Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie
10 lutego 2009, 20:35 , aktualizacja 20:36
W dniach 21–23 maja 2009 Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic, organizatorzy tego wyjątkowego festiwalu, zapraszają wszystkich miłośników muzyki filmowej do Grodu Kraka. Przed rokiem, gdy startował festiwal były obawy, czy będzie zainteresowanie, czy osiągnie sukces. Wszystko się udało, poziom był wysoki, widzowie dopisali, stąd decyzja o jego kontynuacji. Festiwal jest w całości dedykowany muzyce tworzonej do obrazu i wzajemnym relacjom obu dziedzin sztuki.


Osobistości świata muzyki filmowej to nie tylko jej twórcy. To także wyjątkowi reżyserzy, niezwykli aktorzy i producenci realizujący proces twórczy filmu. W festiwalu wystąpi Max Raabe – niemiecki wokalista, lider Palast Orchester. Artysta specjalizuje się wraz ze swoim zespołem w odtwarzaniu nastroju utworów niemieckich z lat 20. i 30. XX wieku. Prócz tego zespół słynie z rearanżacji współczesnych przebojów w dawnym stylu. W swoim koncercie wykona dla nas zestaw piosenek filmowych.

Wydarzeniem będzie pokaz filmów z muzyką kompozytora muzyki klasycznej i filmowej Tana Duna. Pochodzący z Chin dyrygent zasłynął dzięki ścieżce dźwiękowej do filmu Anga Lee Przyczajony tygrys, ukryty smok. Nie zabraknie filmów Toma Tykwera (Biegnij Lola, biegnij, Niebo czy Pachnidło, Historia mordercy) z muzyką Johnny’ego Klimka oraz Reinholda Heila (obaj założyli zresztą własny zespół Pale 3).

Podobnie jak w roku ubiegłym największą atrakcją będzie projekcja filmu na kanwie Trylogii J. R. R. Tolkiena Władca Pierścieni w reżyserii Petera Jacksona (tym razem cz. II, Dwie Wieże) z muzyką Howarda Shore’a na żywo. Ciekawie zapowiada się konferencja o wiele mówiącym tytule: Muzyka filmowa – muzyka klasyczna: udział w niej wezmą Tan Dun, Howard Shore oraz Jan A.P. Kaczmarek. Publiczność wkroczy również w stworzoną specjalnie z okazji festiwalu strefę rozrywki (m.in. prezentującą kuchnie świata).

Krzysztof Leszczyński, Biuro Festiwalowe


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz