Magda Miśka-Jackowska przeprowadziła setki rozmów na temat historii i procesu tworzenia muzyki filmowej.
W jej autorskim programie udział biorą najwięksi kompozytorzy gatunku, reżyserzy z całego świata, soliści, orkiestratorzy, szefowie studiów muzycznych, realizatorzy dźwięku, konsultanci muzyczni, autorzy piosenek, dyrygenci i fani – wśród nich wiele znanych gwiazd. Zabawne i wzruszające opowieści o tym, jak kompozytorzy dostawali w filmach role i pojawiali się jako aktorzy, przeczyta Dorota Segda.
Specjalną częścią programu będzie kalendarium, pokazujące pełen filmowo-muzyczny rok z uwzględnieniem premier, sesji nagraniowych, dat urodzin i śmierci twórców.
Ewolucja muzyki filmowej to prawdziwy fenomen. Istniała niemal od samych narodzin kina, które miało miejsce 124 lata temu, najpierw jako muzyka towarzysząca, a nawet zagłuszająca odgłos projektora. Na przestrzeni lat jej rola znacząco urosła, gdy zauważono, że ma bezpośredni związek z tym, co czują widzowie, oglądający film. Jej wpływ na odczuwanie i przekazywanie emocji jest niezaprzeczalny. Muzyka filmowa jest dziś jednym z najpopularniejszych gatunków na rynku muzycznym, stała się też częścią popkultury, w której dialogu istnieją na co dzień słynne tematy z filmów „Szczęki”, „Gwiezdne wojny” czy „Król lew”. Do najbardziej znanych twórców należą m.in. John Williams, Ennio Morricone i Hans Zimmer. Muzyka kina wykonywana na żywo przyciąga także coraz większe rzesze fanów.
Program można usłyszeć na antenie RMF Classic w każdą sobotę o godzinie 16:00. Powtórki audycji we wtorki po 22:00 i w czwartki o 17:00.
Zapraszamy na stronę audycji "
Zagraj to jeszcze raz" na
www.rmfclassic.pl