Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Wielkanoc w RMF Classic - z nadzieją na lepsze dni...
8 kwietnia 2020, 19:39 , aktualizacja 9 kwietnia 2020, 08:44
W tych trudnych dniach zespół RMF Classic przygotował dla słuchaczy programy, który z jednej strony skłaniać będzie do refleksji, z drugiej pozwoli na chwilę oderwać się od otaczających nas zmartwień. #zostańwdomu, posłuchaj świątecznych propozycji RMF CLASSIC.


W Wielki Piątek po g. 17:00 rozmowa z dominikaninem, ojcem Jackiem Szymczakiem o przeżywaniu Drogi Krzyżowej i duchowym przygotowaniu do Świąt w kwarantannie.
Wieczorem (g. 21:00) zabrzmi „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego. Partie wokalne w tym nagraniu wykonują: Sonya Yoncheva i Karine Deshyes a artystkom towarzyszy Ensemble Amarillis pod dyrekcją Héloďse Gaillard i Violaine Cochard.

W Wielką Sobotę przed południem (9-13) coś dla tych, którzy muszą spędzić Wielkanoc w domu. Najpierw spotkanie ze "Sztuką – z widokiem z okna", czyli opowieść o malarzach, którzy siedząc w domach czy pracowniach malowali to, co widzieli za oknem.
Np. Wyspiański malował Kopiec Kościuszki, a Malczewski, Cezanne, czy Van Gogh wspaniałe pejzaże...
Następnie (13-17) przykłady na zabicie wolnego czasu zaczerpnięte ze słynnych filmów czy wybranych scen filmowych. To będzie poradnik na podstawie takich tytułów jak „Kevin sam w domu”, „Jumanji” czy „Rodzina Addamsów”. Porady ilustrowane oczywiście muzyką z tych filmów.
Popołudnie (17-21) to opowieści o słynnych pustelnikach, pustelniach i innych miejscach odosobnienia, do których ludzie nie zawsze trafiali z własnej woli.
Wieczorem (od 21) w cyklu "Muzyka spod igły" posłuchamy zaś słynnego „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu orkiestry Musica Aeterna i chóru The New Siberian Singers pod batutą greckiego dyrygenta Teodora Currentzisa.

W Wielkanoc przedpołudniem (godz. 10:00) Artur Andrus zaprasza na program "Piosanki", czyli przegląd piosenek, które mogą kojarzyć się z pisankami. Gośćmi programu – oczywiście za pośrednictwem telefonu – będą: Alicja Majewska, Dorota Miśkiewicz, Kuba Badach, Adam Nowak, Andrzej Poniedzielski, Staszek Sojka i Jacek Wójcicki.
W porze świątecznego obiadu (13-17) w RMF Classic spotkanie z Wiką Filipowicz, autorką książki „Wielka historia od kuchni”. Będą to opowieści o kulinarnych upodobaniach słynnych władców – czyli np. o ulubionych trunkach królowej Jadwigi, owocach, których nie cierpiał Jagiełło czy o sposobie podawania warzyw na stole królowej Elżbiety II.
Popołudnie (17-21) to wielkanocne opowieści podróżników o świętach na Tasmanii oraz wspomnienia przyjaciół o Agnieszce Osieckiej, zebrane w wydanej niedawno książce - „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie”. W programie także dużo piosenek z tekstami poetki.
Dzień zakończy wyjątkowe wydanie "Operowej Niedzieli" (od 21), nawiązanie do koncertu, jaki włoski tenor Andrea Bocelli zaśpiewa właśnie w niedzielę w historycznej Katedrze Duomo w Mediolanie. Posłuchamy wspólnie albumu „Si”.

W wielkanocny poniedziałek przed południem (9-13) archiwalna rozmowa z Krzysztofem Pendereckim, zarejestrowana podczas spaceru po słynnym ogrodzie zmarłego niedawno kompozytora. Historie drzew i krzewów arboretum w Lusławicach, splecione z opowieściami o muzyce, przypomną jak ważną rolę w życiu wybitnego Artysty odgrywała natura.
Tuż po tej rozmowie program specjalny z Waszyngtonu (13-17), skąd korespondentka RMF Classic opowie o sytuacji w jakiej Amerykanie zmuszeni są spędzać obecne Święta Wielkanocne.
Poniedziałkowy wieczór od godz. 17:00 upłynie pod hasłem "Jest nadzieja w Was" - to program dedykowany wszystkim pracownikom Służby Zdrowia, którzy w te dni walczą o życie i zdrowie pacjentów – i to nie tylko tych dotkniętych chorobą COVID-19. To będą muzyczne dedykacje od znanych artystów a także od słuchaczy stacji. W repertuarze tego wieczoru znajdą się największe przeboje muzyki filmowej, a także muzyka z filmów opowiadających o lekarzach i medycynie.


Redakcja FAN FM, FAN FM, PR RMF


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz