Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   "Włosi. Życie to teatr". Książka Macieja Brzozowskiego w księgarniach
8 maja 2014, 21:02 , aktualizacja 21:09
W połowie kwietnia nakładem wydawnictwa Muza ukazał się niezwykły reportaż, którego miejscem akcji jest Republika Włoska, Włochy, Italia, Bel Paese, a bohaterami książki są Włoszki i Włosi we wszystkich sytuacjach, w których najpełniej ujawnia się ich narodowy charakter. Książkę poleca RMF FM.


Włoska teatralność, znana z filmów Felliniego, stanowi główny wątek, za którym podąża Maciej A. Brzozowski. Próbuje on stworzyć zbiorowy portret tej trudnej do zaszufladkowania nacji.

Autor poznaje Włochy i Włochów od wielu lat. Przygląda się ludziom, temu, jak się ubierają i jak mówią, ich zachowaniom tam, gdzie są w swoim żywiole – na piazza, starych zatłoczonych uliczkach miast, w trattoriach i kawiarniach. To właśnie, wg Macieja Brzozowskiego, w życiu prywatnym i publicznym, ujawniają cechy wspólne, łatwo rozpoznawalne w sposobie bycia, niepowtarzalnym stylu, stosunku do jedzenia i kuchni, które odróżniają ich od wszystkich innych.
O tych właśnie specyficznie włoskich cechach i o tym, co przyniosły samym Włochom i dały światu, pisze w swojej najnowszej książce zatytułowanej "Włosi. Życie to teatr".

"Półwysep przypomina wielki zatłoczony plac. Są tu wszyscy. Zatrzymują się na parę dni lub na całe życie, wyjeżdżają, może po to, żeby móc wrócić na starość, osiedlają się, bo czują, że mieszkać mogą tylko tutaj" - pisze Maciej A. Brzozowski.

"Włosi są jak United Colors of Benetton, historia uczyniła z nich mieszankę tyleż barwną co różnorodną. Prędzej poznamy ich po zachowaniu i ubraniu niż wyglądzie czy typie urody. Mało jest chyba na świecie krajów, których mieszkańcy byliby tak trudni do upchnięcia w jednej szufladce. W wypadku Włochów potrzebna jest przepastna szafa. [...] Mnie fascynują od trzydziestu lat i jak na razie uczucie nie słabnie. Mamy okresy lepsze i gorsze. Nie lubimy się i ignorujemy. Albo pozostajemy wobec siebie obojętni. Albo - to raczej jednostronne - przepadamy za sobą i wtedy każde moje wakacje, każde moje wolne dni spędzamy razem" - dodaje autor.

Kraj widziany oczami Macieja Brzozowskiego - "Moje Włochy" to jest coś, czego nie znajdziemy nigdzie indziej, a co w jego kontaktach z Włochami okazało się niepowtarzalne: konkretni ludzie, książki i filmy, miejsca, ich koloryt, zapach i smak prostych potraw.O AUTORZE:

Maciej A. Brzozowski jest tłumaczem i dziennikarzem. Z wykształcenia italianista, obecnie zajmuje się public relations oraz tłumaczeniem włoskiej literatury i filmów. Włochy poznał w czasie studiów, zawodowo w ciągu dwunastu lat pracy w koncernie Fiat oraz prywatnie podczas niezliczonych podróży po prawie całym Półwyspie Apenińskim. Na co dzień pracuje w Grupie Bauer, gdzie pełni funkcję dyrektora ds. public relations. "Włosi. Życie to teatr" jest piątą książką w pisarskim dorobku Brzozowskiego, wcześniej napisał poradnik "ABC dobrych manier", "Sztukę bycia i obycia", "Kazimierz Dolny. Spacerownik", a także "Dobre maniery. krótki kurs dla użytkowników" razem z Joanną Bojańczyk.

Krzysztof Leszczyński, FAN FM, matras.pl, rmf.fm

Przeczytaj również:
  • Dziennikarze RMF Classic blogują (28 czerwca 2011)
  • Brzozowski za Kozłowską w PR RMF (15 stycznia 2008)


  •   Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz