Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Przygotowania do 3. Kraków Green Film Festiwal
7 maja 2020, 11:09 , aktualizacja 13:13
Po raz pierwszy Festiwal odbył się w 2018 roku i jest odpowiedzią na potrzebę szerokiej edukacji ekologicznej. Tegoroczna edycja planowana jest w terminie od 16 do 23 sierpnia.


Ostanie miesiące to dla całej ludzkości czas zmagań z niewidzialnym wrogiem – koronawirusem, przez którego nasze codzienne życie odmieniło się nie do poznania. Pandemia COVID-19 nie spowodowała jednak, że lodowce przestały się topić, stężenie CO2 w atmosferze zmalało, a pogłębiająca się susza w Polsce miałaby się nagle skończyć.

Organizatorzy są zdeterminowani, aby przygotować najlepszy festiwal filmów ekologicznych, jaki można sobie wyobrazić, bo nasza Planeta na to zasługuje. Bez edukacji i podniesienia świadomości zagrożeń, przed jakimi stoimy, zatrzymanie zmian zagrażających Ziemi nie będzie możliwe.

Na tegoroczny Festiwal zgłoszono już blisko tysiąc filmów z całego świata, a do konkursu głównego zostanie zakwalifikowanych około 70 produkcji. Większość filmów będzie miało w Krakowie polską premierę, a dla części z nich będzie to zarazem światowa premiera.
W konkursie znajdą się też filmy, które w ciągu ostatniego roku zdobyły nagrody na największych światowych festiwalach, jak np. „Kraina Miodu” – laureat 1. nagrody na festiwalu Sundance i zdobywca nominacji do Oscara. Pokazane zostaną też inne wybitne produkcje jak chociażby szeroko komentowane „Antropocen. Epoka Człowieka”, „Zatoka Cieni” czy „Genesis 2.0”.

Problemy, które poruszane są na tym Festiwalu postępują niezależnie od światowego „lockdownu” – nieuchronnie przybliżając nas do katastrofy – a uświadamianie społeczeństwa jest pierwszym, kluczowym krokiem w walce z nimi.
Mając na względzie wagę tej walki organizatorzy podjęli decyzję, że 3. Kraków Green Film Festival odbędzie się zgodnie z planem, tj. w dniach 16-23 sierpnia 2020 roku, licząc że do tego czasu kino plenerowe na Bulwarach Wiślanych w Krakowie, w nowej bezpiecznej formie, przygotowanej wg zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia i odpowiednich służb, będzie mogło już funkcjonować.
Przygotowywana jest jednocześnie alternatywna forma uczestniczenia w Festiwalu - poprzez bezpłatną platformę streamingową, gdzie będą dostępne wszystkie konkursowe filmy.Kraków Green Film Festiwal obejmuje także warsztaty ekologiczne, spotkania edukacyjne, wykłady i inne działania artystyczne ukierunkowane na poprawę kultury życia zgodnie z wartościami „zielonymi”. Festiwal ten został stworzony przez Fundację Green Festival, której ambicją jest prowadzenie edukacji ekologicznej i zrównoważonego rozwoju w celu przekazywania publicznych komunikatów środowiskowych za pośrednictwem filmu i festiwalu. Pomysłodawcą jest Grzegorz Dukielski, wieloletni szef działu promocji Radia RMF FM.

W ramach Festiwalu co roku odbywa się także bieg "ZIELONA 5". W tym roku planowany jest na dzień 16 sierpnia, na godzinę 16.00.
"Zielona 5" stanowi wydarzenie otwierające Kraków Green Film Festival. Jak co roku organizatorze przygotowali malowniczą 5-kilometrową trasę, która poprowadzona została bulwarami Wisły w Krakowie: obok Wawelu, muzeum Manghha, a także Kładką Bernatka łączącą urokliwe dzielnice Krakowa Kazimierz i Podgórze.
"Zielona 5" to nie tylko propagowanie zdrowego trybu życia, ale też promocja tzw. zrównoważonego rozwoju opartego o zielone wartości.
Każdy uczestnik biegu otrzyma ekologiczny pakiet startowy, eko-medale oraz wodę w puszkach, które będą zbierane przez wolontariuszy i poddane następnie recyklingowi.

Patronat medialny nad Festiwalem sprawują stacje Grupy RMF: RMF FM, RMF CLASSIC oraz RMF MAXXX, portal interia.pl oraz stacje telewizyjne: National Geographic oraz TVP2.
Zapraszamy na oficjalne strony Kraków Green Film Festiwal: https://www.greenfestival.pl

Zobacz film promujący FestivalZapraszamy w sierpniu na 3. Kraków Green Festival... bo nie mamy planety B.

Redakcja FAN FM, FAN FM, greenfestival.pl


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz