Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   82.ceremonia rozdania Oscarów - raport FAN FM
8 marca 2010, 06:20 , aktualizacja 20:34
W nocy 8 marca podróżowaliśmy wagonem pierwszej klasy w nocnym Pociągu do Hollywood. Prowadzącym oscarowy skład był Sławek Kowalewski. Towarzyszyli mu Katarzyna Sobiechowska-Szuchta z redakcji kulturalnej RMF, a w Los Angeles specjalny wysłannik, waszyngtoński korespondent - Paweł Żuchowski.

Oscary uznawane są obecnie za najbardziej prestiżową nagrodę filmową, choć w zasadzie ograniczają się tylko (poza małymi wyjątkami - kategorią najlepszego filmu nieanglojęzycznego) do kinematografii amerykańskiej. Ceremonia rozdania Oscarów od 2002 roku odbywa się w Teatrze Kodaka w Los Angeles.
W tym roku nowość, w najbardziej prestiżowej kategorii: "najlepszy film" nominację otrzymało 10, a nie jak do tej pory 5, filmów. Miało to spowodować więcej emocji, większą rywalizację. Ale i tak znawcy zapowiadali wojnę Dawida z Goliatem, czyli rywalizację zaawansowanego technologicznie "Avatara" (najbardziej kasowe dzieło w historii kina), przedstawiającego konflikt między przybyszami z Ziemi a Na'vi, żyjącymi w pełnej harmonii z przyrodą z "The Hurt Locker. W pułapce wojny" o amerykańskich żołnierzach walczących w Iraku.
Smaczku, a wręcz pikanterii tej rywalizacji dodawał fakt, że James Cameron ("Avatar") i Kathryn Bigelow("The Hurt Locker") to byli małżonkowie.

Polskie nadzieje oscarowe to nominacja w kategorii "krótkometrażowy film dokumentalny" - "Królik po berlińsku"; to filmowa opowieść o tysiącach dzikich królików, które zamieszkiwały strefę śmierci Muru Berlińskiego. Film wyreżyserował Bartek Konopka, autorem zdjęć i współscenarzystą jest Piotr Rosołowski. Muzykę skomponował Maciej Cieślak. Współtwórcą komentarza w filmie jest Michał Ogórek.


A jak było? O tym mogliście posłuchać w RMF FM i RMF Classic.
Teraz zapraszam do przeczytania raportu FAN FM będącego podsumowaniem wydarzeń ostatnich godzin.
Już w sobotnim programie "Szoł" prowadzący - Marta Grzywacz i Piotr Jaworski wspólnie ze słuchaczami zastanawiali się kogo wpisać na listę osób niepożądanych na ceremonii wręczenia Oscarów.
Efekty znajdziecie na stronach skandalicznie dobrego magazynu.

Napięcie zaczęło rosnąć wraz ze zbliżającą się "Nocą oscarową w RMF FM". Po 22-ej Tomasz Brhel opowiadał oscarowe ciekawostki zakulisowe, było troche historii związanych z minionymi ceremoniami, o Złotych Malinach, czyli nagrodach za najgorsze filmy.
Jednak to co najważniejsze tej nocy zaczęło się po 2.00 kiedy to Sławek Kowalewski, gospodarz nocnego programu przedstawił ekipę, która relacjonowała, oceniała i na bieżąco komentowała wyniki Amerykańskiej Akademii Filmowej.  
Nad całością czuwał i program zrealizował "Kudłaty". Pracy było dużo, bo trzeba było połączyć Kraków z Warszawą i Los Angeles.

Prowadzący na bieżąco przedstawiał nam zwycięskie filmy w kolejnych kategoriach. W między czasie mieliśmy łączenia z Katarzyną Sobiechowską - Szuchtą oraz z Kodak Theatre i Pawłem Żuchowskim.
Podczas 4-ro godzinnej audycji nie mogło zabraknąć "Najlepszej muzyki" - filmowej muzyki, oscarowych muzycznych dzieł.
  W czasie programu pojawiały się dźwięki z Teatru Kodaka, np. mogliśmy usłyszeć "avatarowe żarty" przy wręczaniu statuetki dla najlepszą charaktryzację. Twórcom filmu "Star Trek" Oscara wręczał Ben Stiller przebrany za Na'Vi z "Avatara".

  Tuż po 3.30 czasu polskiego dowiedzieliśmy się, że Bartosz Konopka i jego "Królik po berlińsku"... niestety nie otrzymał oscara za krótkometrażowy film dokumentalny. Rywalizację wygrał "Music by Prudence".

Następnie obserwowaliśmy pasjonującą walkę między głównymi faworytami do tytułu "najlepszego filmu" między "Avatarem", a "The Hurt Locker", zakończoną wielkim zwycięstwem "The Hurt Locker. W pułapce wojny".  
Film w reżyserii Kathryn Bigelow to portret żołnierzy na wojnie w Iraku, dobrowolnie zgłaszających się do najbardziej niebezpiecznej służby, jaką jest rozbrajanie ładunków wybuchowych. Dzieło rzuca światło na konsekwencje długotrwałego życia w atmosferze zagrożenia i ryzyka. Dla niektórych buzująca we krwi adrenalina i nieustanne patrzenie śmierci w oczy, stają się narkotykiem, bez którego po powrocie z wojny trudno jest żyć. Choć ekranowa historia jest fikcyjna, powstała z inspiracji wydarzeniami, w których uczestniczył scenarzysta filmu, dziennikarz Mark Boal.

Jeszcze nie umilkły echa "Nocy Oscarowej w RMF FM" a już Magdalena Miśka-Jackowska i Wojciech Musiał rozpoczęli poranny program RMF Classic: "Śniadanie Mistrzów... z Oscarem". Otrzymaliśmy podsumowanie oscarowej nocy, czy też oceny werdyktu Amerykańskiej Akademii Filmowej. W poranku prowadzący opowiedzieli nam o tym kto się ubrał najlepiej i kto z kim przyszedł. Gościem przed 9.00 był znany polski krytyk filmowy, twórca i szef kanału nFilm HD - Tomasz Raczek. Zapraszam do posłuchania zapisu telefonicznej rozmowy


Posłuchaj jak 82. ceremonię wręczenia Oscarów na antenie RMF Classic opisywali prowadzący Magdalena Miśka-Jackowska i Wojciech Musiał


A tak tegoroczną, 82. ceremonię rozdania Oscarów opisuje, specjalnie dla FAN FM, Magdalena Miśka-Jackowska:
"Świat jest mały - pomyślałam sobie, obswerując jak niemal obok siebie siedzieli byli małżonkowie - Kathryn Bigelow i James Cameron. Ale to był JEJ dzień. Jako pierwsza kobieta w historii odebrała Oscara za reżyserię. Choćby z tego powodu warto, drogie panie, zobaczyć jej "The Hurt Locker - w pułapce wojny" - mimo iż to film męski w każdym calu. Ale i kobiece kino Amerykańska Akademia Filmowa postanowiła nagrodzić - m.in. "The Blind Side" z laueratką Oscara Sandrą Bullock. To była noc dobrej piosenki ("Szalone serce") i najlepszej animacji ("Odlot").
Sama gala jednak znacznie mniej udana od poprzednich... I tylko tematy ze starych filmów, wplecione w muzyczne tło ceremonii, przypominały, że jesteśmy w Hollywood."


Również portal interia.pl przygotował specjalny, oscarowy raport, w którym możemy przeczytać szerzej o wszystkich nominowanych filmach oraz zdobywacach nagród, o polskiej niespełnionej nadziei, zapis tekstowy relacji minuta po minucie. Do zobaczenia są również krótkie zwiastuny prezentujące tegorocznych faworytów oraz bogata galeria zdjęć z Los Angeles.
Obszerny raport znajdziecie także w wortalu informacyjnym Radia RMF - na www.rmf24.pl

Na koniec raportu FAN FM prezentujemy szczegółowo werdykt Amerykańskiej Akademii Filmowej!
"And the Oscar goes to…":

FILM: "The Hurt Locker"
REŻYSERIA: Kathryn Bigelow - "The Hurt Locker. W pułapce wojny"
SCENARIUSZ ORYGINALNY: Mark Boal - "The Hurt Locker"
SCENARIUSZ ADAPTOWANY: "Precious on the Novel 'Push' by Sapphire" - Geoffrey Fletcher
AKTOR PIERWSZOPLANOWY: Jeff Bridges - "Szalone serce"
AKTOR DRUGOPLANOWY: Christoph Waltz - "Bękarty wojny"
AKTORKA PIERWSZOPLANOWA: Sandra Bullock - "The Blind Side"
AKTORKA DRUGOPLANOWA: Mo'Nique - "Precious on the Novel 'Push' by Sapphire"
FILM ANIMOWANY: "Odlot"
FILM NIEANGLOJĘZYCZNY: "El Secreto de Sus Ojos" (Argentyna)
PEŁNOMETRAŻOWY DOKUMENT: "The Cove"
ZDJĘCIA: Mauro Fiore - "Avatar"
KOSTIUMY: "Młoda Wiktoria"
SCENOGRAFIA: "Avatar"
CHARAKTERYZACJA: "Star Trek"
MONTAŻ: "The Hurt Locker. W pułapce wojny"
MUZYKA: Michael Giacchino - "Odlot"
PIOSENKA FILMOWA: "Szalone serce" - "The Weary Kind (Theme from Crazy Heart")
DŹWIĘK: "The Hurt Locker. W pułapce wojny"
MONTAŻ DŹWIĘKU: "The Hurt Locker. W pułapce wojny"
EFEKTY SPECJALNE: "Avatar"
KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY: "Logorama"
FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: "The New Tenants"
DOKUMENTALNY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: "Music by Prudence"


Krzysztof Leszczyński, FAN FM
Dźwięk: RMF FM; RMF Classic; YouTube

Przeczytaj również:
  • Oscary 2009 - podsumowanie (23 lutego 2009)
  • Jubileuszowa Gala rozdania Oscarów - raport FAN FM (25 lutego 2008)


  •   Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz