Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Michał Lorenc z zadumą, a Michał Ogórek z pogodą ducha - czyli Wielkanoc z RMF CLASSIC
28 marca 2013, 22:27 , aktualizacja 22:29
Słynny kompozytor Michał Lorenc zdradzi, jaka muzyka wywołuje u niego duchowe katharsis, a satyryk Michał Ogórek będzie uczył nas śmiania z siebie samych.

Z kolei dwójka niezwykłych wokalistów - Stanisław Soyka i Halinka Mlynkova - wyzna, jaką muzyką brzmi ich Wielkanoc, a o najważniejszych, „wielkich nocach” w swoim życiu opowiedzą nam m. in. Grzegorz Jarzyna i słynny kardiochirurg prof. Jerzy Sadowski.

Wielki Piątek
Wielkopiątkowe popołudnie, poświęcone tradycyjnie zadumie i rozmyślaniom, słuchacze RMF Classic spędzą w towarzystwie Magdaleny Miśki-Jackowskiej i znanego kompozytora muzyki filmowej - Michała Lorenca. Klimatu popołudnia dopełnią kompozycje gościa programu, a także wybranych przez niego innych twórców muzyki filmowej.

Chwilę potem, o najtrudniejszych momentach życia i wynikających z takich sytuacji doświadczeniach, Alicja Myśliwiec będzie rozmawiać z prof. Tadeuszem Gadaczem - filozofem i religioznawcą, autorem bestsellerowej książki „O umiejętności życia”.

Wieczór zamknie arcydzieło muzyki klasycznej „Siedem Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu” Josepha Haydna.
Jedną z najciekawszych interpretacji przedstawi Wojciech Padjas w świątecznym wydaniu cyklu „Muzyka spod igły”.

Wielka Sobota
Słuchaczom RMF Classic towarzyszyć będzie Urszula Urzędowska. Razem z Jerzym Poznańskim, mistrzem sztuki kulinarnej z Muzeum Pałacu w Wilanowie, opowiedzą o kuchni staropolskiej i o najpiękniejszych smakach i zapachach dawnych polskich Wielkanocy.

O smakach świątecznych opowie też Stanisław Soyka, w popołudniowej audycji Dariusza Stańczuka. W programie także pieśni wielkopostne w interpretacji artysty oraz wspomnienia ze śląskiego świętowania w domu rodzinnym.

Wieczorem przed mikrofonami RMF Classic zasiądą - reżyser Grzegorz Jarzyna, prof. Jerzy Sadowski - jeden z najsłynniejszych, polskich kardiochirurgów, Zofia Gołubiew - dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie oraz augustianin, ojciec Wiesław Dawidowski. Wyjątkowi goście będą opowiadać Magdalenie Miśce-Jackowskiej o Ich Wielkich Nocach.

Sobotni wieczór wypełnią fragmenty jednego z najsłynniejszych utworów świata - oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händela. Wyboru nagrania dokonał wielbiciel szumu czarnej płyty - Wojciech Padjas.

Wielka Niedziela W Wielkanoc gościem RMF Classic będzie prof. Zdzisław Ryn, psychiatra, podróżnik i dyplomata. Razem z Ewą Stanek będą odkrywać tajemnice „Pępka Świata”, czyli owianej tysiącem legend Wyspy Wielkanocnej.

Następnie, w podróż tropem tego co przemija, zabierze słuchaczy fotograf Wojciech Wilczyk. Artysta opowie też o fotografowanych przez lata pielgrzymach z Kalwarii Zebrzydowskiej. Wojciech Wilczyk będzie gościem Eweliny Pacyny.

Wieczorem Dariusz Stańczuk zaprosi na spotkanie z Adamem Szostkiewiczem. Znany dziennikarz i publicysta opowie o frapujących go wątkach w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

A w wielkanocny wieczór gościem Alicji Myśliwiec będzie artystka o ciekawym, artystycznym rodowodzie i szerokich muzycznych horyzontach - Halinka Mlynkowa.

Lany Poniedziałek
W świąteczny poniedziałek sprawdzimy, czy publicysta i satyryk - Michał Ogórek ma poczucie humoru. Na rozmowę o śmianiu się z siebie i innych oraz nauce, która zajmuje się humorem porozmawiamy na poważnie – zaprasza Ewelina Pacyna.

Po południu Urszula Urzędowska przybliży rodzinne zwyczaje ptaków. O niezwykłych ptasich obyczajach i zalotach rozmawiać będzie z Antonim Marczewskim, ornitologiem z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Wieczorem nad potrzebą mierzenia czasu zastanawiać się będą Michał Łanuszka i dr Anna Olszewska, z Katedry Kulturoznawstwa i Filozofii AGH, historyk sztuki, miłośniczka astrologii i średniowiecznych kalendarzy.

Śmigusowy wieczór zakończy Ewa Stanek, prezentując słuchaczom „Wiosenki” - czyli wiosenne piosenki w wykonaniu specjalistek od muzyki wieczornej, czyli: niezapomnianej K.D. Lang, młodej gwiazdki Birdy i maestry Urszuli Dudziak.

Redakcja FAN FM, FAN FM, PR RMF

Przeczytaj również:
  • Wielkanocne propozycje RMF Classic (3 kwietnia 2012)
  • Wielkanoc z RMF Classic (20 kwietnia 2011)
  • RMF Classic na Wielkanoc (6 kwietnia 2009)


  •   Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz