Abel Korzeniowski, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich kompozytorów będzie gościem FMF już po raz drugi – podczas 6. edycji Festiwalu (2013) jego utwory zabrzmiały na uroczystej Gali urodzinowej RMF Classic.
W planach jest także otwarte spotkania z kompozytorem, w sobotę 20 maja w Akademii Krakowskiej.
Podczas drugiego dnia festiwalu (18 maja 2017) wieczorem w ICE Kraków odbędzie się pierwszy na świecie pokaz filmu "
Niekończąca się opowieść" wykonanego z muzyką na żywo. Gościem będzie niemiecki kompozytor i saksofonista Klaus Doldinger. Spotka on się także wcześniej z festiwalową publicznością w Pałacu Krzysztofory.
Trzeciego dnia Festiwalu (19 maja 2017) wieczorem klimatyczny fortepianowy koncert przepełniony rozpoznawalnymi tematami europejskiego kina.
Wieczorem w Sali Teatralnej ICE Kraków druga odsłona cyklu "
Cinematic Piano", zainaugurowanego w ubiegłym roku przez polskiego pianistę Aleksandra Dębicza.
W tym roku w kameralny świat muzyki filmowej przeniesie nas francuski pianista i kompozytor Jean-Michel Bernard – autor kilkudziesięciu ścieżek dźwiękowych (m.in. „Jak we śnie” Michela Gondry’ego czy „Paryż-Manhattan” Sophie Lellouche).
Późnym wieczorem (g. 22.00) na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego, przy Dworcu Głównym PKP wystąpi
słynny producent muzyczny, kompozytor i DJ, ojciec Electronic Dance Music, zdobywca trzech Oscarów, czterech Złotych Globów i czterech nagród Grammy – włoski artysta Giorgio Moroder, który po trzydziestu latach przerwy wrócił za konsolę. Poprowadzi on pierwszą w historii Festiwalu imprezę „Dance2Cinema: Midnight Express Party with Giorgio Moroder”. Wstęp wolny. Wcześniej będzie okazja spotkać sie z nim w Pałacu Krzysztofory na otwartym spotkaniu dla publiczności.
Sercem tegorocznego 10. Festiwalu będzie jubileuszowa Gala Muzyki Filmowej "
All is Film Music" w TAURON Arenie Kraków (sobota, 20 maja). Podczas Gali usłyszymy wszystko to, co budowało markę FMF przez lata: zabrzmią suity z kultowych produkcji filmowych i seriali telewizyjnych przygotowane specjalnie na ten wieczór przez mistrzów tego gatunku.
„
FMF zawsze był świętem różnorodności form, gatunków i stylów, a zarazem spotkaniem branży filmowej z wielotysięczną publicznością. Na naszym festiwalu wszystko jest możliwe i dozwolone. Urodzinowa gala odbędzie się nie tylko pod znakiem sentymentalnych powrotów wielkich kompozytorów, ale także będzie okazją do odkrywania muzyki kolejnych serialowych hitów ostatnich sezonów” — zaprasza dyrektor artystyczny Festiwalu Robert Piaskowski.
Usłyszymy więc legendarne tematy muzyczne z kultowych filmów akcji, ale także najpopularniejsze ścieżki dźwiękowe z seriali telewizyjnych oraz gier video.
W programie Gali znalazły się m.in.: „La La Land” Justina Hurwitza, „Gwiezdne wojny” Johna Williamsa, „Władca Pierścieni” Howarda Shore’a, „Marzyciel” Jana A.P. Kaczmarka, „Dom grozy” Abla Korzeniowskiego, „Incepcja” Hansa Zimmera, „Igrzyska śmierci” Jamesa Newtona Howarda, „Power Rangers” Briana Tylera.
Oscarowi goście Gali – Howard Shore i Jan A.P. Kaczmarek – przypomną dawne wzruszenia związane z festiwalowymi wykonaniami ich muzyki filmowej. Suita z trylogii „Władca Pierścieni” zabierze słuchaczy w sentymentalną podróż do początków FMF w 2008 roku, kiedy po raz pierwszy usłyszeli ją na krakowskich Błoniach. Z kolei tematy z „Marzyciela” Jana A.P. Kaczmarka zaprowadzą nas do industrialnego wnętrza Hali Ocynowni ArcelorMittal.
Kolejny gość sobotniego wieczoru – amerykański multiinstrumentalista Brian Tyler – zaprezentuje festiwalowej publiczności najświeższe kompozycje: główny temat z czwartej odsłony gry video „Assassin's Creed: Black Flag” oraz suity z hitów światowego kina i telewizji, takich jak kasowy serial „Szybcy i wściekli”, kontynuacje przygód superbohaterów z komiksów Marvela „Iron Man III” i „Avengers: Czas Ultrona”, francusko-amerykański thriller „Iluzja” oraz słynne fantastyczne kino akcji „Wojownicze żółwie Ninja”.
W repertuarze uroczystego koncertu podsumowującego pierwszą dekadę FMF nie braknie legendarnych tematów ze światowych superprodukcji kina oraz telewizji. Będzie zatem suita z „Gwiezdnych wojen” Johna Williamsa.
Dla miłośników seriali – mroczna muzyka z „Domu grozy” Abla Korzeniowskiego, przejmujące tematy z „Fargo” oraz „Długiej Nocy” Jeffa Russo (na perkusji zagra sam kompozytor), suita Seana Callery’ego z amerykańskich produkcji telewizyjnych „Homeland” i „24” (w interpretacji jazzbandu pod przewodnictwem autora ścieżki dźwiękowej), transowy „Belfer” polsko-bułgarskiego kompozytora Atanasa Valkova (uczestnika FMF Master Classes) oraz cykl fantasy „The Emerald City”, autorstwa Trevora Morrisa — gościa festiwalu i jurora obecnej edycji międzynarodowego konkursu o statuetkę Young Talent Award.
Polskie kino reprezentowane będzie także przez kryminał „Sługi Boże” Mariusza Gawrysia z nastrojową muzyką Macieja Zielińskiego.
I wreszcie, w charakterze wisienki na torcie, nagrodzony sześcioma Oscarami 2017 „La La Land” Damiena Chazelle, z wyróżnioną przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej muzyką kalifornijskiego twórcy Justina Hurwitza.
Wszystkie kompozycje usłyszymy w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i chóru Pro Musica Mundi – całość poprowadzi zdobywca tytułu Ambasadora FMF Diego Navarro oraz goście 10. FMF: Abel Korzeniowski, Jeff Russo i Trevor Morris.
Nagrody festiwalowe:
Wszechstronność gatunkowa, wierność tradycyjnej sztuce komponowania, sprawne posługiwanie się indywidualnym i rozpoznawalnym językiem muzycznym, kreatywne operowanie kolorystyką dźwiękową – to wybitne cechy warsztatu kompozytorskiego, które zdecydowały o uhonorowaniu Howarda Shore’a tytułem laureata
Nagrody im. Wojciecha Kilara. Zdobywca Oscara za muzykę i piosenkę do filmów „Władca Pierścieni: Powrót Króla” oraz „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” Petera Jacksona. Laureat trzeciej w historii Nagrody im. Wojciecha Kilara odbierze statuetkę podczas koncertu ALL IS FILM MUSIC — Gala Jubileuszowa – centralnego wydarzenia dziesiątej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Z lauratem nagrody festiwalowa publiczność będzie miała okazję spotkać się w sobotę o 12.30 w Pałacu Krzysztofory. Wieczorem, podczas Gali zabrzmią suity z trylogii „Władca Pierścieni”.
Laureatów dwóch pozostałych wyróżnień poznamy w festiwalową sobotę - tytuł
Ambasadora FMF - przeznaczoną dla przyjaciół Festiwalu, którzy oddają muzyce filmowej energię i serce oraz budują połączenia branżowe i rangę Festiwalu Muzyki Filmowej w kraju i na świecie oraz zdobywcę statuetki
Young Talent Award, która zostanie wyłoniona spośród dwudziestu uczestników FMF Master Classes przez międzynarodowe jury pracujące pod przewodnictwem prof. Daniela Carlina.
W niedzielę (21 maja), w samo południe, zgodnie z festiwalową tradycją zagra FMF Youth Orchestra pod batutą Moniki Bachowskiej – powołany do życia przez organizatorów FMF zespół, złożony z najbardziej utalentowanych uczniów krakowskich szkół muzycznych. Młodzi muzycy podejmą się tym razem nie lada wyzwania – w Centrum Kongresowym ICE Kraków, w czterdziestą rocznicę premiery filmu, wykonają kultową muzykę Johna Williamsa do space opery "Gwiezdne wojny" George’a Lucasa. Koncert "
FMF Youth Orchestra Plays Star Wars jest organizowany przy współpracy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Filmowej na Teneryfie FIMUCITÉ. „Gwiezdne wojny” w wykonaniu FMF Youth Orchestra zabrzmią ponownie 23 maja 2017 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Warto podkreślić, że aranżacje orkiestrowe powstały pod okiem samego Johna Williamsa.
Na finał jubileuszowej edycji FMF (niedziela, 21 maja) zaplanowano spektakularne wydarzenie: symultaniczny pokaz superprodukcji Jamesa Camerona "
Titanic" z oscarową muzyką Jamesa Hornera wykonywaną na żywo. Filmowa opowieść o jednej z największych katastrof minionego stulecia to jedna z zaledwie trzech produkcji w historii światowego kina, które zdobyły aż jedenaście statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej. W TAURON Arenie Kraków „Titanic” zabrzmi w pełnej wersji symfonicznej – Sinfoniettę Cracovię poprowadzi szwajcarski dyrygent Ludwig Wicki. Festiwalowa prezentacja superprodukcji Camerona zbiega się z 20. rocznicą premiery filmu.
Tak przestawia się program głównych wydarzeń 10. Festiwalu Muzyki Filmowej. Jednak ten Festiwal, to nie tylko duże koncerty, ale również liczne spotkania z twórcami, kompozytorami oraz warsztaty dla dorosłych i dzieci oraz inne wydarzenia, które jemu towarzyszą.
Wśród tegorocznych imprez towarzyszących znajdziemy m.in.:
-
projekcje filmowe
21 maja polska premiera filmu „Score” – dokumentu o pracy kompozytorów w Hollywood, darmowy recital gości kompozytorów w ramach debaty wytwórni Varese Sarabande, kino plenerowe, warsztaty filmowo-muzyczne dla najmłodszych i potańcówka na barce.
Plenerowy pokaz filmu „Top Gun” Tony’ego Scotta z Oscarową piosenką goszczącego w tym roku na FMF legendarnego Giorgio Morodera, zaplanowany został na poniedziałkowy (22 maja) wieczór na placu pod Wawelem (ul. Powiśle 11).
-
warsztaty
W tym roku nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych — warsztaty muzyczne „Watch That Sound”, przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych (od 6 do 12 lat) i stwarzające niepowtarzalną okazję do wniknięcia w głąb tajemniczego świata fantazji i skomponowania własnej muzyki do filmu.
Muzeum Etnograficzne w Krakowie przygotowało cykl warsztatów inspirowanych pozycjami w programie FMF — „Gwiezdnymi wojnami” i „Niekończącą się opowieścią”. Będą to m.in. humorystyczny mini-wykład dla dzieci i rodziców dotyczący prozy niemieckiego twórcy Michaela Endego (autora ikon literatury dziecięcej, w tym „Niekończącej się historii”, „Kuby Guzika” i „Momo”), warsztaty z zakresu etnografii międzygalaktycznej (projektowanie własnego statku kosmicznego, wyścigi międzygalaktyczne) oraz spotkanie poświęcone fantazyjnym opowieściom i baśniowym stworom (próba skonstruowania własnej „Niekończącej się historii”).
-
spotkania z kompozytorami
Polski twórca na stałe pracujący w Hollywood i podwójnie nominowany do Złotego Globu, Abel Korzeniowski, spotka się z miłośnikami swojej muzyki w Akademii Muzycznej w Krakowie, w ramach panelu „Questions and Answers” (Q&A).
Na pytania publiczności odpowiedzą także: laureat Oscara Howard Shore, niemiecki saksofonista i kompozytor Klaus Doldinger, francuski pianista Jean-Michel Bernard, amerykański twórca Brian Tyler oraz włoski producent i DJ Giorgio Moroder. Mistrzowie muzycznej oprawy seriali – Trevor Morris, Łukasz Targosz, Bartek Chajdecki i Maciej Zieliński – opowiedzą o kuluarach współpracy z reżyserem oraz producentem telewizyjnym. Jak co roku osobne pasmo poświęcimy słynnej wytwórni Varese Sarabandé – o życiu partytury filmowej po opuszczeniu studia nagrań będzie mówiła amerykańska flecistka Sara Andon oraz kompozytorzy związani z wytwórnią.
Pełny program koncertów głównych, spotkań, warsztatów oraz innych wydarzeń towarzyszących 10. Festiwalowi Muzyki Filmowej w Krakowie znajdziecie na stronach www.fmf.fm/program
Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic.
12 maja ukazała się na rynku 6 już płyta FMF. Wśród kompozytorów, których utwory znajdziemy na albumie, znalazły się największe gwiazdy m.in: Giorgio Moroder, Abel Korzeniowski, John Williams, Jan A.P. Kaczmarek czy Howard Shore.
Płyta zapowiada tegoroczną, jubileuszową 10. edycję największego święta muzyki filmowej na świecie – Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Znalazły się na niej suity z kultowych produkcji, takich jak: „Midnight Express ”, „Emerald City”, „Fargo”, „Penny Dreadful ” czy „Escape From Tomorrow”. Na krążku nie zabraknie utworów z topowych filmów fantasy, jak: „The Lord of The Rings”, „Star Wars” czy „The NeverEnding Story”. Nie zabraknie także tematu muzycznego z „Titanica”
Producentem krążka jest doskonale znany bywalcom Festiwalu Muzyki Filmowej Robert Townson. Płyta powstała we współpracy z największą wytwórnią muzyki filmowej na świecie – Varese Sarabande Records i największą firmą fonograficzną na polskim rynku – Universal Music Polska.
Album jest do nabycia w dobrych sklepach muzycznych, salonach Empik, a także podczas 10. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie w Centrum Festiwalowym (Pałac Krzysztofory) na stoisku Music Corner, w cenie - 38 zł.