Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Wielkanoc 2015 w RMF Classic
2 kwietnia 2015, 22:16 , aktualizacja 22:19
Wielkanoc w RMF Classic to spotkania z niezwykłymi ludźmi i wspaniałe wieczorne koncerty. Rozmowy o cudzie życia z profesorem Januszem Skalskim, o tajemnicach ludzkiego umysłu z profesorem Jerzym Vetulanim i o sekretach drzew rosnących w ogrodzie maestro Krzysztofa Pendereckiego.
W Wielki Piątek po południu (14-18) RMF Classic wspominać będzie Krzysztofa Krauze.
Znakomity reżyser odszedł niedawno, a rocznica jego urodzin (2 kwietnia) jest pretekstem do spotkania z przyjaciółmi artysty i aktorami, którzy zagrali w jego filmach. Magda Miśka-Jackowska spotka się z Łukaszem Maciejewskim, Zbigniewem Walerysiem i Romanem Gancarczykiem. Nie zabraknie muzyki z filmów reżysera.

Wieczorem, od godziny 18.00 stacja przygotowała specjalny repertuar dopasowany do nastroju refleksji i zadumy Wielkiego Piątku.

W Wielką Sobotę przed południem (9-13) Alicja Myśliwiec poszuka recepty na zwabienie do świątecznego stołu całej, nawet tej nieprzepadającej za sobą rodziny. Pomogą jej w tym - Agnieszka Kręglicka – znawczyni kuchni współczesnej i Jerzy Poznański - znawca kuchni dawnej Rzeczpospolitej.

Czy w naszym mózgu istnieje coś, co ma wpływ na naszą religijność? Czy nauka może wyjaśnić przeżycia natury duchowej? W sobotni wieczór (17-21) w rozmowie z Tomaszem Piekarskim postara się odpowiedzieć, na te i inne pytania, profesor Jerzy Vetulani – światowej sławy neurobiolog i biochemik.

Wielkanocną Niedzielę (9-13) Dariusz Stańczuk rozpocznie wizytą w Lusławicach, w dworku kompozytora i dendrologa – maestro Krzysztofa Pendereckiego.
W audycji rozmowy o duchowości Lusławic, miasteczka, gdzie niegdyś nauczali Arianie, a gdzie dziś na zaproszenie Pana Profesora ormiańskie chóry śpiewają liturgiczne pieśni. Będzie też o komponowaniu utworów dedykowanych drzewom i o komponowaniu parku, gdzie aleje tworzą labirynt - symbol zagubienia i poszukiwania...

Kiedy podejmować walkę o czyjeś życie, a kiedy od niej odstąpić? Co to znaczy stracić pacjenta? Jak to jest uczestniczyć w cudzie? Wieczorem w Wielkanocną Niedzielę (17-20) Ewa Stanek–Misiąg zaprasza na poruszającą rozmowę z profesorem Januszem Skalskim - kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - Prokocimiu. To jego pacjentem był mały Adaś, cudem uratowany z głębokiej hipotermii.

W Poniedziałek Wielkanocny, przed południem (9-13), Jadwiga Polus razem z głównym ogrodnikiem Łazienek Królewskich w Warszawie zabierze słuchaczy na niezwykły spacer po budzących się do życia Królewskich Ogrodach.

Poniedziałkowe, wielkanocne popołudnie (13-17) słuchacze RMF Classic spędzą... w lesie! Wiosna to doskonały czas na podpatrywanie zwierząt - jarząbków, lisów, koziołków... Ten niezwykły przyrodniczy teatr będzie można obserwować i podsłuchiwać razem z najlepszymi w Polsce wabiarzami. Tylko oni znają język zwierząt tak dobrze, że potrafią się z nimi porozumiewać. Jak? Sprawdzi Magda Miśka-Jackowska.

Po 17-stej natomiast Urszula Urzędowska udowodni, że w dawnej ludowej tradycji wykorzystywano naprawdę niezwykłe instrumenty a sprawny muzyk grał pięknie na listku, kawałku trawy, kory jak i efektownie strzelał z bata.
Audycja o tym, jak "brzmiały" poszczególne regiony Polski i dlaczego na wystruganej gałązce z jednym otworkiem (piszczałka wielkopostna) mogli grać tylko najwybitniejsi muzycy?

We wszystkie świąteczne wieczory RMF Classic proponuje słuchaczom wyjątkowe koncerty:

- Wielki Piątek od 21.00 wyjątkowy album zatytułowany "LUX" wokalnej grupy Voces8, na którym zebrane zostały kompozycje odnoszące się do światła i to na przestrzeni 400 lat historii muzyki: od Thomasa Tallisa po... Massive Attack.
Zaprasza Jowita Dziedzic-Golec.

- Wielka Sobota od 21.00, w ramach programu "Muzyka spod igły" zabrzmią kompozycje Jeana Christiana Michela.
Zaprasza Wojciech Padjas.

- Niedziela Wielkanocna od 20.00 kolejne spotkanie ze światowej sławy tenorem Piotrem Beczałą. W świątecznym wydaniu "Operowej Niedzieli" śpiewak opowie o swoim najnowszym albumie "The French Collection", który usłyszymy tego wieczoru w całości.
Zaprasza Jadwiga Polus.

- Lany Poniedziałek od 21.00 radować się będziemy wspólnie z Vivaldim doskonale przekomponowanym przez Maxa Richtera. Posłuchamy nieśmiertelnych "Czterech pór roku" w zupełnie nowej odsłonie.
Zaprasza Jowita Dziedzic-Golec.

Redakcja FAN FM, FAN FM, PR RMF


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz