Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Darek Maciborek i RMF FM zapraszają na Tauron Life Festiwal Oświęcim /aktualizacja programu/
4 marca 2018, 11:22 , aktualizacja 20 maja 2018, 07:52
Dziewiąta edycja festiwalu o wyjątkowym pokojowym przesłaniu odbędzie się w dniach 14-16.06.2018. W tym roku gwiazdą TLFO będzie mistrz gitary - Carlos Santana. Festiwal zakończy koncert "Punk Alive".

Fani dobrego rocka i muzyki, którą rządzą emocje, już teraz powinni zarezerwować sobie termin 15 czerwca. Właśnie wtedy sceną Tauron Life Festival Oświęcim zawładnie szaman gitary, Carlos Santana.
"Muzyka może być spoiwem łączącym ludzi. Tak brzmi wielkie przesłanie, które słyszę, odkąd byłem nastolatkiem, i w które wciąż wierzę" – napisał Carlos Santana w swej autobiografii “Uniwersalny Ton. Historia mojego życia”.
Te słowa doskonale wpisują się w ideę TLFO, festiwalu który jest wielkim świętem pokoju, tolerancji i budowania relacji ponad podziałami. Już w czerwcu ze sceny stadionu oświęcimskiego MOSiR-u popłyną dźwięki „Smooth”, „Samba Pa Ti”, „Maria Maria”, „Corazon Espinado” i innych hitów jednego z najważniejszych artystów w historii rocka.

Pochodzący z Meksyku, a mieszkający w Kalifornii Carlos Santana znalazł się w elitarnym gronie najlepszych gitarzystów wszech czasów według magazynu „Rolling Stone”. Ma w dorobku 10 nagród Grammy i miejsce w Rock and Roll Hall of Fame. Wydał przeszło 30 albumów studyjnych – podpisanych własnym nazwiskiem lub nazwą kierowanego przez siebie zespołu Santana – a do tego kilkadziesiąt kompilacji i płyt koncertowych. Nagrywał piosenki wspólnie z takimi gwiazdami, jak Michael Jackson, Eric Clapton, Shakira, czy Miles Davies. Fragmenty jego przebojów samplowali inni artyści, m.in. DJ Khaled, który wykorzystał motyw z „Maria Maria” w kawałku “Wild Thoughts” nagranym wraz z Rihanną i Brysonem Tillerem.

Tego dnia na Stadionie MOSiRu w Oświęcimiu zagrają również:
- Alvaro Soler - hiszpański wokalista i autor piosenek. Swoją karierę rozpoczął w 2010 roku; mając 19 lat założył z bratem i kolegą zespół grający indie pop i muzykę elektroniczną.
- Blue Cafe - zespół został założony w 1998 roku przez Pawła Rurak-Sokala (kompozycje instrumenty klawiszowe, gitara). Aktualnie w jego skład wchodzą także Dominika Gawęda (wokal i teksty), Sebastian Kasprowicz i współpracujący na stałe Michał Grott, Piotr Kolasa oraz Wojtek Miecznikowski.
- Vera Jonas - węgierska wokalistka, gitarzystka i autorka tekstów. Podczas studiów muzycznych w Londynie została wytypowana do udziału w amerykańskim, rządowym programie OneBeat.

W sobotę, 16 czerwca na stadionie MOSiRu odbędzie się koncert "Punk Alive".
Wyjątkowy koncert będzie miał stosowną oprawę w postaci punk rockowego miasteczka ze stanowiskami odsłuchowymi, sprzętem z epoki oraz setkami winyli i kaset. Fani będą mogli przybić tam piątki ze swoimi ulubionymi artystami. Podczas bezprecedensowego wydarzenia w historii polskiej muzyki na jednej scenie pojawią się ikony polskiej sceny punkowej: Kazik, Siczka, Darek Malejonek, Tomasz Budzyński, Kefir, Smalec, Jeż i Raga oraz zaproszeni goście, m.in. Ania Rusowicz.Na wielki finał Tauron Life Festival Oświęcim 2018 wystąpią, po dwóch latach od ostatniego koncertu w Polsce, grupa Europe. Z pewnością dla oświęcimskiej publiczności zagrają swoje największe hity jak też zupełnie nowy materiał. Tysiące osób pod sceną będą miały okazję odśpiewać niezapomniany przebój “The Final Countdown”, ale szwedzki zespół zaprezentuje także świeże kompozycje z płyty „Walk the Earth” wydanej w październiku.
Zespół Europe powstał w 1979 roku z inicjatywy wokalisty, Joeya Tempesta. W skład grupy wchodzą również John Norum (gitara), Mic Michaeli (klawisze), John Leven (gitara basowa) oraz Ian Haugland (perkusja). W 1992 roku Europe rozpadł się, a Tempest i Norum rozpoczęli kariery solowe. Po 12 latach, w 2004 roku nastąpiła reaktywacja grupy i od tamtego czasu Europe nie daje o sobie zapomnieć, nagrywając kolejne płyty i koncertując na całym świecie.

Wcześniej gigantyczne pokłady pozytywnej energii wyzwoli z pewnością występ Rebel Babel i L.U.C.-a oraz jego gości: Marka Piekarczyka, Vienia, Bisza i Sarsy. W szeregach towarzyszącej im kilkudziesięcioosobowej orkiestry zagrają m.in. muzycy z Bigbandu Dachau. Tego dnia na scenie pojawi się izraelska artystka Totemo, wykonująca muzykę elektroniczną oraz indie. W jej twórczości znajdziemy wciągające, futurystyczne melodie, którym towarzyszą niebanalne teksty - dotyczy to zwłaszcza piosenek z płyty “Desire Path”, które artystka napisała w okresie walki z chorobą nowotworową.

Do grona gwiazd, które zagrają na stadionie MOSiR 16 czerwca, dołączyli również legendarni brytyjscy Dusiciele - grupa z ponad 40-letnim stażem, The Strangles, która swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w 1974 roku od grania ponurego rocka w angielskich pubach. Ich kreatywność sprawiła jednak, że bardzo szybko zainteresowali się również innymi brzmieniami.

Na koncert The Stranglers zaprasza Dyrektor TLFO i znany z anteny RMF FM dziennikarz muzyczny, Darek Maciborek: “To kolejne wyjątkowe spotkanie z klasykami muzyki alternatywnej, którzy zachwycali też wielbicieli popularnej nowej fali. Po ich spektakularnym koncercie w ramach pamiętnej Inwazji Mocy RMF FM, legendarny lider The Stranglers mówił, że to nie oni inspirowali się punk rockiem - to przyszłe punki przychodziły na ich koncerty. Czekałem na ten dzień, aby z tą samą mocą prezentowane przez zespół od czterech dekad, kultowe kompozycje: „Golden Brown”, „Strange Little Girl”, „Always The Sun”, „Midnight Summer Dream” pojawiły się na festiwalu.”

Tuż przed występem Strenglesów odbędzie się opisywany wyżej koncert Punk Alive.
Koncert Punk Alive w ramach 9. edycji TLFO nieprzypadkowo zbiega się w czasie z obchodzoną w tym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Artyści punkowi, otwarcie sprzeciwiając się w latach 80. systemowi komunistycznemu, dawali ludziom nadzieję, podnosili na duchu, pozwalali czuć się wolnym mimo życia w zniewolonym kraju i w pewnym stopniu przyczynili się do odzyskania wolności w 1989 roku.
Trudno dla tego typu wydarzenia znaleźć miejsce lepsze niż Tauron Life Festival Oświęcim, któremu idea wolności przyświeca od samego początku. To wyjątkowa inicjatywa, która ma na celu budowanie pokojowych relacji ponad wszelkimi granicami.Szczegóły Festiwalu oraz karnety i bilety dostępne na lifefestiwal.pl

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym TLFO jest Darek Maciborek. Dziennikarz muzyczny radia RMF FM, urodzony i mieszkający do dziś w Oświęcimiu, postanowił „odczarować” 40-tysięczne miasto, funkcjonujące w świadomości wielu ludzi jedynie w powiązaniu z muzeum Auschwitz-Birkenau.

Pełny program TLFO

Głównymi gwiazdami dotychczasowych edycji festiwalu byli: Scorpions, Queen & Adam Lambert, Elton John, Manu Chao, Eric Clapton, Soundgarden, Sting, Peter Gabriel oraz James Blunt.

Krzysztof Leszczyński, FAN FM, lifefestiwal.pl


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz