Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Startuje 4. Life Festival Oświęcim PROGRAM FESTIWALU
26 czerwca 2013, 10:27 , aktualizacja 30 czerwca 2013, 09:52
W środę 26 czerwca w Oświęcimiu rozpoczyna się czwarta edycja festiwalu dla pokoju - Life Festival Oświęcim. Oprócz koncertów gwiazd polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej organizatorzy przygotowali szereg imprez towarzyszących. Prezentujemy szczegółowy festiwalowy rozkład jazdy.

Dzień pierwszy: ŚRODA 26 czerwca

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży
11:00 - Warsztaty: Prawa człowieka w sztuce plakatu.


Oświęcimskie Centrum Kultury
17:00 - Otwarcie wystawy “Jestem stąd. Polska wielu narodów”

Wystawa poświęcona jest historii, kulturze oraz obecnym losom mniejszości narodowych i etnicznych mieszkających w Polsce. Pierwsza jej część prezentuje sylwetki przedstawicieli piętnastu mniejszości. Uzupełnieniem materiału są cytaty pochodzące z wywiadów z portretowanymi na wystawie osobami. Część druga wystawy przedstawia natomiast historię i kulturę prezentowanych mniejszości w Polsce na przestrzeni wieków.

19:00 - Spektakl: "Zamach na MoCarta"
Wystawiany na co dzień w teatrze Syrena „Zamach na MoCarta“ w reżyserii Krzysztofa Jaślara, to spotkanie kwartetu smyczkowego o ambicjach kabaretu muzycznego (Grupa MoCarta) z utalentowanym aktorem i wokalistą (Zbigniew Zamachowski) oraz wplątanym w to wszystko jeszcze jednym uznanym artystą – Wojciechem Malajkatem. Całość bawi i skłania do myślenia, widzowie mają okazję usłyszeć zarówno starsze utwory z muzyką i tekstami takich klasyków jak Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Jonasz Kofta, Wojciech Młynarski, jak i twórców młodszego pokolenia – Tomasza Jachimka, Piotra Bukartyka oraz własne.

po spektaklu - Wernisaż wystawy fotografii "Wolność i pokój"
Jest to wystawa prac studentów Katedry Fotografii Wydziału Operatorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej. Jak mówi wykładowca reportażu PWSFTiT w Łodzi, Piotr Wójcik, Fotografie prezentowane na wystawie są próbą interpretacji przez młodych twórców hasła "Wolność i pokój", mającego różne odniesienia historyczne, ale jednocześnie wciąż aktualnego.

Dzień drugi: CZWARTEK 27 czerwca

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu
11:00 - Warsztaty „Przymusowe wysiedlenia: Co byś zrobił, gdyby ktoś kazał Ci opuścić Twój dom?”

Dla osób bardziej wnikliwych i żywo zainteresowanych tematyką praw człowieka, organizatorzy Life Festival Oświęcim przygotowali we współpracy z Amnesty International i Stowarzyszeniem Romów w Polsce warsztaty, które dotyczą społeczności romskich.

Oświęcimskie Centrum Kultury
18:00 - Odsłonięcie murala wg projektu Rafała Olbińskiego

Projekt został wybrany przez Darka Maciborka, dyrektora artystycznego Life Festival Oświęcim. Wybór padł na pomysł opatrzony enigmatycznym tytułem “Błogosławiony spokój nicości”.To kolejny światowej sławy artysta, który zaprojektuje mural z przesłaniem dla LFO. W poprzednich latach podczas festiwalu swoje dzieła odsłaniali osobiście Edward Dwurnik i Andrzej Pągowski. Dzieło Olbińskiego zostało wykonane przez Mikołaja Małka, absolwenta ASP, na ścianie dawnego bunkra z czasów II Wojny Światowej, znajdującego się tuż obok Oświęcimskiego Centrum Kultury.

19:00 - Koncert: Pianohooligan oraz Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Marka Mosia
Piotr Orzechowski – czyli Pianohooligan – rocznik 1990, polski pianista jazzowy i kompozytor, jeden z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Jego działalność artystyczną najlepiej prezentują zdobyte nagrody i wyróżnienia. Pianohooliganowi towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Marka Mosia, w programie m.in. Polymorphia Krzysztofa Pendereckiego.

po koncercie - Wystawa pokonkursowa "Chory, taki sam jak ja"


Dzień trzeci: PIĄTEK 28 czerwca

Koncert na Stadionie Miejskim w Oświęcimiu pod hasłem "Muzyka Świata".
17.00 - Poparzeni Kawą Trzy
zespół muzyczny, w skład którego wchodzą dziennikarze i współpracownicy radia RMF FM, Zet, Eska ROCK, RDC i TVP oraz... organista z Kościoła na Bielanach. Powstali w 2005 roku jako zespół coverowy, mający w repertuarze utwory rosyjskich grup Leningrad i 5Nizza.
W 2011 r. ukazała się pierwsza płyta PK3 zatytułowana "Musculus Cremaster".

18.30 - Jamaram
powstali w 2000 roku w Monachium i obecnie stanowią jedną z najsilniejszych marek na niemieckiej scenie muzycznej. Ich muzyka to niezwykła mieszanka reggae, dub, funk, soul, latin, swing, ska, pop oraz rocka. Ich eksplodujące energią koncerty adresowane są do wszystkich zwolenników dobrej zabawy.

20.00 - Red Hot Chilli Pipers
zespół, łącząc tradycyjne brzmienia szkockich dud z hymnami współczesnego rocka, ustanowił nowy nurt muzyczny – „bagrock” (z ang. bagpipes - dudy), szybko stając się fenomenem na skalę światową. W repertuarze grupy można znaleźć bagrockowe aranżacje przebojów takich legend muzyki jak Deep Purple, Queen czy AC/DC, a także gwiazd współczesnej sceny pop - Robbiego Williamsa czy grupy Coldplay.

22.00 - Perfekt
legenda polskiej muzyki rockowej. Od ponad 30 lat na scenie. Ich kultowe utwory śpiewają kolejne pokolenia. "Nie płacz Ewka", „Chcemy być sobą”, „Ale wkoło jest wesoło” czy „Autobiografia", która stała się nieformalnym Hymnem Polskiego Rocka, to piosenki dobrze znane większości Polaków.

Dzień czwarty: SOBOTA 28 czerwca

Koncert na Stadionie Miejskim w Oświęcimiu, na którym gwiazdą wieczoru będzie STING.

17.00 - Future Folk
projekt, który łączy muzykę taneczną z góralszczyzną. Stanisław Karpiel - Bułecka i Szymon Chyc -Magdzin rodem z Zakopanego wnoszą typowe dla regionu elementy tradycji ludowej, a Matt Kowalsky wzbogaca całość o nowoczesne brzmienia.

17.45 - Kozak System
to muzycy znanego zespołu Haydamaky, będącego symbolem Ukrainy w Europie, ale z nowym wokalistą i nowymi piosenkami. Ich muzyka to połączenie ska, reggae i punku a kozacki charakter zespołu przejawia się w mocnych tekstach i potężnej energii.

19.00 - Monika Brodka
wygrała program “Idol” zdobywając 69% głosów.
Z każdym kolejnym przedsięwzięciem podwyższa swój poziom artystyczny i osiąga coraz większy sukces. Debiutancka i kolejna płyta Moniki już były sukcesami, a jednak największy dotychczasowy sukces w jej karierze przyszedł w 2010 roku wraz z płytą "GRANDA".

20.15 - Ray Wilson
szkocki wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, członek m.in. formacji Genesis oraz Stiltskin. Dzięki sukcesowi Stiltskin, na Raya Wilsona uwagę zwrócili muzycy zespołu Genesis, którzy zaproponowali mu współpracę po rezygnacji Phila Collinsa.

22.00 - Sting, a właściwie Gordon Matthew Sumner

autor niezliczonych przebojów, charyzmatyczny wokalista i instrumentalista, inspirujący kolejne pokolenia naśladowców, to jedna z najważniejszych postaci światowej sceny muzycznej przełomu XX i XXI wieku. Artysta ma na koncie liczne nagrody, w tym te najbardziej prestiżowe: Grammy Awards, Brit Awards, Emmy oraz Złote Globy.

Oto setlista koncertu Stinga podczas Life Festival Oświęcim 2013:

"If I Ever Lose My Faith In You"
"Every Little Thing She Does Is Magic"
"Englishman In New York"
"All This Time"
"Demolition Man"
"Fields Of Gold"
"I Hung My Head"
"Driven To Tears"
"Heavy Cloud No Rain"
"Message In A Bottle"
"The Hounds Of Winter"
"Wrapped Around Your Finger"
"De Do Do Do, De Da Da Da"
"Roxanne"

Bis:
"Desert Rose"
"King Of Pain"
"Every Breath You Take"

Bis II:
"Next To You"

Bis III:
"Fragile".

Wkrótce na naszych stronach fotoreportaż z tego wydarzenia, specjalnego wysłannika FAN FM na Life Festiwal Oświęcim.

Dawid Siwek, FAN FM, lifefestival.pl


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz