Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Wielkanoc w RMF Classic - spotkania po obu stronach życia
16 kwietnia 2014, 23:23
Na krawędzi nieśmiertelności - wielcy transplantolodzy o swojej pracy i muzyka wielkich nieśmiertelnych - Kilara i Góreckiego zagości na antenie RMF Classic w Święta Wielkanocne.

Dotykają i życia i śmierci w jednej z najbardziej niezwykłych dziedzin medycyny – transplantologii. Czyjaś tragedia daje komuś nadzieję, nadzieję na nowe serce, nową twarz.
W świątecznym programie RMF Classic gośćmi Ewy Stanek będzie trzech znakomitych specjalistów w tej dziedzinie: Adam Maciejewski, chirurg rekonstrukcyjny, którego zespół dokonał ostatnio spektakularnych przeszczepów twarzy, a także wybitni kardiochirurdzy – Mariusz Kuśmierczyk i Jerzy Sadowski.

W Wielkanoc w RMF Classic będzie także sporo podróży. Będziemy mogli przenieść się m.in. do niezwykłego miejsca, w którym znajduje się Plac Piłata, płynie potok Cedron i wznosi się góra Syjon. To Wambierzyce, miasto w Kotlinie Kłodzkiej, które dzięki religijności pewnego ekscentrycznego arystokraty ponad 300 lat temu stało się kopią Jerozolimy. Tajemnice miasta, które do dziś intryguje turystów i pielgrzymów, odkrywać będzie Bartłomiej Sury.

Ze znanym podróżnikiem, eksploratorem Australii – Markiem Tomalikiem spotka się Tomasz Piekarski. Będą rozmawiać o świętach spędzanych na krańcach świata. Z kolei Dariusz Stańczuk przyglądnie się nietypowej Wielkanocy w Skandynawii. Opowie o świątecznych wypadach na biegówki i norweskiej modzie na pisanie i czytanie wielkanocnych kryminałów.

Przy zapachu drożdżowej babki do świątecznego stołu usiądziemy z Martą Gessler – znaną restauratorką, projektantką wnętrz i ogrodów. Razem z Alicją Myśliwiec gość weźmie pod lupę szczegóły świątecznego stołu: przypomni znaczenie podstawowych wielkanocnych symboli, opowie o tym jak ze smakiem czerpać z polskiej, wielkanocnej tradycji.

W Wielkanoc w RMF Classic nie także zabraknie wyjątkowej, klimatycznej muzyki. W dwa świąteczne wieczory spotkanie z klasykami muzyki XX wieku – Wojciechem Kilarem i Henrykiem Mikołajem Góreckim.
W Wielki Piątek posłuchamy jednego z najbardziej poruszających utworów Góreckiego, "Symfonii pieśni żałosnych". Ta kompozycja odniosła przed laty bezprecedensowy, komercyjny sukces na całym świecie i stała się wizytówką swojego twórcy. W Wielką Niedzielę usłyszeć będziemy mogli jeden z najpiękniejszych utworów religijnych Wojciecha Kilara "Missa pro pace" - Mszę o pokój.

W Wielką Sobotę Jadwiga Polus zaprasza na spotkanie z dyrygentem, pod którego batutą zostało dokonane pierwsze nagranie muzyki klasycznej na płytę kompaktową. Jeden z największych artystów naszych czasów, Francuz - Maestro Charles Dutoit opowie o pasji podróżowania, miłości do kina i Warszawy.

W Wielką Niedzielę razem z Jowitą Dziedzic-Golec zasiądziemy do Wielkanocnej Uczty Radości – czyli muzyki, która w brzmieniu lub w tytule niesie radość. Śpiewać będą mistrzowie bel canto i gwiazdy popu, nie zabraknie muzyki filmowej i lubianej klasyki.

W Lany Poniedziałek specjalny program zadedykowany będzie legendarnemu twórcy muzyki filmowej Henry Manciniemu, który w kwietniu obchodziłby okrągłą rocznicę urodzin. To kompozytor wielu słynnych tematów, m.in. do "Różowej Pantery" i "Śniadania u Tiffaniego". Człowieka i artystę przypomną Magda Miśka-Jackowska i jej gość, kompozytor i producent muzyczny Tomasz Gąssowski.

Redakcja FAN FM, FAN FM, PR RMF

Przeczytaj również:
  • Wielkanocne propozycje RMF Classic (3 kwietnia 2012)
  • Wielkanoc z RMF Classic (20 kwietnia 2011)
  • RMF Classic na Wielkanoc (6 kwietnia 2009)
  • Wielkanoc w RMF Classic (4 kwietnia 2007)
  • RMF Classic: Niedziela wielkanocna ze Stanisławem Sojką (10 kwietnia 2004)


  •   Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz