Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   4. edycja MocArtów - RMF Classic ogłasza nominacje
29 stycznia 2014, 08:24
Redakcja RMF Classic ogłosiła nominacje do czwartej edycji nagród MocArty. Propozycje nominacji zgłaszane były przez słuchaczy, którzy teraz wyłonią laureatów z poniższej listy w specjalnym internetowym głosowaniu, które potrwa od 28 stycznia do 11 lutego.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 3 marca w warszawskim VitkAcu.

Prezentujemy nowinowanych w poszczególnych kategoriach:

CZŁOWIEK ROKU
Agnieszka Holland - za nominację na przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej - jako pierwsza od 25-ciu lat kobieta, za umacnianie marki jaką jest polska kinematografia, oraz za stałą, wysoką pozycję w światowym kinie.

Ewa Błaszczyk - za siłę, która pozwoliła jej przekuć osobiste doświadczenia w pełne poświęcenia działanie na rzecz innych i za determinację w walce o przetrwanie kliniki "Budzik" w Międzylesiu dla dzieci po ciężkich urazach mózgu.

Profesor Adam Maciejewski - Za przeprowadzenie nowatorskiego zabiegu przeszczepu twarzy, zakończonego sukcesem i nagrodzonego "medycznym Oskarem" Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej jako najlepszy zabieg rekonstrukcyjny w 2013 roku. Zespół profesora Maciejewskiego udowodnił, że medycyna też jest sztuką.

Wojciech Smarzowski - za intensywność twórczą, konsekwentne i bezkompromisowe portrety Polski i Polaków, i za to, że jak piszą krytycy "coraz trudniej wytrzymać na jego filmach, ale i tak oglądamy je do końca".

Włodek Pawlik - za mistrzostwo w każdej dziedzinie sztuki muzycznej jaką uprawia. Za zwieńczoną sukcesem nominację albumu "Night in Calisia" z jego kompozycjami do prestiżowej, amerykańskiej nagrody Grammy Awards. A także za fantastyczny wkład kompozytora w propagowanie jazzu, który miejmy nadzieję już wkrótce stanie się dzięki Włodkowi Pawlikowi tak popularny w Polsce jak skoki narciarskie.

WYDARZENIE ROKU
Otwarcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach - Maestro Penderecki we właściwy sobie sposób zrealizował w praktyce to, o czym swego czasu tylko śpiewali bracia Golcowie... Tu, gdzie niegdyś było ściernisko powstało nowoczesne Centrum Muzyki, a plonem jego działalności będą niewątpliwie następcy pana Profesora. To jeden z najlepiej zagospodarowanych kawałków ziemi w Polsce.

Uruchomienie Portalu trzejkompozytorzy.pl -Narodowy Instytut Audiowizualny i zgromadzeni wokół niego znakomici specjaliści wykonali iście benedyktyńską pracę. To dzięki nim powstała największa ogólnodostępna baza dzieł trzech wybitnych twórców wraz z omówieniami i bogatą grafiką. Łącznie ponad 320 nagrań i 380 opisów utworów. Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki i Krzysztof Penderecki mogą wystąpić jednocześnie przed największym audytorium świata, jakim jest Internet.

Otwarcie wystawy "Szuflada Szymborskiej" oraz pierwsza edycja konkursu o Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej - niezwykła kolekcja pamiątek po noblistce. Wystawa, która wzrusza, bawi i zadziwia. Dwa pokoiki w krakowskiej kamienicy Szołajskich, w których zamknięto w szufladach, trudny do zaszufladkowania świat Wisławy Szymborskiej. Nieco bardziej konkretna jest nagroda poetycka Jej imienia, przyznana w tym roku po raz pierwszy. Statuetka oraz 200 tys. złotych – to dość konkretna, choć złośliwi powiedzą – prozaiczna zachęta do bycia poetą. Wystawa "W sercu kraju" - największy z dotychczasowych projektów wystawienniczych Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 150 prac i tyleż samo – jeśli nie więcej – pytań, jakie prowokują. A do tego performansy, wykłady, sesje naukowe, pokazy filmowe i spotkania z ekspertami z różnych obszarów sztuki. A wszystko to w tymczasowej siedzibie Muzeum. Znakomita kontynuacja marszu w kierunku nowego gmachu przy Placu Defilad.

Koncert Stinga na Life Festiwal Oświęcim - co prawda Sting w Polsce to już nie żadna sensacja, ale doskonały koncert legendarnej gwiazdy na niewielkim stadionie miejskim w Oświęcimiu, to wydarzenie, które nie mogło przejść bez echa.
Muzyczne przesłanie Artysty płynące z miejsca, które stało się symbolem zagłady, zabrzmiało bardzo donośnie i znakomicie wpisało się w ideę kolejnej już edycji Life Festival Oświęcim.

MUZYKA FILMOWA
OST Grawitacja (Watertower Music 2013) - Steven Price- w kosmosie nie ma tlenu, nie ma ciśnienia i nie ma grawitacji. W kosmosie słychać tylko bicie serca Sandry Bullock i muzykę, która balansuje pomiędzy rykiem silników promów kosmicznych, a ciszą nieskończonego mroku.

OST Imagine (ZAIR 2013/KINO ŚWIAT) - Tomasz Gąssowski - oryginalny minimalizm, który łapie za ucho klimatycznym brzmieniem niezwykłych instrumentów -egzotycznego hang drumu i rumuńskiej vioary. W obsadzie cała plejada znakomitych polskich instrumentalistów, a więc "imagine it, then you’ll hear it".

OST Koneser (Warner Music Poland, 2013) - Ennio Morricone - nestor kompozytorów filmowych w tym razem w odsłonie subtelnej, tajemniczej i zmysłowej. I nawet jeśli brak olśnień na miarę tematów z "Misji" czy "Cinema Paradiso" partytura tego klasyka pozostaje warsztatowym majstersztykiem i ani przez chwilę nie jest falsyfikatem.

OST Stocker (Warner Music Poland, 2013) - Clint Mansell - specjalista od pobijania dźwiękiem mrocznej strony ludzkiej natury i człowiek z wyobraźnią dźwiękową godną Edgara Allana Poe. Nas przyprawiły o dreszcze sceny, w których główna bohaterka ćwiczy na fortepianie w rytm upiornego metronomu i idziemy o zakład, że bez muzyki Mansella ten thriller ogląda się jak romantyczną komedię z Hugh Grantem.

OST Wielki Gatsby (Universal Music Group, 2013) - Various Artists - zachwycający muzyczny fajerwerk z udziałem z najbardziej gwiazdorskiej ekipy - tym razem poza ekranem. Lana Del Ray, Florence&The Machine, Beyoncé, a do tego zaskakujące covery m.inn Jacka White’a i Emeli Sandé. Nad całością czuwał Jay-Z! Klasyk... RAPU.

RZECZ Z KLASĄ
Projekt architektoniczny budynku muzeum Muzeum Historii Żydów Polskich - za pokazanie możliwości współczesnej architektury, za wyjątkowy kształt i klimat, który w unikatowy sposób łączy przeszłość i przyszłość. Efektowny i wysmakowany projekt jest dziełem fińskiego guru architektury Rainera Mahlamäkiego i tylko zaostrza apetyt w oczekiwaniu na główną ekspozycję Muzeum.

BMW i3 - pierwszy samochód, który nie emituje spalin - za ostateczne rozprawienie się ze skojarzeniem, że samochód musi mieć rurę wydechową! BMW i3 jest pierwszym seryjnie produkowanym samochodem o napędzie w całości elektrycznym, a w jego wnętrzu zastosowano materiały pochodzące z recyklingu. Jeśli do tego dodać nowatorską konstrukcję nadwozia i znakomity design, to mamy do czynienia z absolutnie elektryzującym modelem.

Łazik marsjański z Politechniki Białostockiej - HYPERION - za udowodnienie, że Polacy nie tylko potrafią "wstrzymać Słońce - ruszyć Ziemię", ale - jeśli zajdzie potrzeba - połazić po Marsie.
HYPERION w ub. roku wygrał w Stanach Zjednoczonych zawody University Rover Challenge. Łazik z Białegostoku, jako jedyny wykonał wszystkie zadania powierzone przez komisję sędziowską.

Wydawnictwo "Mundin" Grażyny Kulczyk i Honzy Zamojskiego i jego ekskluzywne książki - za nawiązanie do tradycji solidnego rzemiosła poligraficznego, którego wynikiem jest seria ekskluzywnych książek o sztuce. W tym wypadku stwierdzenie "sztuka dla sztuki" nabiera absolutnie nowego znaczenia i jest książkowym przykładem doskonałości, nadającym się do... druku.

Audiobook Jo Nesbø "Karaluchy" - wspólna produkcja Wydawnictwa Dolnośląskiego i serwisu Audioteka.pl, która nawiązuje do najlepszych tradycji powieści w wydaniu dźwiękowym. Wysmakowana oprawa z autentycznymi odgłosami nagranymi w miejscu akcji powieści, specjalnie skomponowana muzyka oraz znakomite głosy elity polskich aktorów. Superprodukcja filmowa nie powstydziłaby się takiej obsady.
Formularz do głosowania zajdziecie na rmfclassic.pl.

Na tych, którzy zagłosują w plebiscycie czekają pen drivy z limitowanej serii RMF Classic oraz zaproszenia na uroczystość wręczenia nagród.

Mecenasem Głównym MocArtów oraz Nagrody Specjalnej "Bo wARTo!" jest W.KRUK – polska marka jubilerska, która od ponad 170 lat uczestniczy w ważnych momentach naszego życia.

Redakcja FAN FM, FAN FM, PR RMF


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz