Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Wydarzenia towarzyszące 12. Festiwalowi Muzyki Filmowej w Krakowie
10 maja 2019, 21:17 , aktualizacja 12 maja 2019, 11:32
Spotkania z wybitnymi twórcami i przedstawicielami światowego kina, seminaria typu Master Class i panele dyskusyjne odsłaniające kulisy pracy w przemyśle filmowym. Wydarzenia Forum Audiowizualnego odbędą się w Centrum Festiwalowym, w Pałacu Krzysztofory oraz w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Festiwal Muzyki Filmowej będzie kolejny raz okazją do spotkania z wielkimi postaciami świata muzyki i filmu. Wśród najbardziej wyczekiwanych przez festiwalową publiczność gości znajdą się: Alexandre Desplat – francuski kompozytor i dwukrotny laureat Oscara (za muzykę do filmów Grand Budapest Hotel oraz Kształt wody), Craig Armstrong – brytyjski twórca muzyki do takich arcydzieł, jak Romeo i Julia, Moulin Rouge! i Wielki Gatsby Baza Luhrmanna oraz Krzysztof Zanussi – wybitny reżyser, ale także zapalony meloman. Prawdziwą gratką dla fanów muzyki improwizowanej będą warsztaty z meksykańsko-amerykańskim perkusistą jazzowym, autorem ścieżki dźwiękowej do słynnego Birdmana – Antonio Sánchezem.

Forum Audiowizualne FMF zainaugurują specjalistyczne warsztaty dla młodych kompozytorów z całego świata, którzy zostają wyłonieni w konkursie FMF Young Talent Award. Tegoroczne Master Classes skupią się na roli dyrygenta podczas sesji nagraniowej, która odbędzie się kolejny już raz w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Wśród wykładowców zamkniętej części warsztatów znaleźli się m.in.: Richard Bellis, Gavin Greenaway, Mateusz Bień, Patrick Lemmens, Hans-Martin Buff i Gary Marlowe. W tym roku rozszerzamy również nasze branżowe partnerstwa – pierwszy raz w ramach Forum odbędą się warsztaty: SyncCamp organizowany we współpracy z Music Export Poland oraz Songwriting Camp Sony/ATV.

Otwartą część spotkań Forum Audiowizualnego FMF rozpoczną w środę 15 maja, warsztaty przybliżającymi kulisy współpracy kompozytora filmowego z inżynierem dźwięku. Kolejne seminaria poruszą takie zagadnienia, jak aranżacja ścieżki dźwiękowej i przystosowanie jej do wersji koncertowej, opracowanie muzyki we współczesnym kinie czy prestiżowe nagrody muzyczno-filmowe (Oscary, Złote Globy, BAFTA).

Ważnym pasmem Forum Audiowizualnego FMF są panele dyskusyjne, osnute wokół problematyki estetyki i funkcjonalności muzyki pisanej na potrzeby kina, a także współpracy kompozytora z innymi członkami ekipy filmowej. Pierwsza z dziesięciu dyskusji, dotyczyć będzie szeroko rozumianej platformy edukacji muzyki filmowej. W ramach dalszych spotkań omówione zostaną m.in. kulisy pracy nad symultanicznym pokazem horroru Dracula Francisa Forda Coppoli z muzyką wykonywaną na żywo, będzie można przyjrzeć się bliżej jednemu z najwybitniejszych kompozytorów światowego kina – Wojciechowi Kilarowi, zbadamy wpływ muzyki chóralnej na narrację filmowego dzieła, czy poznać meandry powstawania ścieżek dźwiękowych w produkcjach Andrzeja Wajdy oraz zgłębimy tajniki recenzowania i pisania tekstów o muzyce filmowej.
Szczególnym punktem pasma dyskusyjnego będzie panel dotyczący kompozycji nominowanych do nowej nagrody FMF, przyznawanej za Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku. Wręczenie prestiżowego wyróżnienia i wykonanie zwycięskiej ścieżki dźwiękowej zaplanowane jest podczas uroczystej gali Scoring4Polish Directors – 16 maja w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W tym samym dniu autorzy nominowanych kompozycji spotkają się z festiwalową publicznością – w panelu poświęconym swojej twórczości głos zabiorą m.in.: Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Bartosz Chajdecki, Arkadiusz Grochowski, Łukasz Targosz i Atanas Valkov.

Sprawdź pełny program 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie na www.fmf.fm.

Miasteczko Festiwalowe w ramach 12.FMF - zaproszenie

Redakcja FAN FM, FAN FM, KBF


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz