Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   8. Festiwal Muzyki Filmowej - program koncertów głównych
25 lutego 2015, 08:45 , aktualizacja 13 kwietnia 2015, 17:30
25 lutego na antenie RMF Classic w rozmowie z Magdą Miśką-Jackowską program 8. FMF zaprezentował dyrektor artystyczny Festiwalu – Robert Piaskowski.


Tegoroczny Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie odbędzie się w dniach 27-31 maja 2015 roku i współorganizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic.

W tym roku w ciągu trwającego 5 dni Festiwalu usłyszymy muzykę ze świata gier video, z obrazów filmowych Andrzeja Wajdy. Nie zabraknie szekspirowskich adaptacji i oscarowych gości. Bedzie także "Gra o tron" na gali międzynarodowych seriali ostatniej dekady i na zakonczenie - spektakularny finał na pokładzie kosmicznego Enterprise – Star Trek Live in Concert z pokazem laserowym w Tauron Aranie Kraków.

Fani muzyki filmowej muzyczny świat kultowych gier video. Po raz pierwszy w Europie wystąpi zespół Critical Hit skupiający najlepszych solistów tego nurtu.
FMF to także ekskluzywne gale: Scoring4Wajda — z muzyką mistrzów: Kilara, Mykietyna, Komedy i Pendereckiego, Szekspir Symfonicznie, podczas której zabrzmią utwory Elliota Goldenthala, Patricka Doyle’a, Stephena Warbecka i Jocelyn Pook, Międzynarodowa Gala Seriali i na zakończenie monumentalny Star Trek (2009) z muzyką zdobywcy Oscara Michaela Giacchino na żywo w wielkim finale festiwalu.Program 8.FMF przedstawia się następująco:

27 maja (środa), godz. 20:00, Kino Kijów.Centrum - Video game show: Critical Hit.

Liczący już ponad 40 lat rynek gier video to nie tylko legendarne tytuły, fantastyczne historie, kultowe postaci czy dynamiczny rozwój technologii, ale także szczególny i odrębny nurt muzyki funkcjonalnej. Nikogo nie dziwi więc fakt, że świat gier video ma także swoich muzycznych superbohaterów. Jednym z nich jest Jason Hayes — naczelny kompozytor wytwórni Blizzard, twórca muzyki do m.in. Starcraft, Warcraft czy kultowego World of Warcraft. To właśnie Hayes powołał do życia zespół Critical Hit, skupiając wokół siebie solistów, którzy na co dzień nagrywają muzykę do najważniejszych produkcji filmowych i gier video. To prawdziwa plejada osobowości, z których każda ma swoje odrębne fankluby: Sara Andon (flet), Jason Hayes (syntezatory), Tina Guo (wiolonczela elektryczna), Caroline Campbell (skrzypce), Kevin Dooley (perkusja), Salome Scheidegger (fortepian).
Na pierwszym koncercie w Europie i jedynym w Polsce do zespołu dołączy Aleksander Milwiw-Baron (gitara elektryczna). W programie koncertu zabrzmią nowe aranżacje tematów muzycznych do mrocznego Diablo II, epickiego The Elder Scrolls V: Skyrim, a także efektowne tematy z World of Warcraft, Final Fantasy, Legend of Zelda, Kingdom Hearts i Metal Gear Solid. Nie zabraknie także klasycznych tematów gier: Tetris, Pokémon, Super Mario i Angry Birds.

28 maja (czwartek), godz. 19:00, Centrum Kongresowe ICE Kraków - Gala Muzyki Polskiej: Scoring4Wajda.

Scoring4Wajda to pierwszy z cyklu koncertów poświęconych muzyce tworzonej do obrazów najwybitniejszych polskich reżyserów. Koncert będzie próbą opowiedzenia dorobku wybitnego reżysera poprzez pryzmat muzyki wykorzystanej w filmach oraz osobowości kompozytorów, z którymi współpracował. Podczas gali zabrzmią specjalnie przygotowane suity koncertowe tak znakomitych twórców jak: Stanisław Radwan, Wojciech Kilar, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Komeda, Andrzej Korzyński, Paweł Mykietyn czy Krzysztof Penderecki. W programie znajdzie się muzyka pisana do filmów i spektakli Wajdy, m.in.: Wesela, Ziemi Obiecanej, Pana Tadeusza, Zemsty, Smugi cienia, Nocy listopadowej, Niewinnych Czarodziejów, Polowania na muchy, Człowieka z marmuru, Tataraku i Katynia.
Koncert Scoring4Wajda, w wykonaniu Narodowej Orkiestry Polskiego Radia pod batutą Alexandra Liebreicha, zostanie zaprezentowany dwukrotnie: w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz dzień później w Katowicach w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
W trakcie koncertu w ICE Kraków po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda im. Wojciecha Kilara ufundowana przez miasta Kraków, Katowice i Wytwórnię Filmową Alvernia Studios.

29 maja (piątek), godz.20:00, Centrum Kongresowe ICE Kraków - Szekspir Symfonicznie.

Tzm koncertem FMF składa hołd kompozytorom muzyki do najsłynniejszych adaptacji, a uświetnią go swoją obecnością Patrick Doyle, Jocelyn Pook, zdobywca Oscara Stephen Warbeck, a także słynna oscarowa para Julie Taymor i Elliot Goldenthal.
W programie usłyszymy rozpoznawalne tematy Nino Roty z Romea i Julii (1968) i Miklósa Rózsy z Juliusza Cezara (1953), ale również fragmenty baletu Romeo i Julia Siergieja Prokofjewa czy piękną suitę Ennio Morricone z Hamleta (1990). Wydarzeniem będzie polska premiera suit z Henryka IV (2012) i z Oskarowego obrazu Zakochany Szekspir (1998).;br: Szczególne miejsce w programie koncertu zajmuje także muzyka powstała podczas wieloletniej współpracy szkockiego kompozytora Patricka Doyle’a z niekwestionowanym autorytetem szekspirowskiego teatru: Kennethem Branaghiem. Jocelyn Pook — brytyjska kompozytorka, multiinstrumentalistka, znana ze współpracy z takimi artystami jak: Laurie Anderson, Massive Attack, Ryűichi Sakamoto, Peter Gabriel, czy Stanley Kubrick przy ostatnim obrazie Oczy szeroko zamknięte. Podczas koncertu usłyszymy piękną muzykę do Kupca Weneckiego (2004) — pierwszej ekranizacji tego szekspirowskiego dramatu z Alem Pacino i Jeremym Ironsem w roli głównej. W finale koncertu prawdziwa uczta dla fanów muzyki filmowej — światowa premiera wielkiego dzieła symfonicznego zdobywcy Oscara Elliota Goldenthala, który zaprezentuje dzieło oparte na tematach z Tytusa Andronikusa, baletu Otello, mrocznej i elektronicznej Burzy oraz z najnowszego filmu Julie Taymor Sen nocy letniej.
Koncert wykonają Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą znakomitego niemieckiego dyrygenta Christiana Schumanna.

30 maja (sobota), godz.20:00, Tauron Arena Kraków - Międzynarodowa Gala Seriali.

Gala seriali stanowić będzie przegląd najgłośniejszych tytułów ostatnich lat. Pierwsze ogłoszone tytuły to Gra o tron, Rodzina Borgiów i Wikingowie.
Do Polski po raz pierwszy przyjedzie Ramin Djawadi, twórca muzyki do takich filmów jak Equilibrium, Iron Man, Starcie Tytanów, gry video Medal of Honor, a także głośnych telewizyjnych seriali: Skazany na śmierć czy Gra o tron. Ostatni tytuł produkcji HBO przyniósł Djawadiemu ogromną popularność. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych tematów muzycznych ostatniej dekady: wiolonczelowy motyw główny z czołówki serialu docze­ka­ł się nieskończonej ilości przeróbek w wielu stylach muzycznych. Specjalnie na festiwal Dja­wa­di tworzy kilkunastominutową suitę, a jej światowa premiera w Krakowie ma połączyć wszystkie sezony serialu, swobodnie mieszając gatunki, i przywołując fantastyczny świat sagi Pie­śni lodu i ognia Geo­r­ge'a R. R. Mar­ti­na.
Po dwóch latach na FMF powraca Trevor Morris, kompozytor muzyki do wielkich produkcji telewizyjnych, seriali, filmów i gier komputerowych, najbardziej znany ze ścieżek dźwiękowych do seriali historycznych Rodzina Borgiów i Dynastia Tudorów oraz filmu Immortals. Bogowie i herosi. Kolejnym wielkim tytułem oraz kontynuacją współpracy ze scenarzystą i producentem Michaelem Hirstem jest serial History Channel — Wikingowie. To niezwykle precyzyjna rekonstrukcja historii, scenografii, wierzeń i obyczajów Skandynawii, które Morris ilustruje łącząc muzykę symfoniczną i elektroniczną z brzmieniami etnicznymi. Podczas gali usłyszymy światową premierę suity z Wikingów. Gościnnie na koncercie wystąpi Einar Selvik, założyciel zespołu Wardruna, wykonującego folk i ambient inspirowany nordyckim szamanizmem.
Międzynarodowy skład wykonawców, a także Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej i Chór Polskiego Radia poprowadzi uwielbiany przez festiwalową publiczność dyrygent i kompozytor —Diego Navarro.

31 maja (niedziela), godz.15:00, w Centrum Kongresowym ICE Kraków - "BOGOWIE – film z muzyką na żywo".
Po raz pierwszy w historii Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie zaprezentowany zostanie film polskiej produkcji, któremu towarzyszyć będzie muzyka wykonywana symultanicznie.
Obraz "Bogowie" Łukasza Palkowskiego z brawurową rolą Tomasza Kota obejrzało w Polsce ponad 2 mln widzów. To film o pierwszym udanym polskim przeszczepie serca dokonanym przez prof. Religę w Zabrzu.

31 maja (niedziela), godz.20:00, Tauron Arena Kraków – Star Trek Live in Concert.

Na finał festiwalu amerykańska space–opera Star Trek (2009) w reżyserii J.J. Abramsa z monumentalną muzyką zdobywcy Oscara Michaela Giacchino na żywo. Star Trek to jeden z najważniejszych tytułów science fiction. W czasach gdy ludzie zarażeni wizjami Kennedy'ego realizowali sen o podboju kosmosu, załoga statku U.S.S. Enterprise eksplorowała niezbadaną międzygalaktyczną przestrzeń na srebrnym ekranie. Seria Star Trek zajęła szczególne miejsce w kulturze Zachodu, stając się nierozerwalną częścią współczesnej mitologii.
Specjalnie na potrzeby projekcji symultanicznej Giacchino stworzył spory fragment nowej muzyki, której nie usłyszymy w oryginalnej wersji filmu. Ten słynący z rozbudowanych sekcji dętych kompozytor w pełni rozwija potencjał blisko 200-osobowego składu artystów orkiestrowych i chóru. W Tauron Kraków Arena w dwugodzinną podróż w przestrzeń kosmiczną zabierze publiczność Ludwig Wicki wraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia i chórem Pro Musica Mundi.

Na początku marca organizatorzy przedstawią kolejne koncerty w ramach nurtów FMF4Kids oraz alterFMF.

Bilety na festiwalowe koncerty można będzie kupić od 4 marca od godz. 9:00 za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w czterech punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).
Bilety na poszczególne koncerty w ramach programu głównego 8. FMF kosztują od 30 zł do 120 zł.Szczegółowe informacje na stronie internetowej Festiwalu Muzyki Filmowej: www.fmf.fm

Krzysztof Leszczyński, FAN FM, fmf.fm, kbf.pl


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz