Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   5. edycja MocArtów RMF Classic - nominacje
6 lutego 2015, 19:05 , aktualizacja 19:07
2 lutego na stronie ww.rmfclassic.pl ruszyło głosowanie w 5.edycji Plebiscytu MocArty RMF Classic. Do 15 lutego słuchacze RMF Classic mogą oddać głos na swoich faworytów w 4 kategoriach. Zwycięzców poznamy podczas Gali 9 marca br. w Warszawie.


W tym roku, na podstawie wcześniejszych propozycji słuchaczy, Redakcja RMF Classic nominowała:

Człowiek Roku 2014:

1) Tomasz Kot – za to, że rolą profesora Religi w filmie „Bogowie” trafił do serc (sic!) ponad dwóch milionów Polaków. Tylu widzów obejrzało film do tej pory. Ale w jego przypadku to talent nie tylko od „Bogów” dany. Tomasz Kot od lat konsekwentnie pnie się po szczeblach zawodowej kariery i – jak się wydaje – rok 2014 był dla niego rokiem przełomowym.

2) Prof. Jerzy Limon – za to, że swoim uporem i konsekwencją doprowadził do otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Oficjalna ceremonia otwarcia gmachu Teatru (wrzesień 2014 r.) była to zwieńczeniem wieloletnich starań profesora o powstanie polskiego „Globe Theatre”. Profesor Jerzy Limon – na co dzień anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog - był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność „szekspirowską” - otrzymał m. in. Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera.

3) Olga Tokarczuk za owoc sześciu lat drobiazgowej pracy – Księgi Jakubowe, które były jedną z najważniejszych książek 2014 roku.
Księgi Jakubowe to nakreślony na niemal tysiącu stron obraz wielokulturowej, wieloreligijnej i wielonarodowej XVIII-wiecznej Polski. Książka imponuje rozmachem i ogromną dbałością o szczegóły, nawet takie, jak zapach. Czytać ją można na wielu poziomach, wysupłując za każdym razem inne interpretacyjne wątki. Olga Tokarczuk jest jedną z najpoczytniejszych i najbardziej utytułowanych polskich pisarek, z wykształcenia psycholożka; laureatka Nagrody Literackiej Nike 2008 (za Biegunów), czterokrotnie wyróżniana przez czytelników (to rekord) za: Prawiek i inne czasy (1997), Dom dzienny, dom nocny (1999), Grę na wielu bębenkach (2002) i Biegunów (2008).

4) Aleksander Doba – za upór w... płynięciu do celu. Aleksander Doba to kajakarz, podróżnik i odkrywca. W roku 2014 jako pierwszy człowiek samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk w najszerszym miejscu, używając wyłącznie siły własnych mięśni. W kajaku o nazwie „OLO” pokonał prawie 12 tysięcy kilometrów, płynąc od najbardziej wysuniętego na zachód punktu Europy do wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Doba musiał przy tym lawirować między niekorzystnymi prądami i wiatrami. Lista innych wyczynów polskiego śmiałka jest bardzo długa i mamy nieodparte wrażenie, że na tym nie koniec...

5) Dr Paweł Tabakow – za nadanie słowu „nadzieja” kolejnego pełnego nadziei – znaczenia. Doktor Tabakow - lekarz z Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu - to autor jednej z największych sensacji w świecie medycyny w roku 2014. Kierowany przez niego zespół lekarzy neurochirurgów – jako pierwszy w historii – dokonał przeszczepu tzw. komórek węchowych do uszkodzonego rdzenia kręgowego, przywracając częściowo sprawność sparaliżowanego pacjenta. Niektóre komentarze porównywały tę operację do lądowania człowieka na Księżycu, że już o nagrodzie Nobla nie wspominając...

Wydarzenie Roku 2014:

1) "Bracia Gierymscy", marzec – sierpień 2014 - wspólny projekt Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie - dwie równoległe wystawy wybitnych polskich artystów Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich. MNw Warszawie na pokazało spuściznę po młodszym z braci – Aleksandrze. MN w Krakowie na wystawie udostępniło to, co zachowało się po starszym – Maksymilianie. Pomysł wspólnych wystaw okazał się strzałem w „10”-tkę. W sumie obejrzało je ponad 100 tysięcy osób.

2) Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie POLIN, 24 października 2014 – po 20 latach od zawiązania inicjatywy oficjalnie otwarto gmach i wystawę stałą Muzeum. Placówka powstała dzięki niezwykłemu, jak na polskie realia, finansowemu partnerstwu publiczno - prywatnemu. Już dziś widać, że jest jednym z najważniejszych w Europie centrów edukacji, kultury i dialogu społecznego – współczesnym wehikułem czasu, który, między innymi, dzięki pokazywaniu historii stosunków polsko - żydowskich wytycza drogę na przyszłość.

3) Premiera filmu "Miasto 44" na Stadionie Narodowym, 30 lipca 2014 - ze względu na rozmach było to wydarzenie bez precedensu w historii europejskiej kinematografii - film został wyświetlony na największym ekranie, jaki kiedykolwiek wykorzystano w Europie. Dla widzów, wśród których znaleźli się także żyjący do dziś Powstańcy, było to przede wszystkim wzruszające przeżycie, które wywołało emocje na absolutnie „narodową” skalę.

4) Gala 100 – lecia ASCAP-u w ramach 7. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie - 28 września 2014 – nie było jeszcze nigdy w Polsce takiego koncertu muzyki filmowej, który w jednym miejscu zgromadziłby tylu laureatów Oskara (w tym niektórych jako wykonawców): Hans Zimmer, Dario Marianelli, Patrick Doyle, Elliot Goldenthal i Jan A.P. Kaczmarek. Podczas uroczystej Gali świętowano jubileusz Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP), a sam koncert był niezwykłym wydarzeniem muzycznym, które odbiło się echem także w Hollywood.

5) Historyczne w dziejach polskiej kinematografii pasmo sukcesów i lawina nagród dla filmu "Ida" – rok 2014 przyniósł twórcom filmu niezwykłe pasmo sukcesów - od pięciu Europejskich Nagród Filmowych, przez nominacje do Złotych Globów i w końcu dwóch nominacji do Oscara (za najlepszy film nieanglojęzyczny i dla autorów zdjęć). Do tego dochodzi kilkadziesiąt nagród i wyróżnień na festiwalach filmowych w kraju i na świecie. Jest jednak w „Idzie” coś jeszcze – przywróciła wielu widzom wiarę w to, że legenda polskiego kina wciąż jest żywa.

Rzecz z klasą w roku 2014:

1) Telewizor Samsung UHD HU8500 – tzw. zakrzywiony telewizor – to nie tylko nowinka stylistyczna, ale przede wszystkim technologiczna – obiekt pożądania pasjonatów pikseli, matryc, procesorów, HD, 3D i 4K... To nowy krok ku przyszłości telewizorów, trochę na miarę odkrycia, że Ziemia wcale nie jest płaska.

2) Pióro Montblanc Writers Edition 2014 dedykowane Danielowi Defoe – kolejne z serii poświęconej legendom światowej literatury, tym razem wykonane w hołdzie dla ojca powieści angielskiej. Wszystkie artykuły piśmiennicze z tej serii zostały zaprojektowane tak, aby przypominały twórczość pisarza . Tak jest i tu - kształt pióra przypomina drewnianą łopatkę, faktura i materiał drewno, a na stalówce widnieje papuga, która była wiernym towarzyszem, najsłynniejszego chyba z bohaterów Defoe -Robinsona Crusoe.

3) Mobilna Szklarnia Miejska "Cucumis Mobile" - projekt stworzony dla festiwalu Gdynia Design Days 2014. W założeniu jest to alternatywa dla znikających z urbanistycznego krajobrazu miejskich ogródków działkowych. Mobilna szklarnia to namiastka takiego ogródka, którym mogą opiekować się np. seniorzy. Mini –szklarnia ma niezależny system nawadniania deszczówką i umożliwia uprawę kwiatów lub warzyw w centrach miast. To znakomity sposób na aktywizację starszego pokolenia, a przy tym coś bardzo ciekawie zaprojektowanego.

4) Gmach Filharmonii w Szczecinie - Imponujący projekt architektoniczny autorstwa Estudio Barozzi Veiga, czyli hiszpańsko - włoskiego duetu architektonicznego - Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga. Prawie 13 tysięcy m2 powierzchni, cztery naziemne i dwie podziemne kondygnacje budynku, dwie sale koncertowe z doskonałą akustyką (duża w kolorystyce Słońca, kameralna w kolorystyce Księżyca), 1143 miejsca na widowni, 2500 m2 sufitu i ścian pokrytych szlagmetalem (imitacja złota), posadzka sprowadzana aż z Majorki. Wyglądem przypomina lodowy pałac lub wierzchołek góry lodowej. Fachowcy podkreślają, że to pierwszy tak spójny projekt w Polsce.

5) Multimedialne regały Legalnej Kultury – uliczne, wirtualne biblioteki zawierające ponad 600 zdigitalizowanych książek, filmów, gier i utworów muzycznych. Zbiory te są dostępne dla odbiorców korzystających z urządzeń mobilnych za darmo lub po promocyjnej cenie. Na wirtualnych półkach można znaleźć zarówno filmowe bestsellery, jak i klasykę kina i filmy nieme. Obok muzycznych standardów – przeboje sceny alternatywnej. Poezja sąsiaduje z literaturą kryminalną a jeden z regałów poświęcony jest dokumentom z czasów podziemnej „Solidarności”. Multimedialne regały pojawiły się w 16 miastach Polsce podczas akcji „Kultura na widoku”.
Legalna Kultura to ogólnopolska fundacja, która zajmuje się promowaniem legalnych internetowych źródeł z muzyką, filmem czy grami komputerowymi.

Muzyka Filmowa Roku 2014:

1) "Wataha" (serial HBO) – Łukasz Targosz - za magnetyczny mariaż w muzyce klimatu Bieszczad i emocji, jakie niesie akcja kryminalnego serialu oraz za dreszcze zapisane w nutach.

2) "Grand Budapest Hotel" – Alexandre Desplat - za wytrawny gust muzyczny i klasę, którą niewątpliwie francuski kompozytor pokazał tworząc partyturę do najnowszego filmu Wesa Andersona. Niezwykła precyzja, bardzo charakterystyczne instrumentarium i pełna humoru zabawa rytmiką, to znaki rozpoznawcze ścieżki do „Grand Budapest Hotel”.

3) "Interstellar" - Hans Zimmer - za to, że „gladiator muzyki filmowej” nie upycha w tej partyturze nic na siłę, nie przetwarza tematów za wszelką cenę. Tam gdzie trzeba gra nawet ciszą i subtelnymi brzmieniami. Tematy oparte na ascetycznych dźwiękach fortepianu a zaraz potem boskie organy, które przypominają, jak maleńką cząstką kosmosu jesteśmy. Prawdziwa muzyka wszechświata.

4) "Pani z przedszkola" – Michał Woźniak - za idealne zgranie muzyki z obrazem. Trudno sobie wręcz wyobrazić niektóre sceny, dialogi filmu „Pani z Przedszkola” bez tej głęboko zapadającej w pamięć oprawy muzycznej. 24 kompozycje, które tworzą przemyślaną, mocno zróżnicowaną stylistycznie całość, a przede wszystkim fantastyczny słodko-gorzki temat główny, który kompozytor sprytnie przetwarza i przemyca również w innych utworach.

5) "Miasto 44" - Antoni Komasa - Łazarkiewicz - za stworzenie ścieżki, która wywołuje silne emocje i wzrusza, unikając jednocześnie przesadnego patosu. A także za umiejętne zestawianie w jednej partyturze tradycyjnych brzmień z elektroniką.

Nominacje oraz formularz do głosowania znajdziecie na www.rmfclassic.pl

Redakcja FAN FM, FAN FM, PR RMF

Przeczytaj również:
  • 4. edycja MocArtów - RMF Classic ogłasza nominacje (29 stycznia 2014)
  • MocArty 2013 - nominacje (22 stycznia 2013)
  • Nominacje do MocArtów 2011 (23 stycznia 2012)
  • MocArty RMF Classic 2010 rozdane (23 marca 2011)


  •   Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz