Fakty - FAN FM w centrum wydarzeń Grupy RMF FAN FM
 
 
   Moskwa: Rocznica ataku terrorystycznego na teatr na Dubrowce
23 października 2003, 20:48
Dokładnie rok temu grupa uzbrojonych w karabiny maszynowe i ładunki wybuchowe czeczeńskich terrorystów zajęła położony w centrum Moskwy teatr na Dubrowce. Trwało wtedy kolejne przedstawienie musicalu "Nord-Ost". W rękach 40 terrorystów znalazło się około 900 zakładników. Koszmar trwał niemal 57 godzin. Dziś w pierwszą rocznicę ataku terrorystów w stolicy Rosji, ukazała się na polskim rynku książka Andrzeja Zauchy - moskiewskiego korespondenta RMF FM, pt. "Moskwa. Nord-Ost", w której przedstawiony jest dokładny zapis wydarzeń.

Akcja terrorystów rozpoczęła się dokładnie o godz. 21; w teatrze właśnie skończył się antrakt. Część napastników siedziała przed budynkiem w 3 mikrobusach, a część udawała widzów. Właśnie jeden z tych, który siedział wśród publiczności, dał znak terrorystom, czekającym na parkingu, że zaczął się II akt.

Czeczeni pustymi korytarzami dotarli do bocznego wejścia. Jeden z dowódców oddziału skoczył na scenę. Nagle na scenę wszedł człowiek w panterce i z automatem. Na początku nawet nie zrozumieliśmy o co chodzi, chwilę później rozległy się strzały - wspomina Mark Podleśny, jeden z aktorów muscialu.

Terroryści błyskawicznie opanowali panikę na widowni i ogłosili swoje żądania. Potrzebujemy Putina, chcemy, żeby Putin nas usłyszał i zakończył wojnę w Czeczenii. Nie mamy siły dalej walczyć, ale nie widzimy innego sposobu, jak rozwiązać ten węzeł - tak o żądaniach terrorystów opowiada po roku jeden z zakładników, Siergiej Łobiankow. Grozili, że jeśli dojdzie do szturmu, wysadzą się w powietrze razem z zakładnikami.

Na widowni znajdowały się 2 potężne bomby robione domowym sposobem z pocisków artyleryjskich. Każda z kilkunastu terrorystek miała na sobie 2-kg ładunek wybuchowy. Do dzisiaj nie wiadomo, dlaczego terroryści nie wysadzili się podczas szturmu w powietrze.

Podczas odbijania zakładników zginęło 130 osób. Większość – jeszcze podczas szturmu. Służby specjalne użyły silnie działającego gazu usypiającego. Ponieważ akcja ratunkowa była fatalnie zorganizowana, wielu osobom nie udało się pomóc.

Dzisiaj w księgarniach ukazała się książka Andrzeja Zauchy, poświęcona wydarzeniom na Dubrowce. Specjalna prezentacja i spotkanie z autorem odbedzie się w najbliższą sobotę na VII Targach Książki w Krakowie

Wywiad z Andrzejem Zauchą poświęcony jego najnowszej książce znajdziecie tutaj.

(RMF FM), Tomasz Róg, FAN FM, RMF FM

Przeczytaj również:
  • Już za tydzień 7. Targi Książki w Krakowie (18 października 2003)
  • "Moskwa Nord-Ost" - wywiad z autorem (2 października 2003)


  •   Hosted by STREFA.INTERIA.PL     Subskrypcja | Redakcja FAN FM | Napisz