Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Startuje 9. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie
22 maja 2016, 13:42 , aktualizacja 13:47
Najsłynniejsze tematy z filmów Romana Polańskiego, jazzowe dekonstrukcje przebojów złotej epoki Hollywood, ambientowe brzmienia, światowe premiery ścieżek do filmów, kompozycje mistrzów do animowanych hitów kinowych, światowa premiera muzyki do popularnej gry komputerowej oraz gwiazdy światowego kina i muzyki – to wszystko czeka na fanów muzyki filmowej w Krakowie od 24 do 30 maja 2016.


"Dziecko Rosemary", "Tron: Rebelia", "Sicario", "Teoria Wszystkiego", "Drive", "Jak wytresować smoka", "Shrek", "Kraina Lodu", "Indiana Jones: Poszukiwacze Zaginionej Arki", światowa premiera muzyki z gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon" – to tylko niektóre z atrakcji, które zaplanowali organizatorzy na 9. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie.
Jednym z organizatorów najlepszego festiwalu poświęconego muzyce filmowej jest Radio RMF Classic.

25 maja Gala Muzyki Polskiej: Scoring4Polański. Gościem specjalnym będzie tegoroczny laureat Nagrody Kilara - Alexandre Desplat.

Światowe premiery elektroniczno-symfonicznych tematów filmowych

27 maja na Gali alterFMF: Drone Soundsusłyszymy najsłynniejsze tematy muzyczne kompozytorów uchodzących za nową falę muzyki filmowej m.in. Josepha Trapanese („Wierna”i „Zbuntowana”z serii „Niezgodna”), znanego ze swojej współpracy z zespołem Daft Pank, której efektem jest muzyka do „Tron: Dziedzictwo” oraz rockowo-elektroniczną formacją M83, co zaowocowało ścieżką dźwiękową do filmu „Oblivion”. W Krakowie pojawią się także: Cliff Martinez — legenda Red Hot Chilli Peppers, autor minimalistycznych elektroniczno-symfonicznych aranży do kultowych filmów „Drive”, „Tylko Bóg wybacza” czy zbierającego znakomite recenzje podczas trwającego Festiwalu w Cannes „The Neon Demon”(najnowszy film Nicolasa Windinga Refna) orazJóhann Jóhannssonjeden z najznakomitszych współczesnych kompozytorów, który zaprezentuje nominowaną do Oscara ścieżkę do „Teorii wszystkiego” oraz suity do „Sicario”i „Prisoners. Demon”. Kolekcję gwiazd alterFMF uzupełni premierowa prezentacja kultowej ścieżki do najnowszej produkcji serialowej HBO Poland „Pakt” polskiego kompozytora Łukasza Targosza.

Animacje, Indiana Jones i Wiedźmin – trzy wielkie koncerty w monumentalnym wnętrzu TAURON Areny KrakówNa Gali Muzyki Filmowej: Animacje 28 maja pojawi się gigant muzyki do animacji - Harry Gregson-Williams („Shrek”, „Opowieści z Narnii”, „Artur ratuje Gwiazdkę”). Usłyszymy także utwory z: „Krainy Lodu”, „Smerfów”, „Mrówki Z”, „Jak wytresować smoka”, „Epoki Lodowcowej 2: Odwilż” czy „Strażników marzeń”. W Krakowie pojawi się również znakomity Heitor Pereira, autor muzyki do takich animacji jak: „Minionki rozrabiają”, „Minionki”, „Jak ukraść księżyc” czy „Angry Birds”, których światowe premiery usłyszymy na gali w Krakowie. Muzyczny przebój „Kolorowy wiatr” z kultowej animacji „Pocahontas” wykona niekwestionowana gwiazda polskiej estrady, gość specjalny 9. FMF – Edyta Górniak.

Indiana Jones: Poszukiwacze Zaginionej Arki — film z muzyką na żywo — z nominowaną do Oskara kultową muzyką Johna Williamsa zostanie wykonany w Krakowie 29 maja. Rozpoznawalny „Raiders March”otwierający ścieżkę dźwiękową z filmu to drugi — po „Gwiezdnych Wojnach” — najbardziej znany motyw filmowy wszech czasów. To sztandarowe dzieło Kina Nowej Przygody. W postać Indiany Jonesa, archeologa i poszukiwacza przygód, wcielił się brawurowo Harrison Ford. Już po raz czwarty w ofercie programowej FMF znalazła się produkcja, która umożliwi osobom niedowidzącym i niewidomym uczestnictwo w wydarzeniu i odbiór koncertu za pomocą techniki audiodeskrypcji.

30 maja na finał – genialne show! Tegoroczna kontynuacja pasma "Video Game Show" zachwyci muzyką z wyróżnionej ponad 800 nagrodami gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Koncert zostanie zwieńczony specjalną aranżacją znanej ze zwiastuna “A night to remember“ kołysanki „Lullaby of Woe”, którą zaśpiewa jedna z najciekawszych i najzdolniejszych polskich wokalistek – Monika Brodka. To wspólny projekt Krakowskiego Biura Festiwalowego i studia CD Projekt RED, które w maju 2015 roku wydało kolejną część kultowej gry „Wiedźmin”.

Spotkania z najwybitniejszymi specjalistami z zakresu muzyki filmowej, wyjątkowy recital kompozytorów prowadzony przez Varèse Sarabande, dźwięki Puszczy Białowieskiej, pyszna kawa serwowana przez sponsora festiwalu oraz Muzyczna Księgarnia Festiwalowa - to wszystko czekać będzie w Centrum Festiwalowym, w sercu Krakowa, w Pałacu Krzysztofory przy ul. Szczepańskiej 2, które będzie w tym roku miejscem wszystkich wydarzeń towarzyszących 9. edycji FMF.

Pełny program koncertów oraz wydarzeń towarzyszących znajdziecie na stronach internetowych Festiwalu - www.fmf.fm

Organizatorami Festiwalu są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic.

Redakcja FAN FM, FAN FM, fmf.fm


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz