Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   J. Mikruta P. Marzec – Bagdad. 67 dni
8 września 2003, 12:53
Jeszcze nie opadły emocje po publikacji książki Katarzyny Szymańskiej-Borginon "W piżamie do Europy", która pojawiła się na rynku wydawniczym w kwietniu 2003 roku, a już ukazała się kolejna książka napisana przez korespondentów Radia RMF FM. Jan Mikruta i Przemysław Marzec, specjalni wysłannicy RMF FM, postanowili opisać swój pobyt w Iraku. Korespondenci RMF FM jako jedyni polscy dziennikarze relacjonowali wojnę w Iraku z samego jej centrum - z Bagdadu. Poznali Bagdad przed, w trakcie i po wojnie.


Po blisko czterech miesiącach od zakończenia walk postanowili zebrać wszystkie swoje reportaże i opublikować je w książce. Wszystkie materiały zamieszczone w publikacji są opatrzone licznymi fotografiami wykonanymi przez Jana i Przemysława podczas pobytu w dotkniętym wojną Iraku.

Dzięki książce "Bagdad. 67 dni" czytelnicy będą mogli raz jeszcze prześledzić całą wojnę prześledzić od samego początku do końca. Przemysław Marzec i Jan Mikruta pokazują w niej jak zmieniło się życie w Bagdadzie, jak zmienili się zamieszkujący go ludzie.
Irakijczycy, najpierw fanatycznie wołający podczas manifestacji „Duszę i krew oddamy za Saddama”, a po wkroczeniu wojsk amerykańskich burzący i depczący pomnik dyktatora, przedstawiciele aparatu władzy, przypominającego świat Orwella, ofiary wojny – ranni i zabici, ale też ofiary reżimu, zwykli bagdadczycy, próbujący normalnie żyć podczas nalotów i bombardowań, pacyfiści i żołnierze, wreszcie Polacy, którzy, jak się okazuje "są wszędzie". Specyfika kultury i mentalność ludzi Wschodu, różne oblicza wojny, celne portrety Irakijczyków, dziennikarska codzienność, osobiste wrażenia autorów – wszystko to można odnaleźć w książce dedykowanej Tarasowi Procjukowi, operatorowi Agencji Reutera, który zginął podczas przypadkowego ostrzału hotelu Palestyna.Możemy Wam zdradzić, że książka składa się z 12 rozdziałów, ma 152 strony i zawiera ponad 100 zdjęć.

Na okładce książki znajdziecie tą oto informację:

Przemysław Marzec (ur.1970), od 1993 roku reporter radia RMF FM. Pracę korespondenta rozpoczął w 1998 roku wyjazdami na Bałkany, kilkakrotnie był w Kosowie, Albanii i Macedonii, relacjonował też między innymi trzęsie- nie ziemi w Grecji.

Jan Mikruta (ur.1979),od 1995 do 2001 roku dziennikarz Polskiego Radia, w tych latach wyjeżdżał na Bałkany, do Turcji i Indii. Od 2001 roku jako korespondent w RMF FM pracował między innymi w Serbii i Izraelu oraz w Moskwie, podczas ataku na teatr na Dubrowce.

Po 11 września 2001 roku Przemysław Marzec i Jan Mikruta wspólnie pracowali w Pakistanie, relacjonowali wojnę w Afganistanie i - jako jedyni polscy korespondenci — wojnę w Iraku bezpośrednio z Bagdadu.Cena książki 29zł.
Wydało ją wydawnictwo BOSZ (te samo, które wydało w "Piżamie do Europy")

Janusz i Grzegorz Nałęcz, FAN FM; www.bosz.com.pl
Zdjęcia: RMF FM; BOSZ

Przeczytaj również:
  • Jan Mikruta i Przemysław Marzec ponownie w Bagdadzie (18 sierpnia 2003)


  •   Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz