Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Oscarowe podsumowanie FAN FM 2012
27 lutego 2012, 09:22 , aktualizacja 29 lutego 2012, 22:06
84. Gala Oscarów za nami. Czas na doroczny raport poświęcony okolicznościowym programom w stacji Grupy RMF. W raporcie także informacje dotyczące tegorocznych zdobywcach najważniejszych nagród filmowych na świecie.

Przed rozpoczęciem 84. ceremonii wręczenia Nagród Akademii Filmowej za rok 2011 mieliśmy okazję wysłuchać "Oscarowej Nocy Filmowej".
Audycję słowno-muzyczną poprowadzili – Michał Kowalewski (Fakty) oraz Katarzyna Sobiechowska-Szuchta (Fakty Kulturalne. W jej trakcie dowiedzieliśmy się wszystkiego o tegorocznym (i nie tylko) rozdaniu Oscarów: informacji na temat faworytów do zdobycia statuetek, posłuchaliśmy wywiadów z artystami, w tym także tymi pochodzącymi z Polski, czyli Agnieszką Holland i Januszem Kamińskim. Nastąpiły łączenia na żywo z wysłannikiem Radia RMF FM do Hollywood – Pawłem Żuchowskim, który na bieżąco przekazywał nam informacje sprzed Hollywood and Highland Center, a pomiędzy tymi atrakcjami antenowymi pojawiło się mnóstwo znanych i lubianych piosenek filmowych, np. z "Władcy Pierścieni" czy "Bodyguarda".
Oprócz tego prowadzący ogłosili konkurs, w którym należało wytypować zwycięzców w kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka oraz aktor pierwszoplanowy. Rozstrzygnięcie nastąpiło w Faktach Kulturalnych RMF FM o godz. 10.00. Prawidłowo sytuację przewidziały tylko 3 osoby – jedna z nich, w losowaniu, wygrała kawałek czerwonego dywanu, po którym stąpały gwiazdy w czasie uroczystej Gali, a także oryginalny plakat ją zapowiadający, natomiast pozostali finaliści nagrody pocieszenia.

Prezentujemy Wam najciekawsze, wybrane, fragmenty programu.
Oscarowe Fakty Kulturalne - 27 lutego, g. 10.00,
w tym rozstrzygnięcie konkursu.Następnie przez całą noc rozstrzygnięcia członków AFI przekazywał słuchaczom krakowskiej rozgłośni, pełniący dyżur w Faktach, Artur Ewertowski.

Uzupełnieniem programu oraz relacji w Faktach z rozdania Oscarów jest raport przygotowany przez dziennikarzy RMF FM.
Znajdziecie go na stronach rmf24.pl
W raporcie najnowsze newsy z Hollywood, prezentacja zwycięzców w poszczególnych kategoriach, a także bogate multimedia (zdjęcia i filmy).
O 7.00 rano rozpoczęło się spotkanie z Magdą Miśką-Jackowską na antenie RMF Classic. Temat Oscarów obecny był nie tylko w programie - "Oscarowe Śniadanie Mistrzów" do 10.00 ale także w Faktach prezentowanych przez Michała Zielińskiego.
Relacje z Hollywood przygotowała amerykańska korespondentka RMF Classic Lidia Krawczuk, która opowiadała o atmosferze po gali, na afterparty.
Rozmawiała także z polską ekipą nominowaną do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny. Było m.in. o wymianie komplementów zdobywczyni statuetki Meryl Streep i Roberta Więckiewicza.


Fachowym okiem prowadząca program podsumowała 84. ceremonię rozdania Oscarów w każdym możliwym aspekcie.


W programie nie mogła nie pojawić się ta najważniejsza ścieżka dźwiękowa tej nocy, ta która zdobyła Oscara.


Jowita Dziedzic - Golec specjalnie dla FAN FM o oscarowej muzyce z filmu "Artysta":
Partytura do „Artysty” była moim faworytem właściwie od początku, od kiedy tylko Akademia ogłosiła nominacje. I szczerze kibicowałam francuskiemu kompozytorowi w wyścigu po tę najbardziej pożądaną złotą statuetkę, bo uważam, że w przeciwieństwie do samego obrazu i aktorów, Ludovic Bource i jego muzyka zasługują na nagrodę. Wprawdzie Oscary to istna loteria, w której werdykty potrafią naprawdę zaskoczyć. Poza tym bałam się, że Akademia ulegnie sile nazwiska i statuetka przypadnie w udziale Williamsowi, nominowanemu tym razem aż za dwie partytury, albo powędruje do Shore'a, na fali dużego zainteresowania samym filmem. Na szczęście Oscara zgarnął prawie nieznany Bource, dołączając go do innych „artystycznych” trofeów, bo trzeba podkreślić, że Francuz za muzykę do "Artysty" został już w tym roku nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową oraz Złotym Globem. Muzyka „Artysty” jest przykładem, jak - korzystając z zupełnie klasycznych środków i posługując się klasyczną stylistyką - osiągnąć można efekt, który nie jest w żadnym stopniu zdartą kopią pomysłów, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Bource proponuje nam kompozycje wysmakowane, różnorodne, które w bardzo przemyślany sposób ilustrują film. Co w przypadku filmu niemego jest wyjątkowym wyzwaniem.

Pozdrawiam serdecznie czytelników FAN FM
Jowita Dziedzic-GolecPrezentujemy pełną listę zdobywców Oscarów 2012:


Film - "Artysta"

Aktorka pierwszoplanowa - Meryl Streep ("Żelazna Dama")

Aktor pierwszoplanowy - Jean Dujardin ("Artysta")

Reżyseria - Michel Hazanavicius ("Artysta")
Krótkometrażowa animacja - "The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore"
Krótkometrażowy film dokumentalny - "Saving Face"
Krótkometrażowy film aktorski - "The Shore"
Scenariusz oryginalny - Woody Allen ("O północy w Paryżu")
Scenariusz adaptowany - Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash ("Spadkobiercy")
Piosenka - "Man or Muppet" - "Muppety"
Muzyka - "Artysta"
Aktor drugoplanowy - Christopher Plummer ("Debiutanci")
Efekty specjalne - "Hugo i jego wynalazek"
Film animowany - "Rango"
Film dokumentalny - "Undefeated"
Dźwięk - "Hugo i jego wynalazek"
Montaż dźwięku - "Hugo i jego wynalazek"
Montaż - "Dziewczyna z tatuażem"
Aktorka drugoplanowa - Octavia Spencer ("Służące")
Film nieanglojęzyczny - "Rozstanie" (Iran)
Charakteryzacja - "Żelazna dama"
Kostiumy - "Artysta"
Scenografia - "Hugo i jego wynalazek"
Zdjęcia - Robert Richardson ("Hugo i jego wynalazek")

Ciekawostką jest to, że w tym roku Gala odbyła się w miejscu bez nazwy, gdyż znane dotychczas jako Kodak Theatre, miejsce ceremonii, straciło swoją nazwę po upadku koncernu Kodaka.

W tym roku trzymaliśmy kciuki za Janusza Kamińskiego. Niestety, nie powiodło się Januszowi Kamińskiemu, który był nominowany w tej kategorii za pracę przy filmie "Czas wojny" Stevena Spielberga. Statuetka za najlepsze zdjęcia powędrowała do Roberta Richardsona ("Hugo i jego wynalazek").
Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego zgarnął zaś irański film "Rozstanie", a nie "W ciemności" A. Holland.
Polska reżyserka w wywiadzie dla Pawła Żuchowskiego, amerykańskiego korespondenta RMF FM nie ukrywała niezadowolenia z filmu "Artysta" nazywając go "wydmuszką idiotyczną". Tylko że ta "wydmuszka" zdobyła Oscara aż w 5 kategoriach, w tym za najlepszy film.

Zapis relacji live przygotował także portal Interia.pl
Zapraszamy do prześledzenia wydarzeń z Hollywood. W raporcie interia.pl również recenzje i galeria zdjęć.

83.Ceremonia wręczenia Oscarów
Teatr Kodaka

Krzysztof Leszczyński; Kamil Jastrzębski, FAN FM
Zdjęcia: rmf24.pl
Dźwięk: RMF FM, RMF Classic


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz