Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Rok po zamknięciu Blue FM !
19 lipca 2003, 15:56
Rok temu - 18 lipca 2002 r., Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ostatecznie zdecydowała o odebraniu koncesji na nadawanie programu krakowskiej stacji radiowej BLUE FM. Był to pierwszy w historii polskiej radiofonii przypadek, kiedy odebrano prawo do nadawania stacji radiowej bez żadnego powodu. Przeczytaj historię odebrania koncesji BLUE FM


Posłuchaj dedykacji Przemysława Skowrona i Witolda Lazara dla Bogumiła Millera i Bogumiła Czarzastego:Oto fragment informacji RMF FM pt. "KRRiTV: Rada Komisarzy ds. mediów"

W ustroju demokratycznym sama obecność takiej Rady - Rady Komisarzy ds. mediów - powinna być uznana za największy skandal Trzeciej Rzeczpospolitej. Ale właściwie nie ma się czemu dziwić, czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci.

Politycy i działacze dawnej PZPR, którzy pierwsze szlify w polityce zdobywali w czasie stanu wojennego, tak przyzwyczaili się do reglamentowania wszelkich dóbr, że do dzisiaj nie mogą się pozbyć tego nałogu. W latach 80. reglamentowali masło, mięso i środki czystości.

Dzisiaj podobne rozdzielnictwo stosują na rynku mediów. Kiedyś komuniści rozdawali swoim towarzyszom koncesje na małe fiaty, dzisiaj lekko tylko przefarbowani na tzw. socjaldemokratów, przydzielają swoim członkom koncesje radiowe.


W trosce o rozwój lokalnej radiofonii KRRiTV zlikwidowała BLUE FM. Kilka miesięcy wcześniej odebrano koncesję Radiu PRO-KOLOR z Opola. Powodem odebrania koncesji było to, iż stacje te były powiązane z siecią MULTIMEDIA. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji obłudnie okłamywała społeczeństwo, mówiąc, iż stacja, która nie złamie prawa - dostanie kolejną koncesję. Stało się inaczej. Panowie: Czarzasty, Sęk, Halber, Jaworski, Braun zdecydowali inaczej. Za BLUE FM wstawili się wszyscy krakowscy politycy, aktorzy i przedsiębiorcy. Warszawa jednak wiedziała swoje ...

W całej sprawie KRRiTV kierowała się wyłącznie interesem członków Rady i ich przyjaciół. Zapomniano o słuchaczach, zapomniano o pracownikach BLUE FM - najpopularniejszej stacji radiowej w Krakowie. Jako jedna z nieliczych stacji w Krakowie, BLUE FM dokładnie informowało swoich słuchaczy o tym co dzieje się w ich mieście. Często z anteny BLUE FM korzystały służby ratownicze, które informowały o możliwych zagrożeniach. BLUE FM po likwidacji regionalnych oddziałów RMF FM, doskonalne zastąpiło tą stację w informowaniu społeczności lokalnej.

KRRiTV kierując się wyłącznie własnymi przemyśleniami, odmówiła przyznania Radiu BLUE FM kolejnej koncesji na nadawanie programu regionalnego. Tylko dlaczego? Czy przez to, iz BLUE FM miało swoją siedzibę na Kopcu Kościuszki? Czy dlatego, iż stacja ta była zaprzyjaźniona z RMF FM? Najwidoczniej TAK. KRRiTV chce w dalszym ciągu udowodnić wszystkim, że jest "nieomylna" i chce pomóc lokalnym rozglośniom.

Posłuchaj wypowiedzi prezesa BLUE FM Andrzeja Lenarta:BLUE FM zamilkło. Nazwę sprzedano Agorze. Krakowski eter stał się uboższy o wspaniałą stację. Na częstotliwości 97,7 FM wyrosła stacja o profilu muzycznym. Jednak pracownicy BLUE FM nie dali za wygraną. W ciągu trzech miesięcy na bazie proszowickiego radia ŁAN zbudowali prężną stację radiową: RADIO REGION, które z powodzeniem zastąpiło BLUE FM na falach krakowskiego eteru.

Obecnie RADIO REGION 96,7 FM - to Twoje Radio w Twoim Mieście.

Tomasz Róg, FAN FM, M.Patrzałek

Przeczytaj również:
  • Lista Hop-Bęc na antenie Radia Region (26 marca 2003)
  • Juliusz Braun zrezygnował (25 marca 2003)


  •   Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz