Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Oscary 2009 - podsumowanie
23 lutego 2009, 11:20 , aktualizacja 13:00
81. ceremonia wręczenia najważniejszych filmowych nagród świata rozpoczęła się o 2.30 polskiego czasu. Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej wzbudzają co roku ogromne emocje. Jak zawsze jest to wielkie wydarzenie na antenie RMF FM oraz kulturalnej stacji RMF Classic. Na stronach portalu INTERIA.PL jak co roku pojawił się raport o Oscarach i relacja na żywo.

FAN FM co roku podsumowuje oscarową galę zwracając przede wszystkim uwagę na to, co przygotowują z tej okazji stacje Grupy RMF oraz portal INTERIA.PL

RMF FM:
Na stronach internetowych Radia RMF pojawił się raport specjalny dotyczący wszystkich ciekawostek, plotek oraz wydarzeń związanych z Oscarami.

Tu możecie zapoznać się ze wspomnianym raportem - to internet, do którego wrócimy poniżej zaglądając na stronę Interia.pl

Przez całą niedzielę w Faktach RMF dziennikarze odnosili się do wydarzeń z Teatru Kodaka w Los Angeles. Łączyli się z waszyngtońskim korespondentem, Łukaszem Wyskockim. Niedzielny program RMF Extra Marty Grzywacz i Piotra Jaworskiego poświęcony był gali oscarowej. Pojawiły się w nim ciekawostki, wspomnienia minionych ceremonii oraz krótkie wywiady z tegorocznymi nominowanymi. Usłyszeliśmy m.in. Kate Winslet, Mickey Rourke, Meryl Streep. Jeśli nie mieliście okazji posłuchać "na żywo" możecie tą audycję znaleźć na http://www.miastomuzyki.pl/ w stacji RMF Extra. Główny program poświęcony Oscarom rozpoczął się już o 22.00. Gospodarzem był Tomasz Brhel, który najpierw opowiedział słuchaczom o 29. „gali” Złotych Malin, tzn. nagród za najgorsze filmy, scenariusze i aktorstwo. Tu zdecydowanie królowała Paris Hilton. „Doceniono” ją za film "Muza i meduza". Na miano najgorszego aktora zasłużył sobie zdaniem jury Mike Myers ("Guru miłości"). Najgorszy Aktor Drugoplanowy to Pierce Brosnan w "Mamma Mia!".

Po 2.00 w nocy rozpoczęł przedstawiać na bieżąco werdykt Amerykańskiej Akademii. Oscary były również tematem numer jeden w Faktach, której tej nocy prezentowała Anna Wachowska. Po godzinie 4-tej Tomek zajrzał do portali internetowych, gdzie jak się okazało dominują głównie tematy oscarowe.
O 5.00 kiedy wydarzenia w Kodak Theatre wkraczać zaczynały w decydującą fazę Tomka Brhela zmienił Paweł Oksanowicz, który kontynuował przekazywanie informacji o nagradzanych filmach i ich twórcach. Były także łączenia z Łukaszem Wyskockim, nie tylko w Faktach, ale też do programu. Paweł rozmawiał z amerykańskim korespondentem o słabnącej popularności gali oscarowej w tv, o tym jak przebiega tegoroczna ceremonia, o zwycięzcach, a także o polskim akcencie: Janusz Kamiński, dwukrotny laureat Oscara – wręczał nagrodę za "najlepszy aktorski film krótkometrażowy".
Tej nocy producentem i realizatorem program był tak jak przed rokiem Tomasz Orzechowski. O poranku stołem mikserskim zawładnął Amfi.

Od 6.00 w programie „Wstawaj, Szkoda Dnia” i porannych Faktach nastąpiło podsumowanie, pojawiły się opinie i komentarze. W temacie odnalazł się również Tomasz Olbratowski, który przedstawił swój codzienny felieton o 7.50 opowiadając, z przymrużeniem oka, o różnych typach filmów. Oscarowe kreacje gwiazd podsumował Pan Tomasz Soliński projektant mody. Ocenił dobór garderoby i wyznaczył na tej podstawie trendy w modzie na trwający rok. Dziennikarka kulturalna RMF FM – Katarzyna Sobiechowska–Szuchta dokonała krótkiego resume jedynej takiej, filmowej nocy w roku.

RMF CLASSIC: „Oscarowe Śniadanie Mistrzów”
  Poniedziałkowe „Śniadanie Mistrzów” od 7.00 do 10:00 poprowadzili Magda Miśka (RMF Classic - dyplomowany kierownik produkcji filmowej) i Grzegorz Jasiński (RMF FM). Spotkanie odbyło się tuż po ogłoszeniu przez Amerykańską Akademię Filmową wyników Oscarów 2009. Nie zabrakło dźwięków z Teatru Kodaka.
  Prowadzący zaprezentowali swoje typy, swoich faworytów, ocenili i skomentowali werdykt. W programie znalazł się czas też na fakty i plotki w temacie tegorocznych wydarzeń na "czerwonym dywanie" i w Teatrze Kodaka, kreacji gwiazd hollywoodzkich. Wszak moda jest ważnym elementem takich ceremonii. Z uwagą śledzimy w czym pokażą się nasze ulubione gwiazdy. Były też wspomnienia dawnych ceremonii i laureatów. W programie nie zabrakło muzyki filmowej, oscarowej.
  Zakończony został również konkurs RMF Classic i krakowskiego Kina Pod Baranami. Plebiscyt polegał na prawidłowym wytypowaniu trzech zwycięzców w trzech najważniejszych kategoriach oscarowych: najlepszy film, najlepsza aktora i najlepszy aktor.
  Za prawidłowe wskazanie zwycięzców można zdobyć zaproszenie na pokaz oscarowego filmu oraz filmowe gadżety od RMF Classic!
Również Fakty RMF Classic, prezentowane przez Patrycję Wiśniewską, poświęcone były głównie temu co wydarzyło się kilka godzin wcześniej w Kodak Theatre w Los Angeles.

INTERIA.PL:
Jak każdego roku i tym razem portal przygotował swoim czytelnikom raport specjalny, w którym przeczytać możemy m.in. o tegorocznych nominowanych, ciekawostkach, historię oraz opisową transmisję na żywo, gdzie na bieżąco mogliśmy śledzić co dzieje się w Canal +, kanale transmitującym w Polsce galę oscarową.

Na koniec najważniejsze, prezentujemy Wam zdobywców tegorocznych Oscarów.

Z ośmioma statuetkami "Slumdog. Milioner z ulicy" zdominował tegoroczną ceremonię wręczenia nagród Akademii. Obok Oscara dla najlepszego filmu, wyróżniono go też m.in. za najlepszą reżyserię (Danny Boyle), najlepsze zdjęcia (Anthony Dod Mantle), najlepszy scenariusz (Simon Beaufoy) i najlepszą muzykę (A.R. Rahman).

„And the Oscar goes to…”:

Najlepszy film - "Slumdog. Milioner z ulicy"
Najlepszy reżyser - Danny Boyle ("Slumdog. Milioner z ulicy")
Najlepszy aktor - Sean Penn ("Obywatel Milk")
Najlepsza aktorka - Kate Winslet ("The Reader. Zaklinacz Słów")
Najlepszy aktor drugoplanowy - Heath Ledger ("Mroczny rycerz")
Najlepsza aktorka drugoplanowa - Penelope Cruz ("Vicky Cristina Barcelona")
Najlepszy scenariusz oryginalny - Dustin Lance Black ("Obywatel Milk")
Najlepszy scenariusz adaptowany - Simon Beaufoy ("Slumdog. Milioner z ulicy")
Najlepszy film zagraniczny – "Departures"
Najlepszy film animowany – "WALL-E"
Najlepszy krótkometrażowy film animowany – "La Maison en Petits Cubes"
Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz - Donald Graham Burt, Victor J. Zolfo ("Ciekawy przypadek Benjamina Buttona")
Najlepsze kostiumy – Michael O’Connor ("Księżna")
Najlepsza charakteryzacja – Greg Cannom ("Ciekawy przypadek Benjamina Buttona")
Najlepsze zdjęcia - Anthony Dod Mantle ("Slumdog. Milioner z ulicy")
Najlepszy aktorski film krótkometrażowy - "Spielzeugland"
Najlepszy film dokumentalny - "Man on Wire"
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny - "Smile Pinki"
Najlepsze efekty specjalne - Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton, Craig Barron ("Ciekawy przypadek Benjamina Buttona")
Najlepszy montaż dźwięku - Richard King ("Mroczny rycerz")
Najlepszy dźwięk - Ian Tapp, Richard Pryke i Resul Pookutty ("Slumdog. Milioner z ulicy")
Najlepszy montaż - Chris Dickens ("Slumdog. Milioner z ulicy")
Najlepsza muzyka - A.R. Rahman ("Slumdog. Milioner z ulicy")
Najlepsza piosenka - "Jai Ho" z filmu "Slumdog. Milioner z ulicy" (muzyka: A.R. Rahman, słowa: Gulzar).
Nagroda Jeana Hersholta za działalność charytatywną – Jerry Lewis

Poznajmy więc zwycięski film:
„SLUMDOG. MILIONER Z ULICY”
reż. Danny Boyle , Loveleen Tandan, USA/Wielka Brytania 2008, 120`

Nagroda Publiczności na Festiwalu w Toronto 2008, Złota Żaba na Camerimage 2008, British Independent Award 2008: najlepszy niezależny film brytyjski, najlepszy reżyser - Danny Boyle, najbardziej obiecujący debiut - Dev Patel Cztery Złote Globy w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, scenariusz i muzyka. Bohaterem filmu "Slumdog. Milioner z ulicy", historii opartej na popularnej książce Vikasa Swarup - "Kto wygra miliard?" - jest 18-letni Jamal, chłopak ze slumsów Bombaju, który bierze udział w indyjskiej wersji "Milionerów". W niewiarygodnym stylu odpowiada prawidłowo na pytanie za pytaniem. Czy to możliwe, że właśnie pojawił się pierwszy w historii programu zdobywca 20-tu milionów rupii? W trakcie trzymającego w napięciu programu policja aresztuje go pod zarzutem oszustwa. Podczas przesłuchania chłopak opowie historię swojego życia, indyjskich gangów i wielkiej miłości. "Slumdog. Milioner z ulicy" to historia magiczna, dla każdego. Opowiedziana w pięknej wizualnie, tętniącej energią i kolorytem formie, zadziwia, śmieszy i wzrusza. Film w polskich kinach do zobaczenia już od piątku – 27 lutego.

W tym roku dominował też temat kryzysu finansowego, nie widać go było wśród gwiazd, natomiast ceremonia była nieco skromniejsza, bardziej kameralna. Tegoroczna gala rozdania Oscarów odbyła się - zgodnie z tradycją - w Kodak Theatre w Los Angeles. Poprowadził ją aktor – Hugh Jackman.
Kolejna, to już będzie 82. Gala za rok, mamy nadzieję, z większymi emocjami, czekamy na polskie oscarowe akcenty.

Krzysztof Leszczyński, FAN FM
Zdjęcia: www.rmf.fm
Dźwięk: RMF Classic

Przeczytaj również:
  • Oscary 2009 w RMF Classic i RMF FM (20 lutego 2009)


  •   Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz