5. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie - zapis relacji live
24 maja 2012, 16:20 , aktualizacja 29 maja 2012, 16:01
Zapraszamy do przeczytania zapisu z relacji live przeprowadzonej przez FAN FM z 5. Festiwalu Muzyki Filmowej. Znajdzieci tu dźwięki z anteny RMF Classic, tekty i zdjęcia Biura Prasowego FMF oraz Kraowskiego Biura Festiwalowego.
W niedzielę 27 maja dziennikarze RMF Classic: Urszula Urzędowska, Alicja Myśliwiec i Michał Łanuszka podsumowali 5. Festiwal Muzyki Filmowej w specjalnym wydaniu programu "Bliskie spotkania".
Tuż przed wielkim finałem 5. Festiwalu Muzyki Filmowej, w sobotę 26 maja między 17.00 a 20.00 Urszula Urzędowska i Michał Łanuszka wprowadzali słuchaczy w mroczny koncert w Hali Ocynowni Elektrolitycznnej z udziałem zdobywcy Oscara Elliota Goldenthala.
25 maja między 18.00 a 20.00 Urszula Urzędowska oraz Michał Łanuszka w kolejnym specjalnym programie prowadzonym z Huty im. T. Sendzimira przygotowywali słuchaczy na wielki urodzinowy koncert muzyki Wojciecha Kilara.
W związku z jubileuszem RMF Classic przeprowadził plebiscyt. Wyniki zaprezentowała w sobotnie popołudnie (26 maja, między 15.00 a 16.45) Magda Miśka-Jackowska.
Na trzecim miejscu pod względem oddanych głosów pojawił się "Walc" ("Trędowata").
Na drugim uplasował się "Polonez" z "Pana Tadeusza".
Największym dziełem mistrza Kilara wg słuchaczy RMF Classic okazał się "Walc" z filmu "Ziemia Obiecna".
Spod Hali Ocynowni ArcelorMittal Poland Alicja Myśliwiec i Michał Łanuszka 24 maja między 18.00 a 20.00 na antenie RMF Classic relacjonowali przygotowania do pierwszego koncertu 5.FMF.
Mamy dla Was fragmenty programu.
Materiały Biura Prasowego Festiwalu Muzyki Filmowej oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego
Podsumowanie
Piąta edycja FMF – Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie przechodzi do historii. Jak powiedzieli prowadzący finałowy koncert Magda Miśka-Jackowska i Robert Townson: Na ten festiwal nie wpada się na chwilę, tu zostaje się przynajmniej na trzy dni… Dziękujemy, że byliście z nami!
Nad przebiegiem trzech koncertów tegorocznej, jubileuszowej edycji FMF czuwała blisko 400-osobowa ekipa techniczna. Nad przygotowaniem i realizacją pracowało ponad 650 osób. Nieocenione było wsparcie międzynarodowego grona twórców i wiernej festiwalowej publiczności.
Dziękujemy Wam za tegoroczny FMF. Do zobaczenia za rok!
26 maja
W Wielkim Finale FMF zabrzmiała słynna Symfonia Biomechaniczna. W ten sposób, kolejny raz udało się przekuć muzyczno-filmowe senne marzenia w rzeczywistość. Udało się sprowadzić do Krakowa legendarny tandem artystyczny w składzie: Julie Taymor i Elliot Goldenthal, zdobywców Oskara za film Frida.
W pierwszej części koncertu pod batutą Diego Navarro, rezydenta FMF na co dzień związanego z festiwalem muzyki filmowej na Teneryfie - gdzie Symfonia Biomechaniczna miała swoją europejską prapremierę - w hali ocynowni ArcelorMittal w Nowej Hucie, zabrzmiały najbardziej znane fragmenty sagi science-fiction pt. Obcy. Trzecią część serii (Obcy 3) oprawił muzyką światowej sławy kompozytor Elliot Goldenthal - gość specjalny koncertu finałowego.
To właśnie ta partytura, mroczna i piękna zarazem przyniosła kompozytorowi międzynarodową sławę, choć praca nad tą muzyką nie była usłana różami – jak artysta opowiadał podczas jednej z Akademii Festiwalowych w gronie współtwórców legendy Obcego.
Podczas projekcji na koncertowym ekranie publiczność mogła przyjrzeć się słynnym protoplastom filmowych potworów uchwyconych w grafikach autorstwa H.R. Gigera. Słynny grafik i rzeźbiarz po raz pierwszy udostępnił swoje dzieła zamknięte na co dzień na stałej ekspozycji w H.R. Giger Museum Bar w Szwajcarii.
W drugiej części finałowego koncertu nastąpiło długo oczekiwane spotkanie z Julie Taymor, amerykańską reżyserką musicali, sztuk Szekspira, oper i filmów, uznawaną obecnie za jednego z najważniejszych, współczesnych twórców filmowych. Prywatnie Julie Taymor jest życiową partnerką Elliota Goldenthala. O głębi i wartości ich artystycznego tandemu można było przekonać się słuchając tematów Goldenthala z filmów J. Taymor z takich jak Tytus Andronikus oraz Frida.
Ostatniego dnia festiwalu odbyły sie aż trzy Akademie Festiwalowe.
O godz. 11.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25) spotkanie z udziałem m.in. Toma Tykwera - Pachnidło: Historia Mordercy – od powieści Patricka Sϋskinda do wyboru lokacji scenariuszowych. Spotkanie w ramach konferencji Filmowa Małopolska.
O 13.00 w Kinie Pod Baranami (Rynek Główny 27) – kulisy sukcesu wielkich kompozytorów muzyki filmowej z udziałem m.in. Jana A.P. Kaczmarka,
a o godz. 16.00 - Taymor & Goldenthal – Sztuka Współpracy z udziałem Julie Taymor i Elliota Goldenthala.
25 maja
W Hali Ocynowni ArcelorMittal Poland, zabrzmiały najpiękniejsze, najbardziej znane i zarazem przełomowe dzieła muzyki filmowej wybrane z przepastnej twórczości polskiego kompozytora. Muzyce Wojciecha Kilara towarzyszyły fragmenty filmów wyświetlane na ekranie i życzenia urodzinowe, które spłynęły i z Polski i zza Oceanu.
Koncert rozpoczął się porywającym tangiem z filmu Zazdrość i medycyna w reż. Janusza Majewskiego. To było preludium do prezentacji wybranych tematów Wojciecha Kilara powstałych w latach 70-tych, kiedy to o współpracę z kompozytorem zabiegało wielu polskich reżyserów. Wśród najwierniejszych współpracowników Wojciecha Kilara był wtedy Krzysztof Zanussi. Ten artystyczny duet stworzył ponad czterdzieści filmów. Współpracę z mistrzem partytury, reżyser wspominał w wywiadzie zaprezentowanym w kilku częściach na wielkim koncertowym ekranie. Ile ty tego piękna zaszczepiłeś w nas wszystkich! Jestem Ci bardzo wdzięczny za to co dałeś naszym uszom – mówił Krzysztof Zanussi. Zaraz potem zabrzmiały tematy z filmów Iluminacja, Hipoteza, Kontrakt oraz Bilans kwartalny. W kolejnej części uroczystej gali prowadząca koncert Grażyna Torbicka, odczytała list gratulacyjny od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdana Zdrojewskiego, który wspomniał o nadaniu kompozytorowi - kilka dni temu - Orderu Orła Białego, najwyższego honorowego odznaczenia w Polsce za zasługi dla kultury.
W wielkim finale wieczoru, Chór i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą José Marii Florêncio goszczącego na festiwalu po raz pierwszy, zaprezentowały właśnie wyczekiwaną, kilkunastominutową suitę z filmu Drakula.
Zanim rozpoczął się koncert wieczorny koncert dedykowany jubilatowi, Kilarowi w Kinie Pod Baranami odbyły się Akademie Filmowe:
o 12.00 - Muzyka filmowa i fenomen społeczności fanów muzyki filmowej,
a o godz. 14.00 - Biomechaniczna Symfonia – wokół kultowej sagi "Obcy" z udziałem laureata Oscara Elliota Goldenthala.
Fani muzyki filmowej w Kinie Pod Baranami mogli obejrzeć:
od godz. 15.30 przegląd filmów o Gigerze – HR GIGER DEFINED,
a od godz. 17.30 – druga część przeglądu filmów Julie Taymor (Burza/ The Tempest i Across the Universe).
24 maja
Podczas wieczornego koncertu otwierającego jubileuszową edycję FMF –Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, hala ocynowni ArcelorMittal Poland w Nowej Hucie wypełniona była po brzegi.
Publiczność okazała się niezawodna. Tak samo jak dzieło, które rozpoczęło trzydniową filmowo-muzyczną megaprodukcję z udziałem legendarnych twórców kina i muzyki filmowej. Kraków kolejny raz stał się miastem prawykonania jednej z najpiękniejszych ścieżek dźwiękowych, która zabrzmiała na żywo, symultanicznie z pełną projekcją obrazu. Świadkami wydarzenia były gwiazdy zasiadające na widowni, a wśród nich m.in. Julie Taymor, reżyserka oscarowego filmu Frida oraz Krzysztof Penderecki. A zanim rozpoczął się koncert publiczność odśpiewała Tykwerowi Sto lat - reżyser już po raz drugi obchodził podczas festiwalu urodziny.
Punktualnie w południe w Pałacu Pod Baranami rozpoczęła się konferencja prasowa inaugurująca 5. edycję FMF – Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Za stołem prezydialnym, wraz z organizatorami i przedstawicielami władz miasta, zasiedli kompozytorzy i goście specjalni tegorocznego FMF: Tom Tykwer, Reinhold Heill, Julie Taymor, Elliot Goldenthal i Diego Navarro. Nie mogło zabraknąć festiwalowej tradycji – artyści wspólnie pokroili owocowy tort z logo FMF. Festiwal oficjalnie uznajemy zatem za otwarty!
Rozpoczęta dzisiaj 5. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie potrwa trzy dni (do 26 maja).
W programie trzy wielkie koncerty: światowa premiera symultanicznego wykonania kinowej superprodukcji Pachnidło: Historia mordercy, telewizyjna gala urodzinowa świętującego 80. urodziny Wojciecha Kilara z udziałem jubilata i zaproszonych gości: aktorów, reżyserów oraz wielkich osobowości świata kina, a w finale - Obcy – Symfonia Biomechaniczna. Kino Sztuki i Krwi Elliota Goldenthala – niezapomniane widowisko z udziałem nominowej do Oscara reżyserki filmowej i teatralnej Julie Taymor oraz światowej sławy kompozytora Eliota Goldenthala.
Tradycyjnie już zaplanowano także Akademie Festiwalowe - spotkania z ekspertami, ważnymi producentami muzyki filmowej, dyrektorami muzycznymi wielu cenionych obrazów filmowych, a także z cenionymi dziennikarzami i krytykami muzycznymi.
Festiwalowi towarzyszyć będzie również pasmo filmowe w Kinie Pod Baranami oraz wyjątkowa wystawa – ekspozycja partytur z kolekcji Łukasza Waligórskiego, z autografami takich sław jak John Williams, Alan Silvestri, Marco Beltrami, James Newton Howard, Danny Elfman, James Horner czy Dario Marianelli.
Po raz pierwszy w historii festiwalu, przygotowano także dwupłytowy album. Dzięki współpracy Magnetic Records z amerykańską wytwórnią Varese Sarabande znalazły się na nim utwory kompozytorów-gości Festiwalu, którzy swoją obecnością wielokrotnie potwierdzali rangę tego wydarzenia na międzynarodowej arenie. W tym gronie: Howard Shore, Tan Dun, Tom Tykwer, Joe Hisaishi, Elliot Goldenthal oraz inni.
Krzysztof Leszczyński, FAN FM, FMF, KBF Zdjęcia: Wojciech Wandzel, www.wandzelphoto.com Dźwięk: RMF Classic