Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   III Life Festiwal Oświęcim zakończony
16 maja 2012, 18:00 , aktualizacja 18:05
Pomysłodawcą oświęcimskiego festiwalu jest dziennikarz muzyczny RMF FM, prowadzący POPListę - Darek Maciborek. Od początku patronat medialny nad imprezą obejmują RMF FM i RMF Classic, a koncerty prowadzi Marek Rusinek.

Pierwsza edycja oświęcimskiego festiwalu odbyła się w 2010 roku. Wystąpił wtedy m.in. izraelski zespół reggae Hatikva 6. Rok temu gwiazdami byli Matisyahu i James Blunt.Ideą Life Festival Oświęcim jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi, a w konsekwencji potępienie rasizmu i antysemityzmu.
Przesłanie to wypływa z Oświęcimia, w którym podczas wojny Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, symbol zagłady Żydów i Romów, a także martyrologii Polaków, obywateli sowieckich i przedstawicieli innych narodów.

Podczas czterech dni tegorocznego Life Festival Oświęcim, który odbył się w dniach 10 - 13 maja, zabrzmiała muzyka w różnorodnych odmianach: od rocka, popa, bluesa, po reggae, ska, klezmerów i klasyczną.
Największą gwiazdą był Peter Gabriel. Wystąpili także m.in.: Dżem, Kroke, izraelski rockman Shachar Gilad i brytyjski zespół Maroon Town.

Life Festiwal to nie tylko muzyka.
W Oświęcimiu podczas tegorocznego festiwalu odsłonięty został mural, namalowany przez Andrzeja Pągowskiego. Artysta ma w dorobku ponad tysiąc plakatów, jest też autorem ilustracji do książek i prasy, okładek płyt, scenografii teatralnych i telewizyjnych oraz scenariuszy filmów i teledysków. W tym roku obchodzi 35-lecie pracy twórczej.
Rok temu podczas imprezy odsłonięty został mural wybitnego polskiego malarza i grafika Edwarda Dwurnika.
Zaprezentowała została publiczności także sztuka "Shirley Valentine" w wykonaniu Krystyny Jandy.
To opowieść 40-letniej kobiety, która marzyła o tym, aby zostać stewardessą, ale skończyła jako "kura domowa". Pewnego dnia postanawia jednak coś zmienić w życiu i wyrusza do Grecji.

W serwisie RMFon do zobaczenia jest fotorelacja z 3. Life Festiwalu Oświęcim. Tam też znajdziecie odnośniki do specjalnego serwisu poświęconego festiwalowi oraz do wywiadu Darka Maciborka z Peterem Gabrielem.

Krzysztof Leszczyński, FAN FM, rmfon.pl

Przeczytaj również:
  • II edycja Life Festival Oświęcim (16 marca 2011)
  • Darek Maciborek poleca Life Festival (29 kwietnia 2010)


  •   Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz