Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   2. Festiwal Muzyki Filmowej - Matrix i Pachnidło
7 maja 2009, 16:14 , aktualizacja 16:18
Program 2. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie jest po brzegi wypełniony najwspanialszą muzyką. W czwartek (21. maja) na krakowskich Błoniach zabrzmią suity z hollywoodzkich superprodukcji Iron Man, Spiderman i Matrix oraz muzyka z filmu "Pachnidło. Historia mordercy",ilustrowane fragmentami filmów.


Orkiestrę symfoniczną Sinfonietta Cracovia oraz Chór Polskiego Radia poprowadzi Diego Navarro - kompozytor, muzyk i twórca muzyki filmowej, dyrektor Festiwalu Muzyki Filmowej Fimucit na Teneryfie.

Gościem specjalnym niezwykłego koncertu będzie Tom Tykwer - niemiecki scenarzysta, reżyser (m.in. filmu "Pachnidło. Historia mordercy" oraz The International), producent oraz kompozytor muzyki filmowej.

Obok niego, na widowni zasiądą także Reinhold Heil i Johnny Klimek - współautorzy muzyki do filmu "Pachnidło. Historia mordercy". Początek koncertu z udziałem Toma Tykwera w czwartek (21. maja) o godz. 21.30.

W związku z tym koncertem organizatorzy zapraszają mieszkańców Krakowa i gości przyjezdnych do zabawy. Każdy, kto wypatrzy w mieście plakat Festiwalu z charakterystycznym faunem, który prezentujemy Wam na naszych stronach, zrobi zdjęcie i przyjdzie z nim do punktu informacyjnego Festiwalu w Rynku Głównym (przy Wieży Ratuszowej) otrzyma podwójny bilet na niezwykły pokaz plenerowy na Błoniach (21 maja, godz. 21.30), podczas którego zabrzmią suity z filmów „Iron Man”, „Spiderman”, „Matrix Rewolucje” oraz „Pachnidło. Historia mordercy”. Zabawa trwa do niedzieli 10 maja.

Już w najbliższą niedzielę, RMF Classic zaprasza na spotkanie z Tomem Tykwerem (godz. 9.00 - 13.00). Reżyser opowie m.in. za co ceni Krzysztofa Kieślowskiego, dlaczego identyfikuje się z Ingmarem Bergmanem i dlaczego komponowanie muzyki do gotowych już obrazów jest dla niego nie do pomyślenia. Urodzony w Wuppertal Berlińczyk z wyboru będzie mówił także o ukochanym mieście i zaprosi na koncert swojej muzyki na krakowskich Błoniach.

Tom Tykwer urodził się w 1965 roku w Wuppertal, w Niemczech. Kinem fascynował się od najmłodszych lat: pierwszy film jaki w życiu zobaczył to Piotruś Pan i to właśnie wywołana przez niego chęć tworzenia świata magii pozostaje inspiracją dla jego twórczości po dziś dzień. Jako chłopiec pomagał przy sprzedaży biletów w kinie, dzięki czemu nie umknęła mu żadna nowa produkcja. Już w wieku 11 lat nagrał swój pierwszy film. Po skończeniu szkoły średniej wielokrotnie aplikował do szkół filmowych w Europie, jednak bez rezultatu. Zatrudnił się więc w berlińskim kinie jako operator projektora. Dzięki tej pracy poznał ludzi z branży, co pomogło mu w wyreżyserowaniu swojego pierwszego filmu pełnometrażowego Because w 1990 roku. Na Hof Film Festival film ten spotkał się z przychylnym przyjęciem publiczności. Kolejnym krokiem było założenie własnej firmy producenckiej X Filme Creative Pool w 1994 roku. Międzynarodowy rozgłos Tykwer zyskał dzięki filmowi Biegnij Lola biegnij z Franką Potente w roli głównej. Niedługo później powstały filmy Księżniczka i wojownik, nagrany w rodzinnej miejscowości Tykwera, oraz Niebo, ze scenariuszem autorstwa polskiego duetu Krzysztofa Kieślowskiego oraz Krzysztofa Piesiewicza. Obie produkcje zachwyciły zarówno publiczność europejską, jak i amerykańską. Dwa ostatnie filmy Tykwera to True z Natalie Portman w roli głównej oraz wielka produkcja hollywoodzka, którą reżyser uważa za swój największy sukces Pachnidło. Historia mordercy na podstawie powieści Patricka Süskinda.

Tom Tykwer zawsze podziwiał reżyserów wszechstronnych, którzy potrafią komponować muzykę do swoich filmów. Twierdzi jednak, że to brak środków finansowych zmusił go do napisania muzyki do filmu własnego autorstwa Winter Sleepers. Zaprosił wówczas do współpracy Johnnyego Klimka oraz Reinholda Heila, z którymi później, pod szyldem Pale 3, skomponował ścieżki dźwiękowe do filmów takich jak: Biegnij Lola biegnij, Księżniczka i wojownik, Niebo, True oraz piosenkę do wielkiego hitu kinowego Matrix: Rewolucje.

Więcej informacji na temat tego koncertu oraz pełny program 3 festiwalowych dni na oficjalnej stronie Festiwalu Muzyki Filmowej: www.fmf.fm. Także współorganizator festiwalu – RMF Classic przygotował specjalny serwis, znajdziecie go na stronach inspirującej stacji. Zapraszamy!


Krzysztof Leszczyński, PR RMF


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz