Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Boże Narodzenie w RMF Classic pełne ciepłej muzyki i spotkań dających radość i nadzieję
24 grudnia 2020, 08:22
W wigilijny wieczór na antenie RMF Classic zabrzmią najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, które dopełnią bożonarodzeniowy repertuar stacji, jaki wypełnia program już od początku grudnia.

Wraz z pierwszą gwiazdką rozpocznie się spotkanie (oczywiście online) z Janem A.P. Kaczmarkiem i jego rodziną, którzy spędzają ten czas w swoim tymczasowym domu nad polskim morzem. Znakomity kompozytor, laureat Oscara, opowie o świętach spędzanych w przeszłości w Los Angeles a jego żona Aleksandra spojrzy na wigilijny stół i choinkę nie tylko okiem gospodyni wieczoru, ale także projektantki i architektki wnętrz.

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia przed południem rozmowa z biblistą i demonologiem Romanem Zającem, autorem książki „Trzej Królowie. Tajemnica Mędrców ze Wschodu”. To będzie naukowe spojrzenie na postaci, którym Biblia poświęca zaledwie 12 zdań, a do których tradycja dopisała tysiące następnych.

Około południa świąteczna wizyta w Nowym Jorku, który z powodu pandemii wygląda jak z nieco innej świątecznej bajki.

Krótko po południu powrót do tradycji, czyli będzie o zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem, których rodowód jest starszy niż chrześcijaństwo. Będzie też o tym, jak Święta Bożego Narodzenia zrosły się ze słowiańskimi wierzeniami.

Refleksjami na temat jak ważny jest ten wyjątkowy czas, gdy z powodu pandemii bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy wzajemnego wsparcia, gdy dalej nam do bliskich niż zazwyczaj – podzielą się ze słuchaczami pełne wrażliwości artystki: Kinga Dębska – reżyserka i scenarzystka, Ania Rusowicz – piosenkarka i Anna Seniuk – aktorka.

Popołudniu powrót do historii, a dokładnie do niezwykłego pojedyneku, który odbył się dokładnie 180 lat temu w Paryżu. 25 grudnia 1840 roku potyczkę na poetyckie improwizacje odbyli tam, przy jednym stole, Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. O tym niezwykłym świątecznym spotkaniu wieszczów opowie dr hab. Iwona Puchalska z Wydziału Polonistyki UJ.

Czas Bożego Narodzenia to czas otwierania się ludzkich serc i dlatego wczesnym popołudniem w łączeniu online z s. Alicją Kaszczuk ze Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia, posłuchamy o niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym mieszkańcom regionu Laare w Kenii. To będzie opowieść o codziennym życiu misji, służbie najuboższym, opowieść w klimacie Bożego Narodzenia, ale snuta w trakcie tamtejszej pory deszczowej.

Na zakończenie dnia temat nie tylko dla tych, którzy jak nigdy dotąd czują potrzebę kultywowania rodzinnych więzi. Rozmowa z Kingą Urbańską - prezeską stowarzyszenia „Twoje Korzenie w Polsce”. Będzie o rodzinnych powrotach do przeszłości, o pracy genealogów detektywów, którzy tropią naszych przodków, ale także o tym, jakie ślady (w dobie cyfrowej) najlepiej po sobie zostawić, aby przyszłe pokolenia nie miały problemów z odnalezieniem nas.

Świąteczna sobota rozpocznie się od wizyty w krakowskim domu państwa Malików, którzy od lat organizują rodzinne jasełka dla mieszkańców miasta, kultywując tradycje wspólnego kolędowania i tworzenia szopek.
Chwilę później – dzięki nieograniczonym możliwościom Internetu – dziennikarze RMF CLASSIC połączą się z Polską Stacją Antarktyczną im. H. Arctowskiego i dzięki przebywającej tam dr Joannie Plenzler, będziemy mogli dowiedzieć się, jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia 15 tysięcy km od Polski.

Sobotnie popołudnie to ponownie ukłon w stronę świąt jak z bajki i opowieści zarówno dla dużych jak i dla małych słuchaczy. Ich bohaterami będą... skrzaty.
Czy skrzaty pomagają Świętemu Mikołajowi? Jak je znaleźć i do siebie przekonać? Na te i inne podobne pytania odpowie pedagog i pisarz Konrad Dzięcielewski, który sam siebie nazywa „profesorem skrzatologii".

Końcówka Świąt to tradycyjnie już w RMF Classic Finał Plebiscytu na Najpiękniejszą Muzykę na Święta, w którym słuchacze stacji wybierali największe świąteczne przeboje już po raz 9.

Późne wieczory w obydwa dni Świąt to także specjalne koncerty:
– w pierwszy - zabrzmią najpiękniejsze kolędy w 16 językach z różnych zakątków naszego kontynentu. Album „Christmas in Europe” w wykonaniu Balthasar-Neumann-Chor pod dyrekcją Thomasa Hengelbrocka to niezwykła muzyczna podróż po Europie.
- w drugi - winylowy prezent od Swingle Singers, czyli „Christmas Album” z roku 1980.


Redakcja FAN FM, FAN FM, PR RMF


  Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz