Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   12. Festiwal Muzyki Filmowej - start 14 maja
13 maja 2019, 17:14 , aktualizacja 15 maja 2019, 18:14
Alexandre Desplat, Craig Armstrong, Bruno Coulais, Antonio Sánchez, Don Davis, Krzysztof Zanussi, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Bartosz Chajdecki i Marcin Masecki znajdą się w gronie gości najbliższej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, który rozpoczyna się 14 maja. Program 12. FMF to eksplozja różnorodności.


Przypomnienie znaczącej roli Wojciecha Kilara dla historii polskiego i światowego kina, ponowna wizyta zdobywcy dwóch Nagród Akademii Alexandre’a Desplata z monograficznym koncertem największych jego hitów i pierwsza pod Wawelem wizyta wybitnego brytyjskiego kompozytora Craiga Armstronga z jego muzyką stworzoną do najbardziej widowiskowych produkcji Baza Luhrmanna. Aż dwie projekcje symultaniczne: światowa premiera Dracula Live in Concert – czyli oscarowa superprodukcja z 1992 roku z muzyką Wojciecha Kilara – oraz Birdman Live in Concert z udziałem wirtuoza perkusji, jazzmana i kompozytora Antonia Sáncheza. Wreszcie piosenki filmowe w wykonaniu gwiazd polskiej estrady (aż w trzech przebojowych koncertach!) m.in. skomponowane do obrazów Quentina Tarantino, tworzone przez Alana Menkena dla Walta Disneya czy powstałe do filmów Baza Luhrmanna – to tylko kilka propozycji z wielobarwnego programu 12. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.Na Festiwalu pokazane zostanie zatem szerokie spektrum programowe, od monograficznych wysmakowanych gal prezentujących wszystkie odcienie twórczości muzycznej Alexandre’a Desplata, po filmowo-muzyczną podróż po najważniejszych obrazach filmowych Krzysztofa Zanussiego.
Desplat wraca do Krakowa, by 18 maja 2019 roku zaprezentować w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego Centrum Kongresowego ICE swoje najpiękniejsze muzyczne tematy. Francuski kompozytor, dwukrotnie nagrodzony Oscarem (za muzykę do filmów Grand Budapest Hotel i Kształt wody), laureat Nagrody im. Wojciecha Kilara z 2016 roku, poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Sinfonietta Cracovia wykona tematy do tak znanych obrazów, jak Idy Marcowe czy Jak zostać królem, a także oscarowe suity z Grand Budapest Hotel i Kształtu wody.

16 maja 2019 roku festiwalową publiczność jest zaproszona na czwartą odsłonę cyklu Scoring4Polish Directors, która poświęcona będzie twórczości jednego z najczęściej nagradzanych polskich reżyserów filmowych – Krzysztofa Zanussiego. Będzie to (obok Dracula Live in Concert) jeden z dwóch wieczorów w Centrum Kongresowym ICE Kraków, których głównym bohaterem będzie muzyka Wojciecha Kilara, przypominający także wieloletnią przyjaźń i współpracę artystyczną kompozytora i reżysera. Koncert wpisuje się także w jubileusz 80-lecia urodzin Krzysztofa Zanussiego.

Nie byłoby krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej bez uwielbianych przez publiczność filmów z muzyką na żywo. W tej edycji będą to aż dwie produkcje symultaniczne, które zostaną zaprezentowane w prestiżowej Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Publiczność FMF jako pierwsza na świecie 15 maja 2019 roku zobaczy Dracula Live in Concert, a dwa dni później wersję koncertową obsypanego Oscarami filmu Birdman.
Nagrodzony potrójnym Oscarem (za kostiumy, charakteryzację oraz montaż dźwięku) Dracula (1992) zajmuje szczególne miejsce w historii polskiej muzyki – dzięki ścieżce dźwiękowej do tego obrazu Wojciech Kilar zaistniał w Hollywood. Praca nad ścieżką dźwiękową nie należała do najprostszych – Kilar poważnie chorował na serce, Coppola zaś zmieniał wersje robocze filmu w takim tempie, że nie sposób było nadążyć z muzyką. Po kilku miesiącach pracy w katowickim domu kompozytora piętrzyła się wieża kaset wysokości metra.

Dwa dni później w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się nocny pokaz obsypanego Oscarami (za najlepszy film, reżyserię, scenariusz oraz zdjęcia) komediodramatu Alejandro Gonzáleza Inárritu Birdman (2014). Ścieżkę dźwiękową do tego filmu – na którą składają się wyłącznie tematy na perkusję solo – skomponował meksykański twórca i mistrz improwizacji perkusyjnej, Antonio Sánchez. Uhonorowano ją prestiżowymi wyróżnieniami – Sánchez otrzymał m.in. nagrodę Grammy, nominacje do Złotego Globu oraz do nagrody BAFTA. Kompozytor będzie gościem 12. FMF w Krakowie – w piątkową noc wykona solowo na perkusji swoją muzykę w ramach symultanicznego pokazu Birdman Live in Concert.

12. FMF to także pierwsza w historii Festiwalu tak szeroka i zróżnicowana prezentacja piosenek, przygotowana precyzyjnie tak, aby spełnić marzenia festiwalowej publiczności. Podczas aż trzech koncertów festiwalu: Koncert Disneya: Magia muzyki, Dance2Cinema: Tarantino oraz koncertu finałowego festiwalu FMF Gala: The Glamorous Show usłyszymy piosenki z ukochanych i popularnych filmów, śpiewane przez najlepszych polskich solistów.

W piątkowy wieczór, 17 maja 2019 roku, zagra FMF Youth Orchestra – zespół złożony z wybitnie utalentowanych uczniów krakowskich szkół muzycznych, założony pięć lat temu specjalnie na potrzeby festiwalu. Po raz pierwszy młodzi muzycy zagrają dla tak dużej publiczności i w aż tak poważnej produkcji. Ich koncert z najpopularniejszymi piosenkami z filmów Walta Disneya (w repertuarze m.in. Król Lew, Aladyn czy Kraina Lodu) odbędzie się w krakowskiej TAURON Arenie. W tym roku orkiestra połączy siły z międzynarodowym gronem młodych talentów związanych z zaprzyjaźnionymi festiwalami muzyki filmowej w Gandawie w Belgii oraz na Teneryfie, wyselekcjonowanych przez festiwal prowadzony przez przyjaciela FMF – Diego Navarro. Na estradzie wystąpią także soliści – m.in. Katarzyna Łaska, Magdalena Wasylik i Marcin Jajkiewicz. Muzyków poprowadzą Monika Bachowska – występująca z zespołem od początku jego istnienia – i amerykański dyrygent fińskiego pochodzenia, Erik Ochsner.

Sobotnia noc należeć będzie z kolei do kultowych piosenek z filmów Quentina Tarantino. W Sali Kameralnej Centrum Kongresowego ICE w ramach trzeciej odsłony cyklu Dance2Cinema usłyszymy najpopularniejsze piosenki, które w produkcjach czołowego przedstawiciela postmodernizmu filmowego niejednokrotnie odegrały znaczącą rolę. W repertuarze znajdą się kultowe tytuły, takie jak Pulp Fiction, Kill Bill, Jackie Brown czy Django. Wykonawcami taneczno-klubowego show będą polscy wokaliści (Ania Karwan i Damian Ukeje) oraz jedenastoosobowa hiszpańska formacja Pop Culture Band. To kolejne wspólne przedsięwzięcie FMF i FIMUCITÉ.

W burleskowym, mieniącym się barwami finale pokazany zostanie pełen blasku świat postmodernistycznej gry z konwencjami. Będzie to pełny zaskakujących zmian akcji i nastrojów, widowiskowy koncert FMF Gala: The Glamorous Show w krakowskiej TAURON Arenie. FMF powraca do formy show z udziałem tancerzy, pełną rozmachu scenografią i drobiazgowo zaprojektowaną oprawą efektów specjalnych.
Zgodnie z tematem przewodnim 12. edycji FMF, niedzielny wieczór zdominują kultowe piosenki i symfoniczne tematy z superprodukcji australijskiego reżysera-wizjonera Baza Luhrmanna: Moulin Rouge, Wielki Gatsby, Romeo i Julia. Na estradzie TAURON Areny Kraków wystąpią gwiazdy piosenki, w tym Natasza Urbańska i Natalia Nykiel, które zaśpiewają piosenki z repertuaru Garbage, The Cardigans, Amy Winehouse, Jacka White’a czy Beyoncé. Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej i chór Pro Musica Mundi poprowadzi polski dyrygent, kompozytor, pianista i aranżer Krzysztof Herdzin; oprawą choreograficzną zajmie się pochodzący z Teneryfy Santiago Bello. Gościem specjalnym Gali będzie słynny brytyjski kompozytor – Craig Armstrong, wyróżniony Złotym Globem kompozytor muzyki do wszystkich wykonanych podczas Gali filmów, a także innych: Ray, Zanim się pojawiłeś, Wyścig z czasem czy Snowden. Podczas koncertu sam kompozytor wystąpi na scenie w wykonaniu Glasgow Theme z uwielbianego filmu To właśnie miłość, oraz The Balcony Scene z Romea i Julii.

Festiwal to także kameralne prezentacje piękna czystej muzyki. już we wtorek, 14 maja odbędzie się niezwykły nastrojowy koncert Cinema Chorale, z najpiękniejszymi chóralnymi kompozycjami filmowymi w roli głównej. Koncert zabrzmi w gotyckim wnętrzu Kościoła św. Katarzyny, stanowiąc preludium do festiwalowego programu głównego.
Zespół Pro Musica Mundi przeniesie nas w mistyczny świat muzyki filmowej a cappella. Zabrzmią arcydzieła Davida Langa z takich produkcji filmowych, jak Młodość i Wielkie piękno Paola Sorrentina (Just i I lie), Angele Dei Ennio Morriconego z Misji Rolanda Joffé, Orphic Hymn Jóhanna Jóhannssona, utwory Mychaela Danny (Lilies), Patricka Doyle’a (Non Nobis Domine) czy Benjamina Wallfischa (Agnus Dei). Rarytasami będą chóralne opracowania słynnego Adagietto z V Symfonii Gustava Mahlera, użytego m.in. w Śmierci w Wenecji Luchino Viscontiego, Apotheosis Wojciecha Kilara z filmu Jeden dzień z życia mężczyzny Jerzego Stuhra czy powstałe na bazie słynnego Adagio for Strings Samuela Barbera, stanowiące część ścieżki dźwiękowej takich filmów jak Pluton czy Człowiek słoń – Agnus Dei. Gościem honorowym wieczoru będzie słynny francuski kompozytor i trzykrotny laureat nagrody Cezara (za muzykę do filmów: Mikrokosmos, Himalaya – dzieciństwo wodza i Pan od muzyki) – Bruno Coulais, którego utwory chóralne, między innymi ze słynnego filmu Pan od muzyki,zabrzmią podczas koncertu.

W niedzielne popołudnie w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się koncert z cyklu Cinematic Piano. Traffic Quintet to zespół założony przez żonę Alexandre’a Desplata, skrzypaczkę Dominique „Solrey” Lemonnier, która przedstawi swój kameralny projekt Quai de Scene. W kameralnym koncercie usłyszymy muzykę Alexandre’a Desplata w nowych, intymnych aranżacjach. Program koncertu wypełnią głównie utwory z płyty Traffic Quintet plays Alexandre Desplat, wydanej w listopadzie 2015 roku. Na fletach i instrumentach perkusyjnych gościnnie zagra sam kompozytor.

Sprawdź wydarzenia towarzyszące 12.FMF


Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF CLASSIC.

Studio Festiwalowe na antenie RMF CLASSIC codziennie w trakcie trwania Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie od 14 maja do 19 maja od godz. 18.00. W niedziele dodatkowo specjalne Bliskie Spotkania z FMF-u od 11:00 do 14:00.

Redakcja FAN FM, FAN FM


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz