Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   FMF: Zdobywcy Oscarów w Krakowie
13 maja 2009, 14:22
Laureaci Oscara za muzykę do filmów: „Marzyciel” i „Przyczajony tygrys, ukryty smok” – Jan A. P. Kaczmarek i Tan Dun – spotkają się w Krakowie podczas 2. Festiwalu Muzyki Filmowej. Już za tydzień, 22. maja, w Akademii Festiwalowej na Rynku Głównym odbędą się otwarte spotkania z twórcami: o 12:00 gościem będzie Tan Dun, natomiast o 14:30 – Jan A. P. Kaczmarek


Również w piątek, o 19:00, Jan A.P. Kaczmarek będzie gospodarzem niezwykłego wieczoru w Filharmonii Krakowskiej. Jeden z najsłynniejszych światowych kompozytorów poprowadzi koncert, w trakcie którego zabrzmią suity z filmów „Marzyciel”, „Niewierna”, „Wojna i Pokój”, „Quo Vadis” oraz najnowszej produkcji z udziałem Andy Garcii – „City Island” (będzie to premiera suity przygotowana specjalnie na Festiwal). Na scenie zobaczymy Orkiestrę i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod batutą Pawła Przytockiego. Towarzyszyć im będzie charyzmatyczna wokalistka muzyki eksperymentalnej inspirowanej starożytną mistyką Bliskiego Wschodu, Sussan Deyhim. Twórczość urodzonej w Teheranie artystki to poruszająca fuzja kultury Wschodniej i Zachodniej. Wśród licznych występów gościnnych można wymienić te na ścieżkach dźwiękowych do filmów „Ostatnie kuszenie Chrystusa” Martina Scorsese, „Męska gra” Oliviera Stone’a, czy „Niewierna” Adriana Lyne’a, z muzyką Jana Kaczmarka. To właśnie od tego filmu zaczęła się współpraca polskiego kompozytora i irańskiej artystki. Występują razem na koncertach muzyki filmowej w Stanach, zbierając pochlebne opinie krytyków i poklask międzynarodowej publiczności.

Tego samego dnia, o 21:30 na Błoniach, zabrzmi oscarowa muzyka z filmu „Przyczajony tygrys, ukryty smok” na erhu i orkiestrę kameralną. Dzieło bazujące na nagrodzonej Oskarem ścieżce dźwiękowej do filmu Ang’a Lee – zaprezentuje podczas Festiwalu sam twórca – Tan Dun. Krakowski koncert będzie pierwszym publicznym występem Tan Duna w Polsce i jednym z nielicznych w Europie. Chiński kompozytor poprowadzi Orkiestrę AUKSO, a partię solową na erhu wykona Ma Xiang-hua, wirtuozka gry na tym tradycyjnym chińskim instrumencie oraz polski wiolonczelista – Bartosz Koziak.

Więcej informacji na oficjalnej stronie Festiwalu Muzyki Filmowej: www.fmf.fm.

Grzegorz Nałęcz, PR RMF


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz