Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   „Mistrzowie drugiego planu” - nowy program w RMF Classic
28 października 2013, 15:58 , aktualizacja 18:36
Pierwszy program radiowy opowiadający o pracy ekip filmowych, które współtworzyły najlepsze polskie produkcje ostatnich lat.

Holland, Hoffman, Smarzowski, Więckiewicz i inni... o ludziach bez których nie byłoby filmu w nowym programie RMF Classic.

W programie pokazane zostanie od kuchni kilkanaście planów filmowych najgłośniejszych produkcji ostatnich sezonów, takich jak: "Wałęsa. Człowiek z nadziei", "W ciemności", "W imię", czy "Papusza".
Będziemy mieli okazję podpatrzyć jak funkcjonują filmowe ekipy, od aktorskiej gwiazdy po sekretarkę planu, sprawdzić co jedzą, gdzie śpią i kto poza reżyserem jest dla nich najważniejszy.

Pomysłowaczyni programu, Magda Miśka Jackowska, dziennikarka RMF Classic przeprowadziła wywiady z kilkudziesięcioma przedstawicielami różnych zawodów filmowych. Są wśród nich: dźwiękowcy, operatorzy, kierownicy produkcji, kostiumografowie, charakteryzatorzy, kaskaderzy, kierownicy planu i wózkarze.
To z ich historii powstała niezwykła opowieść o pasjonatach zakochanych w kinie, pełna anegdot i wspomnień o kulisach kręcenia najlepszych polskich filmów.

"Spędziłam na planach filmowych wiele godzin. Zależnie od rozmachu produkcji na zapleczu pracuje nawet kilkaset osób" - wyjaśnia autorka, pomysłodawczyni swojej autorskiej audycji, na którą zapraszać będzie słuchaczy RMF Classic w każdy wtorek, od godziny 17.00.

O swoich ekipach filmowych opowiedzą także najwybitniejsi polscy reżyserzy: Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Jerzy Hoffman, Wojciech Smarzowski, Dorota Kędzierzawska, Jan Jakub Kolski i Marcin Krzyształowicz.
Zdradzą jak dobierają swój zespół, jakie obyczaje, a czasem i przesądy panują na ich planach filmowych.
Nie zabraknie także popularnych i cenionych aktorów: Roberta Więckiewicza, Agaty Kuleszy, Marcina Dorocińskiego czy Mai Ostaszewskiej. "Gwiazdy po raz pierwszy publicznie opowiedzą nie tylko o sobie i swojej pracy, ale o całym sztabie ludzi, który towarzyszy im na planie, ludzi którzy im pomagają, a często także inspirują" – podkreśla autorka, Magda Miśka-Jackowska.

Opowieściom "Mistrzów drugiego planu" będzie towarzyszyć polska muzyka filmowa mistrzów gatunku, m.in. Wojciecha Kilara, Michała Lorenca, Zygmunta Koniecznego, Tomasza Gąssowskiego czy Jerzego Satanowskiego.
Na stronach internetowych rmfclassic.pl powstanie galeria fotosów filmowych Piotra Litwica.

"Materiały do tego programu zbierałam prawie trzy lata - mówi Magda Miśka Jackowska i zaprasza na swój autorski program do RMF Classic.


Cykl "Mistrzowie Drugiego Planu" będzie można usłyszeć w RMF Classic we wtorki, po godzinie 17:00.
Premierowy odcinek 29 października.

Jeśli z jakiś powodów nie będziecie mieli możliwości posłuchać premierowego odcinka, nic straconego. Powtórki wtorkowych programów planowane są na antenie RMF Classic w piątki o 22.00 oraz w niedziele o 14.15.
Polecamy.
Zajrzyj na strone internetową programu - "Mistrzowie Drugiego Planu"

Krzysztof Leszczyński, FAN FM, PR RMF


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz