Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Znamy Piosenkę Roku 2010 Miasta Muzyki
27 stycznia 2011, 10:29 , aktualizacja 29 stycznia 2011, 23:51
W trzeciej edycji plebiscytu The Best of MM głosami użytkowników serwisu wygrał zespoł Hurts z kawałkiem "Wonderful Life" przed Skunk Anansie i Stromae, którzy uzupełnili podium. Najlepszą polską artystką okazała się Monika Brodka.
W środowy wieczór, 26 stycznia 2011 roku w stacji The Best Of MM 2010 ogłoszone zostały wyniki dorocznego plebiscytu serwisu Miasto Muzyki, w którym użytkownicy serwisu wybierają największy przebój roku, spośród stu kompozycji wybranych na podstawie ocen przyznawanych utworom w playerach poszczególnych stacji. Specjalne notowanie i jego wyniki przedstawił słyuchaczom Marcin Jędrych. W pierwszej edycji konkursu wygrała Katy Perry i jej "Hot ’n Cold",natomiast przed rokiem zwyciężył Michael Jackson z "This Is It".

W tym roku, w przeciwieństwie do poprzednich lat, pierwszą dziesiątkę zdominowały kompozycje rockowe.

Na czele znalazł się utwór grupy Hurts - "Wonderful Life. Brytyjski duet, który właśnie skończył swą krótką trasę koncertową w Polsce, jest niezwykle popularny w naszym kraju. Ich debiutancki album "Happiness", zyskał nad Wisłą status Platynowej Płyty, na długo przed podobnym sukcesem w innych krajach. W toczącym się jednocześnie podsumowaniu roku Miasta Muzyki, zespół Hurts nie miał sobie równych wśród artystów zagranicznych, wygrywając kategorie Wykonawca Roku, Debiut Roku, Album Roku oraz Przebój Roku, a więc wszystkie, w których był nominowany.

Na drugim miejscu uplasował się zespół Skunk Anansie. Jak stwierdził prowadzący audycję finałową, Marcin Jędrych: "To wielkie zaskoczenie, ale widać wszyscy chcieli by tak było". We wrześniu ukazała się ich płyta "Wunderlustre", pierwszy studyjny album Skunk Anansie po reaktywacji. To właśnie z tego wydawnictwa pochodzi singiel "My Ugly Boy", któremu przypadło zaszczytne drugie miejsce.

Tuż za plecami Amerykanów znalazł się, pochodzący z Belgii, Stromae. Ukrywający się pod tym pseudonimem, wokalista i autor tekstów Paul van Haver, debiutował już ponad dekadę temu, lecz dopiero solowy album "Cheese", sprawił, iż przestał być aminowy, a o artyście usłyszał świat. "Alors On Danse" to wielki klubowy przebój, który królował na parkietach zwłaszcza w pierwszej połowie roku i w wakacje.

Najwyżej notowaną polską propozycją jest kompozycja Moniki Brodki "W pięciu smakach", pochodzący z najnowszego wydawnictwa wokalistki "Granda", na którym Brodka zaprezentowała całkowicie nowy wizerunek, odchodząc od brzmień czysto popowych w stronę elektroniki i folku. Krążek zyskał wiele pochlebnych opinii, zaś sama artystka rok zakończyła nominacją do paszportów Polityki. W naszym podsumowaniu Brodka zdominowała kategorię artysta polski. "W pięciu smakach" okazał się bezkonkurencyjny w kategorii Przebój Roku, zaś sama artystka może pochwalić się zwycięstwem w kategorii Wykonawca Roku i Album Roku. Oprócz Brodki na czołowych miejscach znalazło się jeszcze dwóch polskich wykonawców. Zespół No!No!No! (Debiut Roku w kategorii polski rock), a także Strachy na Lachy (Przebój Roku, w kategorii polski rock).

Jednocześnie wraz z głosowaniem na największy przebój minionego roku, zalogowani użytkownicy Miasta Muzyki mieli za zadanie wskazanie najważniejszych wydarzeń muzycznych 2010. Tu paradoksalnie najlepsza okazała się Lady GaGa, której bardzo slaby wynik dla wielu byl zaskoczeniem. Jej listopadowy występ w Polsce zyskał najwięcej wskazań. Ogólnie wśród zgłoszeń dominowały koncerty i festiwale, przede wszystkim Open’er Festival, ale również Coke Live Music Festival, Audioriver, OFF Festival, a także koncerty Stinga, Depeche Mode czy Eltona Johna. Spora grupa uczestników naszej zabawy za największe wydarzenie muzyczne 2010 roku uznało metamorfozę Moniki Brodki oraz sukcesy zespołu Hurts.

Plebiscyt The Best of Miasto Muzyki 2010 wystartował 15 grudnia 2010 roku. Przez niemal 6 tygodni użytkownicy serwisu oceniali setkę najpopularniejszych przebojów minionych dwunastu miesięcy, wskazując na swoich faworytów. Wyniki plebiscytu poznaliśmy w środę, 26 stycznia 2011. Wielki Finał poprowadził znany z radia RMF FM Marcin Jędrych. Powtórek finałowej audycji możecie posłuchać w stacji The Best Of Miasto Muzyki 2010.

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI PLEBISCYTU:

KATEGORIA: Wykonawca Roku 2010:

RMF Rock -
The National
RMF Hot New - Hurts
RMF Rumor - Metalica
RMF Hard&Heavy - Metalica
RMF Reggae- Star Guard Muffin
RMF Hip-Hop - Tede
RMF Club - Pendulum
RMF Club Breaks - Pendulum
RMF Polskie Przeboje - Brodka
RMF Polski Rock - Kult
RMF R&B - Rihanna
RMF Alternatywa - The XX
RMF Dance - David Guetta

KATEGORIA: Album Roku 2010:

RMF Hot New -
Hurts - Happiness
RMF Rumor - Acid Drinkers - Fishdick Zwei - The Dick Is Rising Again
RMF Hard&Heavy - Sabaton - Coat Of Arms
RMF Reggae - Star Gurad Muffin - Szanuj
RMF Hip-Hop - O.S.T.R. - Tylko dla dorosłych
RMF Club - Pendulum - Immersion
RMF Club Breaks - Pendulum - Immersion
RMF Polskie Przeboje - Brodka - Granda
RMF Polski Rock - Carrion - El Meddah
RMF R&B - Rihanna – Laud
RMF Alternatywa - Plan B - The Defamation of Strickland Banks
RMF Dance - Shakira - Sale el Sol

KATEGORIA: Debiut Roku 2010:

Artysta zagraniczny -
Hurts
Ciężkie brzmienia - Black Country Communion
Reggae/dub - Bethel
Hip hop - Małpa
Muzyka klubowa - Swedish House Mafia
Artysta polski - Sublim
Polski Rock - No!No!No!
R&B - Bruno Mars
Alternatywa - Sleigh Bells
Dance - Swedish House Mafia

KATEGORIA: Wydarzenie Roku 2010:

Pop - Zagranica -
Sting na otwarcie stadionu w Poznaniu
Ciężkie Brzmienia - Koncert AC/DC w Polsce
Reggae - Sukcesy Kamila Bednarka i Starr Guard Muffin
Hip-Hop - Abradab w Męskim Graniu
Muzyka Klubowa - Tragedia na Love Parade
Pop - Polska - 33% czasu antenowego dla polskich utworów - nowy projekt ustawy o radiofonii i telewizji
Polski Rock - Jarocin Festival 2010
R&B - duet Beyonce z Lady GaGa
Alternatywa - OFF Festival Katowice
Dance - Koncert Lady Gagi w Polsce

KATEGORIA: Przebój Roku 2010:

Rock -
Arcade Fire - Ready to Start
Pop - Zagranica - Hurts - Wonderful Life
Ciężkie Brzmienia - Sabaton – Uprising
Reggae - Star Guard Muffin - Dancehall Queen
Hip-Hop - O.S.T.R. - Śpij spokojnie
Muzyka Klubowa - Pendulum - Watercolour
Pop - Polska - Brodka - W pięciu smakach
Polski Rock - Strachy Na Lachy - Żyję w kraju
R&B - B.o.B - Airplanes
Alternatywa - Arcade Fire - Ready to Start
Dance - Stromae - Alors On Danse

Dawid Siwek, FAN FM; MiastoMuzyki.pl


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz