Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   9. Festiwal Muzyki Filmowej w maju - zobacz program
13 stycznia 2016, 19:12 , aktualizacja 14 stycznia 2016, 22:17
9 edycja Festiwalu potrwa pełny tydzień dostarczając tym samym niebywałej rozrywki i nowych muzycznych odkryć. Dziecko Rosemary, Dziewiąte wrota, Matnia; Sicario, Teoria Wszystkiego, Drive, Oblivion; Jak wytresować smoka, Shrek, Król Lew; Indiana Jones i Poszukiwacze Zaginionej Arki, światowa premiera muzyki z gry Wiedźmin 3 – to tylko niektóre z atrakcji.

Tegoroczny FMF rozpocznie się uroczystym koncertem specjalnym: Scoring4Polański poświęconym twórczości filmowej i muzyce z filmów jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów — Romana Polańskiego.
Premiera projektu Scoring4Polański odbędzie się 24 maja 2016 roku w sali koncertowej NOSPR w Katowicach, a następnie 25 maja w Centrum Kongresowego ICE Kraków.
KoncertScoring4Polański jest organizowany wspólnie z Instytucją Kultury Katowice-Miasto Ogrodów i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.
  W programie usłyszymy światowe premiery aranżacji słynnych muzycznych ilustracji. Nie zabraknie jazzowych, melancholijnych bitów Krzysztofa Komedy z filmów Nóż w wodzie, Matnia i Dziecko Rosemary, muzyki Wojciecha Kilara do Pianisty, Śmierci i dziewczyny, czy pięknej wokalizy z filmu Dziewiąte Wrota. Usłyszymy rozpoznawalne tematy Philippe’a Sarde’a z obrazów Tess i Lokator, niezapomniany Frantic Theme Ennia Morriconego, motyw miłosny Jerry’ego Goldsmitha z Chinatown czy znakomitą serią muzycznych ilustracji Alexandre’a Desplata do Wenus w futrze, Autora widmo czy Rzezi. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi belgijski dyrygent i dyrektor muzyczny International Flanders Film Festival w Gandawie, Dirk Brossé.

Koncert inauguracyjny w Katowicach uświetni ceremonia wręczenia drugiej w historii Nagrody Kilara. Ustanowiona przez prezydentów Krakowa i Katowic Nagroda, w Kapitule honorowej której zasiadają Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Roman Polański, przyznawana jest kompozytorowi, który — jak niegdy? jej patron — porusza się w interdyscyplinarnym świecie kina i telewizji stojąc jednocześnie na straży etosu i tradycji sztuki kompozytorskiej.

Festiwalowy czwartek, 26 maja to dwa koncerty kameralne. Najpierw zainaugurowany zostanie nowy cykl — Cinematic Piano, podczas którego młodzi pianiści z kraju i z zagranicy będą prezentowali swoje autorskie interpretacje muzyki filmowej. Cykl zainauguruje Aleksander Dębicz, nazywany "czarodziejem fortepianu". Podczas koncertu zabrzmią kompozycje pochodzące z debiutanckiego bestsellerowego albumu Cinematic Piano Aleksandra Dębicza.

Tego samego wieczoru w ICE Kraków premierowo zabrzmią muzyczne dekonstrukcje i dekompozycje zapomnianej muzyki złotej epoki Hollywood — utworów Bronisława Kapera i Henryka Warsa. Obydwaj twórcy stworzyli soundtracki do ponad dwustu amerykańskich produkcji. Ich twórczość rozciąga się na ponad 30 lat od lat 30-tych do 60-tych XX wieku. Choć bezspornie przyczynili się do rozwoju amerykańskiego filmu, nazwiska te w samej Polsce nie są szerzej znane. Utalentowany polski pianista jazzowy i improwizator Paweł Kaczmarczyk wraz z założoną przez siebie utytułowaną formacją Audiofeeling Trio ma wziąć na warsztat zapomniany repertuar mistrzów hollywoodzkich soundtracków i poddać je twórczej eksperymentalnej dekonstrukcji.

W piątek, 27 maja odbędzie się Gala alterFMF: Drone Sounds w wykonaniu Orkiestry Kameralnej AUKSO pod batutą wybitnego aranżera i dyrygenta muzyki współczesnej, Anthony’ego Weedena. Usłyszymy światowe premiery w aranżacji najsłynniejszych tematów kompozytorów uchodzących za nową falę hollywoodzkiej muzyki filmowej.
Zaproszenie na FMF przyjął także Cliff Martinez — prawdziwa legenda Red Hot Chilli Peppers.
Wieczór uświetni także muzyka jednego z najznakomitszych kompozytorów współczesnych — Jóhanna Jóhannssona. Dronowe brzmienia, potężne masy dźwiękowe i liczne kontrasty — to cechy rozpoznawalnego stylu Islandczyka.
Kolekcję gwiazd Gali alterFMF: Drone Sounds uzupełni prezentacja kultowej ścieżki do najnowszej produkcji serialowej HBO Poland Pakt polskiego kompozytora Łukasza Targosza.

28 maja wieczorem, w monumentalnym wnętrzu TAURON Areny Kraków, bogato ilustrowany klipami do animacji koncert wykonają Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Polskiego Radia prowadzone przez jednego z najbardziej cenionych dyrygentów muzyki filmowej — Maestro Franka Strobela. Zaproszenie do Krakowa przyjęli tacy giganci muzyki do animacji jak John Powell (Jak wytresować smoka, Epoka lodowcowa 2: Odwilż) oraz Harry Gregson-Williams (Shrek, Opowieści z Narnii, Artur ratuje Gwiazdkę). Obydwaj kompozytorzy byli kiedyś członkami prestiżowej Remote Control Productions Hansa Zimmera i często ze sobą współpracują, czego efektem są ścieżki dźwiękowe do takich filmów jak Shrek, Uciekające kurczaki czy Mrówka Z.
W Krakowie po raz pierwszy zabrzmi także suita z muzyką skomponowaną przez wieloletniego przyjaciela FMF Diego Navarro do animacji Odlotowa przygoda.

Kino animowane będzie królowało także kolejnego dnia — 29 maja w samo południe zapraszamy na koncert z cyklu Młodzi na poważnie: Animacje w wykonaniu FMF Youth Orchestra. Powołany przez FMF zespół skupia najbardziej utalentowanych uczniów krakowskich szkół muzycznych. Po raz trzeci wystąpi w pełnym symfonicznym składzie pod dyrekcją Moniki Bachowskiej. Tym razem młodzi muzycy wykonają oryginalne kompozycje do najsłynniejszych animacji studia Warner Bros: Batman, Scooby-Doo, Liga Sprawiedliwych. Wykonają także po raz pierwszy na świecie suitą z Supermana, zamówioną specjalnie na potrzeby tego koncertu u Lolity Ritmanis, Michaela McCuistona oraz Kristophera Cartera, zdobywców Nagród Emmy, kompozytorów grupy Dynamic Music Partners, części studia Warner Bros.

29 maja wieczorem zabrzmi muzyka do nagrodzonej czterema Oscarami superprodukcji Stevena Spielberga. Mowa o filmie Indiana Jones: Poszukiwacze Zaginionej Arki — film z muzyką na żywo — z nominowaną do Oskara kultową ścieżkę dźwiękową Johna Williamsa zostanie wykonany w Krakowie specjalnie z okazji 35-lecia premiery pierwszej części serii filmów fabularnych.
Johna Williamsa nie trzeba nikomu przedstawiać, ale warto podkreślić, że ten kompozytor na swoim koncie ma blisko 50 nominacji do Nagród Akademii i aż 5 Oscarów. Rozpoznawalny Raiders March otwierający ścieżkę dźwiękową z filmu: Poszukiwacze Zaginionej Arki to drugi — po Gwiezdnych Wojnach — najbardziej znany motyw filmowy wszech czasów. Koncert w wykonaniu orkiestry Sinfonietty Cracovii poprowadzi doskonale znany festiwalowej publiczności szwajcarski dyrygent Ludwig Wicki.

Na finał 9. FMF 30 maja 2016, jako wisienka na torcie i prezent dla fanów muzyki do gier —Video Game Show: Wiedźmin 3. To wspólny projekt Krakowskiego Biura Festiwalowego i studia CD Projekt RED, które w maju 2015 roku wydało kolejną część gry opartej na sadze Andrzeja Sapkowskiego. Wiedźmin to jedna z najbardziej znanych postaci współczesnych gier video, a zarazem jeden z największych kasowych sukcesów polskiego przemysłu gier. Na samą trzecią część złożono ponad 1,5 mln zamówień przedpremierowych, a w ciągu zaledwie sześciu tygodni od premiery sprzedano aż 6 milionów kopii.
Autorem ścieżki dźwiękowej do trzeciej części gry jest Marcin Przybyłowicz, kompozytor na co dzień współpracujący z CD PROJEKT RED jako dyrektor muzyczny firmy. Liczne nawiązania do muzyki etnicznej, słowiańskiej oraz kultury wikingów pozwolą słuchaczom przenieść się w mroczny świat fantasy. Koncert wykonają Chór Pro Musica Mundi, Orkiestra Kameralna AUKSO pod batutą Marka Mosia oraz popularny i znany m.in. właśnie ze ścieżki do Wiedźmina zespół Percival, którego specyficzny styl dodatkowo wzmocni etniczny charakter koncertu.Bilety oraz karnety na festiwalowe koncerty dostępne są za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w czterech punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11). Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są RMF Classic, Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. W ciągu tych lat, kiedy jest organizowany zdobył sobie miano największego Festiwalu w Europie i jednego z najlepszych na świecie.
Markę Festiwalu potwierdzają gwiazdy i kompozytorzy, którzy przybywają w tym czasie do Krakowa na zaproszenie organizatorów.

Krzysztof Leszczyński, FAN FM, fmf.fm


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz