zmieściło się, jak co roku, blisko 100 tys. widzów, a przed samą sceną bawiło się ich ponad 60 tys.

Program powstały z myślą o sylwestrowej publiczności wpisał się w konsekwentnie budowany wizerunek Krakowa – miasta wyjątkowych wydarzeń kulturalnych. Wysoki poziom artystyczny imprezy, która jako jedyna w Polsce została doceniona także w zagranicznych serwisach, zapewniły topowe artystki, a wśród nich gwiazda pierwszej wielkości – Leona Lewis. Brytyjska wokalistka, autorka wielkiego przeboju „Bleeding Love”, która od roku utrzymuje się na czele światowych list przebojów, niedawno zdobyła trzy nominacje do Grammy Awards – w tym za najlepszy utwór i album roku. Uczestnicy wielogodzinnej zabawy zobaczyli także Kate Ryan, Kasię Kowalską, Natalię Kukulską i Tatianę Okupnik.

W ocenie Pawła Rabieja, doradcy ds. kreowania wizerunku i promocji, redaktora i współwydawcy magazynów biznesowych (Harvard Business Review, Businessman Magazine, Kaleidoscope) - „...skutków świadomej i długofalowej promocji miasta nie odzwierciedli jednorazowa widownia telewizyjna. Pożądane ma być uczestnictwo w koncercie – a nie jego transmisja. Dopiero wydarzenie o większym formacie ma szansę przetrwać echo noworocznych petard. Po raz pierwszy zagraniczni internauci i komentatorzy z uznaniem piszą o programie, a nawet zazdroszczą gwiazdy wieczoru. Warto sobie zdać sprawę, że tylko na oficjalnej stronie Leony Lewis o krakowskiej imprezie zdążyło przeczytać ponad 775 tys. osób z zagranicy a były jeszcze newsy na wielu międzynarodowych portalach.”

Centrum miasta zamieniono w arenę gigantycznego spektaklu, który może stać się sylwestrowym znakiem rozpoznawczym Krakowa. Występom wokalistek towarzyszyło multimedialne show duetu VJ-ów „Temporary Space Design” i najlepszego w Polsce reżysera światła Grzegorza „Jolo” Barszczewskiego. Po raz pierwszy w czasie rzeczywistym na 500 m² multimediów łączono obraz ze sceny, wizualizacje, fragmenty teledysków i elementy wcześniej przygotowanych grafik. Całości dopełniło 180 tysięcy watów dźwięku i tradycyjnie pokaz sztucznych ogni – w imponującej skali. Impreza, mimo swoich rozmiarów i tłumnie przybyłej publiczności, została wzorcowo zabezpieczona – kilkaset policjantów, strażników miejskich i ochroniarzy ograniczyło do minimum wszelkie incydenty.

Zadowolenia nie ukrywał Dariusz Nowak, Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie – „Mimo pełnej frekwencji na płycie Rynku mieliśmy najbezpieczniejszego Sylwestra od lat. Jest to zasługa coraz lepszej organizacji, a tegorocznych gości mogą nam pozazdrościć inne miasta”.

Imprezę poprzedziła kampania, realizowana z najważniejszymi partnerami medialnymi w Polsce. Telewizyjną retransmisję poprzedzoną spotami reklamowymi przygotowała jedna z najdynamiczniej rozwijających się stacji telewizyjnych w Europie – TVN. Serię spotów i zapowiedzi wyemitowało Radio RMF FM, gromadzące codziennie prawie 9 milionów słuchaczy i liderujące na polskim rynku nieprzerwanie od 2001 roku. Kraków dominował także w Internecie – poza stroną dedykowaną imprezie, krakowski Sylwester promowały MySpace, największy portal społecznościowy będący częścią Fox Interactive Media Inc. oraz rodzimy lider, największy polski i jeden z największych portali w Europie pod względem oglądalności – Onet.pl.
Grzegorz Nałęcz, Krakowskie Biuro Festiwalowe
Zdjęcia: Robert Kamieniarz

Przeczytaj również:
  • Mamy Nowy 2009 Rok (1 stycznia 2009)
  • Przywitaj Nowy Rok ze stacjami Grupy RMF (28 grudnia 2008)
  • Sylwester 2008 na MiastoMuzyki.pl (23 grudnia 2008)
  • Sylwester 2008 tylko w Krakowie (16 grudnia 2008)


  •   Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz